Βοήθεια για επιλογή ξυλόσομπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28215 από norther
παιδια καλησπερα ειmαι και εγω καινουριος στο φορουμ και θέλω τις συμβουλες σας γιατι ψαχνω και εγω για ξυλοσομπα.... εχω λιωσει στο ιντερνετ.. αλλα εχω ακομα αποριες.. τα λεφτα που θελω να διαθεσω ειναι μερι 400-450 ευρω...

εχω παει σε διαφορα μαγαζια εδω θεσσαλονικη.. και ειμαι σε διλημα...

βρηκα μια σομπα ελληνικης κατασκευης η οποιοα ειναι πολυ ομορφη και παρα πολυ καλη και ποιοτικη κατασκευη... 4mm παχος ανθεκτικα χερουλια και κλεινει πολυ καλα ωστε να μην εχουμε θεμα με καπνο... ΑΛΛΑ ειναι 11KW ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η μεγαλυτερη που εχουν...

το σπιτι μου ειναι 20ετιας χωρισ καποια ιδιαιτερη μονωση 90τμ μη ενιαιος χωρος ειναι σε πολυκατικοια και το καλο ειναι οτι καλυπτεται απο αριστερα-δεξια πανω κατω απο αλλα σπιτια... τα 11kw που ειναι η σομπα θα με καλυψουν??? ξερω οτι επειδη δεν ειναι ενιαιος χωρος δεν θα καλυψει ολο το σπιτι αλλα θελω το καλυτερο δυνατο..

βλεπω καποιες βουλγαρικες κατωτερης ποιοτητας και μικροτερες σε μεγεθος που λενε αποδωση μεχρι 16kw...
ειδικα οι prity εχουν ελαχιστη αποδοση 12 και μετα ανεβαινουν ειναι πραγματικoi αυτοι οι αριθμοι ή μας κοροιδευουν οι βουλγαροι...??? πχ ειδα την norma ft και καποιες της skladova teknika στα ιδια λεφτα με την ελληνικη που λεει 10-16kw... εχει οντως τετοια αποδωση?
οταν τις ειδα απο κοντα σε σχεση με την ελληνικη η διαφορα ποιοτητας κατασκευης ηταν χαοτικη....

εαν επιτρεπαιτε μπορω να σας πω και το μαγαζι που ειδα την ελληνικη που ειναι στην ραιδεστο θεσσαλονικης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28444 από norther
Απαντήθηκε από norther στο θέμα Απ: Βοήθεια για επιλογή ξυλόσομπας
κανεις ρε παιδια???? την γνωμη σας θελω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28448 από fisikos50
Προσωπική μου άποψη, πάρε καμιά Σέρβικη, εκεί τις σόμπες τις έχουν για να ζεσταίνονται (και να μαγειρεύουν) και όχι για εμφάνιση ρουστίκ (στο εξοχικό) ή για πλάκα. Είναι και φθηνές.
















Η εποχή που υπήρχε τεχνογνωσία στην Ελλάδα για τέτοια πράγματα έχει παρέλθει, την έφαγαν τα Καγιέν.


Ενδιάμεση κατάσταση είναι οι Βουλγάρικες σόμπες, αυτοί ήταν σαν τους Σέρβους και θέλουν να γίνουν σαν εμάς (της εποχής των Καγιέν, όχι της σημερινής).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28456 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Βοήθεια για επιλογή ξυλόσομπας
Πολύ καλές ξυλόσομπες είναι και αυτέ με τα τούμπα.
Ρίξε μια ματιά σε φωτογραφία που έχω ανεβάσει.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=23481&Itemid=53

Τιμή δεν ξέρω.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28457 από norther
Απαντήθηκε από norther στο θέμα Απ: Βοήθεια για επιλογή ξυλόσομπας
τις εριξα μια ματια αλλα οι περισοτερες ειναι με λαμαρινα 1mm δεν ειναι λιγο...?

τis tim system ειδα...

επισης θα προτιμουσα ορθια με φουρνο.... και οχι τετραγωνη γιατι θα ειναι στο καθιστικο και οχι στην κουζινα... μια που βγαζει ετσι εχει 570ε...

για την ελληνικη δεν ειπα οτι ειναι ομορφη εξωτερικα ρουστικ και τετοια φαση... παρομοια φαση με τις βουλγαρικες αλλα εχει 4mm παχος και ειναι πολυυυυυυυ πιο στιβαρη κατασκευη... ειδα τισ βουλγαρικες και
τα χερουλακια και οι πορτεσ νομιζες θα σου μεινουν στα χερια...
η ελληνικη εκλεινε το πορτακι σαν πορτα αυτοκινητου :P
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by norther.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28523 από ΑΛΕΚΟΣ

norther έγραψε: τις εριξα μια ματια αλλα οι περισοτερες ειναι με λαμαρινα 1mm δεν ειναι λιγο...?

τis tim system ειδα...

επισης θα προτιμουσα ορθια με φουρνο.... και οχι τετραγωνη γιατι θα ειναι στο καθιστικο και οχι στην κουζινα... μια που βγαζει ετσι εχει 570ε...

για την ελληνικη δεν ειπα οτι ειναι ομορφη εξωτερικα ρουστικ και τετοια φαση... παρομοια φαση με τις βουλγαρικες αλλα εχει 4mm παχος και ειναι πολυυυυυυυ πιο στιβαρη κατασκευη... ειδα τισ βουλγαρικες και
τα χερουλακια και οι πορτεσ νομιζες θα σου μεινουν στα χερια...
η ελληνικη εκλεινε το πορτακι σαν πορτα αυτοκινητου :P

οι ορθιες με φουρνο καινε το φαι απο κατω θελουν προσοχη στο ψησιμο.κανουν ομως κ κατι γεμιστα οι ρουφιανες :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ