Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31121 από Δημήτρης21
Μιας και για την Skladova έχεις προσωπική εμπειρία πως είναι απο ποιότητα κατασκευής? Και όταν εννοώ ποιότητα εννοώ ακόμα και το κλείσιμο της πόρτας. Έχει θέμα καπνίσματος? Σε ρωτάω γιατί δεν την έχω δεί απο κοντά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31126 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
Καλύτερη από κάνα δυό Prity που έχω δει από κοντά, χειρότερη από τις δυτικές. Η πόρτα κλείνει καλα, δεν κάπνισε ποτέ πέρυσι. Καλή κατασκευή για 350€ που έκανε, χοντρά μαντέμια μέσα, πυρότουβλα, πλακάκια στο πλάι, καλό βάψιμο, αν δεν βρεις αντίστοιχη ελληνική που βλέπω κάμποσες τελευταία, προτίμησέ την από την σέρβικη ασυζητητί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31132 από Δημήτρης21
Asteri φαίνεται ότι το κατέχεις περισσότερο απο εμένα που είμαι λίγο άσχετος επι του θέματος. Δηλαδή σε αυτα τα λεφτα (μεχρι 300€) θεωρείς την Skladova καλή επιλογή ή υπάρχει και τιποτα αλλό σε αυτα τα λεφτα που να αξίζει αντίστοιχα( ή και περισσοτερο) και να μην το έχω δει ακόμα? Αν έχεις κάποια-ες στο μυαλό σου στείλε μου να δω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31141 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
γι αυτη τη skladova τι γνωμη εχετε;

www.alphaclimagr.gr/p.Se-18-Atokes-dosei...OX-20-KW.575282.html

ολες αυτες οι σομπες ξυλου ζεσταινουν με ακτινοβολια ή αεροθερμα;

υπαρχουν και αεροθερμες;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mk86.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31159 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
Σχετικά με σόμπες, το βάρος δεν καθορίζει τη λειτουργία της σόμπας, αλλιώς το μόνο που θα χρειαζόταν να κάνουμε θα ήταν να τις ζυγίσουμε και αμέσως θα βρίσκαμε την καλύτερη.

Εξάλλου, είναι προφανές ότι όποιος θέλει μπορεί να κατασκευάσει μια πολύ βαριά σόμπα χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, το βάρος, αν προέρχεται από μέταλλο (και όχι από άλλα υλικά, π.χ. διακοσμητική πέτρα στα πλάγια κτλ) μας είναι χρήσιμο όταν αποφασίσουμε να πουλήσουμε τη σόμπα σε γύφτο που θα την πάει για λιώσιμο.

Για την απόδοση σε μια σόμπα, βοηθάει να δούμε σε τομή αν έχει στοιχεία προηγμένης λειτουργίας ή αν είναι απλά ένα κουτί με πιθανόν καλή διακόσμηση εξωτερικά και μεγάλο βάρος (π.χ. μαντεμένιο κουτί με μια τρύπα για το μπουρί και μια πόρτα).

Η εμπειρία ενός χρήστη με κάποια σόμπα έχει αξία χρηστική (π.χ. για το αν κλείνουν καλά οι πόρτες, αν τον δυσκόλεψε κάπου η λειτουργία κτλ), αλλά σαν συγκριτικό στοιχείο, όπως το λέει και η λέξη, θα πρέπει να μπορεί να συγκριθεί με κάτι άλλο, στις ΙΔΙΕΣ συνθήκες.

Για παράδειγμα επειδή έχω μια σόμπα και ζεσταίνομαι στο δικό μου σπίτι και ο άλλος έχει μια άλλη σόμπα και δεν ζεσταίνεται, αυτό τι σημαίνει; Μπορεί να σημαίνει ότι ξέρω καλύτερα να τη δουλεύω τη σόμπα, ή ότι είμαι περισσότερες ώρες στο σπίτι και η σόμπα καίει περισσότερες ώρες, ή ότι το σπίτι μου έχει καλύτερη μόνωση, ή ότι είναι σε πιο ευνοϊκό σημείο από πλευράς απωλειών, ή ότι καίω πιο ξερά ξύλα, ή ότι η σόμπα μου είναι καλύτερη. Ποιό από όλα μπορεί να συμβαίνει;

Περί δευτερογεννούς καύσης, αυτό είναι κάτι που όποιος το έχει, φροντίζει να το δείχνει επαρκώς γιατί δεν είναι κάτι που το βρίσκουμε εύκολα (σε φθηνές σόμπες), αλλιώς θα το είχαν όλοι. Έχει νόημα όμως μόνο αν τα ξύλα μας είναι πολύ ξερά, αλλιώς, ήδη η πρωτογεννής καύση δεν είναι καλή και άρα οι θερμοκρασίες που θα αναπτυχθούν δεν επαρκούν και για δευτερογεννή καύση.

Οπότε, μετά από όλα αυτά, ποιά σόμπα θα πρέπει να πάρουμε τελικά; Μα φυσικά αυτή που αρέσει στη γυναίκα μας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31165 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι τα χαρακτηριστικά της σέρβικης αληθεύουν? 89% απόδοση? 108 βαθμούς καυασέρια? 10kW ισχύ σε εστία 20χ25χ35 (και έξοδο Φ120)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ