Υπολογισμός απαιτούμενης ισχύος σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28599 από andreas140265
Γεια χαρα σε όλους.

Προσπαθώντας να απαντήσω στη ερώτηση "ποσο μεγάλη σόμπα χρειάζομαι?"
που σίγουρα απασχολεί όλους τους πρωτάρηδες στο χωρο, προσπάθησα και πιστευω υπολόγισα σωστά
την ισχύ της σόμπας που χρειάζομαι για να ζεσταθώ.

Πριν απ ολα ενημερωνω ότι δεν είμαι της δουλειας, αλλά είδα οτι η απλή λογική
μπορεί να δώσει απαντήσεις. Φυσικά επειδή ακριβώς δεν είμαι της "δουλειάς" υπάρχει
σίγουρα η πιθανότητα να μου έχει ξεφύγει κάτι, το οποίο με μεγάλη χαρα περιμένω κάποιον
που έχει ασχοληθει περισσότερο να μου το επισημάνει.

Τρόπους υπολογισμού μετα από έρευνα βρήκα πολλούς, κανένας όμως δεν με κάλυψε πλήρως,
γιατι έμπαιναν παράμετροι όπως "απώλειες", "μόνωση", "τοπικές συνθήκες" οι οποίες δύσκολα
μπορούν να υπολογιστούν, ενώ μπαίνουν συντελεστές που μπορεί να είναι μακρυά απο την
πραγματικότητα.

Ο υπολογισμός που κάνω βασίζεται στο εξής απλό δεδομένο:

Ολοι ξέρουμε ή μπορούμε να μάθουμε πόσο πετρέλαιο χρειαστήκαμε για να ζεσταθούμε
τον προηγούμενο χειμώνα, ή ακόμα καλύτερα τον μέσο όρο των τελευταίων ετων.


Αφού ξέρουμε την κατανάλωση σε πετρέλαιο, αυτόματα ξέρουμε και την ανάγκη σε ενέργεια αφού :


1 λίτρο πετρελ. = 11.9 ΚW


Στην πολυκατοικια που μένω (16 διαμερισματα, αλλα μονο 4 στην κεντρ. θέρμανση πετρελαιου)
πέρισυ βάζαμε 1000 λίτρα τον μηνα αλλα ζέστη ετσι κι ετσι.
Πρόπερσι με 1500 λιτρα/μηνα είμασταν μια χαρά.
(4 διαμερίσματα με ιδια τετραγωνικά, ιδιο αριθμό σωμάτων)

Αρα η αναγκη για το δικό μου διαμέρισμα είναι 1500/4 = 375 λιτρα πετρελ. / μήνα.

Αυτά αποδίδουν 375 Χ 11.9KW = 4462 KW θερμικής ενέργειας ανα μήνα.
(1 λιτρο πετρελ. = 11.9 KW)

Αν λάβω υπ' όψη και τον συντελεστη απόδοσης (0.85)του καυστήρα πετρελαίου τελικά απολαμβάνω:

4462 Χ 0.85 = 3793 KW θερμικής ενέργειας ανα μήνα.


Αν διαιρέσω με 30 (όσες οι μέρες του μήνα) εχω :

3793KW / 30 = 126 KW την ημέρα

Αυτη είναι η ενέργεια που χρειάζομαι για να ζεσταθω.

Τώρα αρχίζουν οι διαιρέσεις :

Το πόσο ισχυρη σόμπα (KW/h) χρειάζομαι έχει να κάνει με το πόσες ώρες έχω σκοπό να την ανάβω καθε μέρα.(μην ξεχνάμε οτι ανεξάρτητα απο τις ωρες η ενέργεια που χρειάζομαι καθημερινά ειναι η ιδια).


Σόμπα αναμμένη σε 24ωρη βάση :
126KW/24 = 5.2 KW / ωρα

Σομπα αναμμένη 12 ώρες την ημέρα :
126KW/12 = 10.4 KW / ώρα

Αρα στην πρώτη περίπτωση με καλύπτει μιά σόμπα που δίνει 5.2 KW/ωρα ή περισσότερο ενώ για τη δεύτερη περίπτωση χρειάζομαι σόμπα 10.4 KW/ωρα ή μεγαλύτερη.

Επειδή όμως πρέπει να λάβω υπ'οψη και αλλες παραμέτρους όπως:
1. Ακραία καιρικά φαινόμενα, όπου θα χρειαστω μεγαλύτερη ισχύ
2. Αυξημένη ανάγκη ισχύος λόγω απουσίας (διακοπές κλπ)

πρέπει να φροντίσω ώστε η σόμπα μου να μπορεί να μέ καλύψει, οποτε πολλαπλασιάζω την ισχύ που
βρήκα παραπάνω με έναν συντελεστή που απ' ότι λένε καποιοι πιο ειδικοί ισούται με 2.

Οπότε στην δική μου περίπτωση που θα έχω τη σόμπα αναμμένη όλο το 24ωρο χρειάζομαι μιά σόμπα
με ισχύ 5.2 Χ 2 = 10.4 KW/ώρα.

Αυτο δεν σημαίνει ότι μια σομπα με 8 KW/ωρα είναι απαράδεκτη.
Μπορω να τη χρησιμοποιήσω αλλά θα εχω στο νου μου ότι μετά από μια μεγάλη απουσία,
οπου το σπίτι θα έχει κρυώσει, θα πρέπεινα είμαι πιο υπομονετικός για να ζεσταθώ.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες...
Επίσης επαναλαμβάνω ότι αν κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο βρει τη λογική μου λανθασμένη
παρακαλώ βαθύτατα να μου το επισημάνει αμεσα...


Ανδρεας Κ.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28609 από fisikos50
Εναλλακτικά μετράμε την εγκατεστημένη ισχύ από τους πίνακες, και αφού διορθώσουμε ανάλογα με την εμπειρία διαβίωσης σε κάθε χώρο (αν ζεσταινόμαστε επαρκώς σε εκείνο το χώρο του σπιτιού ή όχι).


Ενδεικτικοί πίνακες ισχύος σωμάτων νέου και παλαιού τύπου παρακάτω.







Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28612 από Asteris
Αντρέα οι υπογισμοί σου είναι 15-20% πιό πάνω, γιατί χρησιμοποιείς 11.9kW ανά λίτρο, ενώ είναι 10KW ανά λίτρο. 11.9 είναι για κιλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28674 από andreas140265
Asteri ευχαριστω για την ενημερωση - διορθωση.

Αν ειναι ετσι, εγινε υπερεκτίμηση της θερμαντικης αξίας του πετρελαιου.

Η απαιτούμενη ισχύς είναι μικρότερη απο αυτην που υπολογισα.

Ανδρεας Κ.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by andreas140265.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28682 από fisikos50
Στον υπολογισμό που γίνεται λαμβάνεται εξαρχής η υπόθεση ότι τα διαμερίσματα είναι ίδια μεταξύ τους και έχουν ακριβώς τις ίδιες απώλειες και επομένως αντιστοιχεί στο κάθε ένα ποσότητα πετρελαίου που προκύπτει εξ απλής διαίρεσης.

Στην πράξη είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβαίνει αυτό και άρα δεν αποτελεί ασφαλή βάση υπολογισμών.

Επιπροσθέτως, αν τυχόν υπάρχουν αυτονομίες (το κάθε διαμέρισμα θερμαίνεται σε άλλες ώρες και σε άλλη θερμοκρασία) τότε αυτό διαφοροποιεί ακόμα περισσότερο τους υπολογισμούς επιμερισμού της ενέργειας που προκύπτει από το αναλογούν καύσιμο.


Βέβαια, πολλές φορές η επιλογή (κατάλληλης) σόμπας είναι και θέμα τύχης, είτε κάνουμε υπολογισμούς, είτε όχι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28685 από andreas140265

fisikos50 έγραψε: Στον υπολογισμό που γίνεται λαμβάνεται εξαρχής η υπόθεση ότι τα διαμερίσματα είναι ίδια μεταξύ τους και έχουν ακριβώς τις ίδιες απώλειες και επομένως αντιστοιχεί στο κάθε ένα ποσότητα πετρελαίου που προκύπτει εξ απλής διαίρεσης.

Στην πράξη είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβαίνει αυτό και άρα δεν αποτελεί ασφαλή βάση υπολογισμών.

Επιπροσθέτως, αν τυχόν υπάρχουν αυτονομίες (το κάθε διαμέρισμα θερμαίνεται σε άλλες ώρες και σε άλλη θερμοκρασία) τότε αυτό διαφοροποιεί ακόμα περισσότερο τους υπολογισμούς επιμερισμού της ενέργειας που προκύπτει από το αναλογούν καύσιμο.


Βέβαια, πολλές φορές η επιλογή (κατάλληλης) σόμπας είναι και θέμα τύχης, είτε κάνουμε υπολογισμούς, είτε όχι...



Συμφωνω. Στην περιπτωση μου ομως το διαμέρισμα μου ειναι το πιο εκτεθειμένο και όντως τα διαμερίσματα ειναι ιδια(δε υπαρχουν αυτονομιες). Κατι που δεν αναφερα ειναι οτι ο λέβητας ειναι προπολεμικος, κατασκευασμένος να εξυπηρετει 4πλασιες αναγκες και ως εκ τουτου ο συντελεστης απόδοσής του ειναι πολυ πιο χαμηλος.
Θελω να πω οτι γνωρίζω πως ο υπολογισμος μου ειναι αυξημένος αλλα αυτο μου δινει και τη σιγουρια οτι δεν θα πεσω έξω οσο αφορα τη θερμανση και επισης ότι θα έχω ευχάριστη εκπληξη απο πλευρας κατανάλωσης.
Θεμα τυχης ισως ειναι η επιλογη pellet, αφου εχω απαγοητεθτει απ' οσα εχω διαβασει (διαφορες στην ποιοτητα ακομα και στην ίδια συσκευασια σε διαφορετικες παρτιδες) οπως επισης θεμα τυχης θα μπορουσε να ειναι η επιλογη σομπας αλλα έιμαι αισιοδοξος πως θα βοηθηθω σε αυτο απο τα μελη του forum.

Ανδρεας Κ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ