Υδραυλική σόμπα: ανοιχτά / κλειστά δοχεία διαστολής

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26152 από mastoras

thodoros έγραψε: μαστορα σε ευχαριστώ, για της θερμοκρασίες αυτό ήξερα με το ξύλο , απλά ήθελα να μου το επιβεβαίωση κάποιος που να το γνωρίζει καλά το αντικείμενο,είδα και το νήμα με το αντίστοιχο κλειστό/ανοιχτό δοχείο διαστολής.καθως οτι εχω και ήδη ένα 1000watt ups και κάθετε στο pc μου , το βγάζω και το φοράω εκεί για παν ενδεχόμενο.εκτός αυτού η σόμπα ποτέ δε προκειτε να μένει αναμένει όταν δεν θα είναι κάποιος στο σπίτι και το φτυάρισμα λοιπόν σε μια δύσκολη κατάσταση καλοδεχούμενο εδώ έχω μια ερώτηση , εάν κλείσω τη βάνα παροχής προς τα καλοριφέρ και ανοίξω την εξαέρωση από ένα καλοριφέρ δεν κάνω ακριβώς αυτό , δηλαδή εκτονώνω το σύστημα;
γιαυτη τη σόμπα που έδειξα έχεις να μου εκφερεις κάποια γνώμη;
υπάρχει κάποια άλλη στη κατηγορίας της σε αυτά τα χρήματα και δοκιμασμένη;
είδα και κάποιες η οποίες μπορούν να κάψουν και κάρβουνο.


Καλησπέρα.
Ως προς την ερώτηση σου σχετικά με την εκτόνωση, αυτή θα πρέπει να γίνεται αυτόματα, αφού πρώτα έχουμε τοποθετήσει τα ανάλογα ασφαλιστικά για ξυλολέβητα [σκάστρες] στο κύκλωμα μας. Σε περίπτωση υπερθέρμανσης θα ανοίξουν οι βαλβίδες εκτόνωσης, ενώ ο αυτόματος πληρωτής θα διοχετεύσει κρύο νερό στην εγκατάσταση.

Οσο για την σόμπα που "έβαλες στο μάτι" δεν την γνωρίζω, αλλά εγώ θα την προτιμούσα γιατί είναι Ελληνικής κατασκευής, και δόξα τον θεό στην χώρα μας υπάρχει μεγάλη κατασκευαστική εμπειρία για σόμπες και λέβητες.

Το κάρβουνο είναι και αυτό μια λύση. Δεν το βρίσκεις εύκολα, αλλά εάν το έχεις, αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις την καύση του, και γιατί όχι να πάρεις μια σόμπα που να μπορεί να το κάψει. Βγάζει πολύ περισσότερη θερμοκρασία από το ξύλο, και η καύση του διαρκεί πολύ περισσότερο [κατάλληλο για την νυχτα] αλλά βρωμάει πολύ και ντουμανιάζει όλος ο τόπος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thodoros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26170 από thodoros
αυτό για το καθαρού ημιτονου δε το ήξερα έριξα μια γρήγορη έρευνα και έχεις δίκιο.
για τη βάνα δεν απαντάω καν γιατί πάλι έχεις δίκιο φυσικέ.
αν κλείσω το ένα σώμα τελείως εκεί που θα είναι η σόμπα εξοικονομώ καθόλου θερμίδες;
μάστορα ψάχνω για ελληνικά προϊόντα που ανταποκρίνονται σε σχέση απόδοση-τιμης γιατί και αυτή
κάπως πρέπει να στηριχτούν αλλά και μόνο έτσι θα μπορέσουν να βελτιώσουν την απόδοση τους σαν εργοστάσια , οκ κάνουμε τα πειραματόζωα αλλά σε όλα τα πράγματα που αγοράζουμε πάντα υπήρχε ο πρώτος αγοραστής που ήταν το πειραματόζωο και αφοί έχει εγγύηση και δεν έχει σοβαρά τεχνικά λάθη που θα μου στοιχίσουν τη ζωή μου και όχι την ήδη ταλαιπωρημένη τσέπη μου ( άνεργος γαρ) τότε οκ.
για το κάρβουνο έχεις δίκιο ως προς τα ελαττώματα του , το διάβασα και αλλού.
κάνω και μια έρευνα αγοράς στη πατρα σε τοπικά καταστήματα και βιοτεχνίες , ελπίζω μέχρι τέλος του μηνός Οκτώβρη να έχω κάνει την αγορά και τη τοποθέτηση στη σόμπα είτε αυτή , είτε κάποια άλλη .
οπότε θα γράψω και σχετικό νήμα για την απόδοσή της.
τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά της και κατά τη τοποθετησης της , που "πονάνε¨ κατασκευάστηκα αυτού του είδους σόμπες και μιας και είναι λίγη η εξειδικευμένη υδραυλικοί που κάνουν τοποθετησης τι θα μπορούσα να προσέξω κατά την τοποθετηση της.;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26180 από mastoras

thodoros έγραψε: τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά της και κατά τη τοποθετησης της , που "πονάνε¨ κατασκευάστηκα αυτού του είδους σόμπες και μιας και είναι λίγη η εξειδικευμένη υδραυλικοί που κάνουν τοποθετησης τι θα μπορούσα να προσέξω κατά την τοποθετηση της.;


Να βρεις έναν καλό υδραυλικό από επαρχία.....αυτοί ξέρουν την ξυλόσομπα πολύ καλύτερα από όλους. ;)

Με εκείνον θα τα πείτε όλα.....επί του έργου. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26301 από burnerman
Μεγαλη προσοχη στις ξυλοσομπες μεσα στο σπιτι.
Οπωσδηποτε ανοιχτο κυκλωμα.
Οσες βαλβιδες ασφαλειας και να βαλεις αμα κολησει ο πληρωτης και δε συμληρωσει νερο τοτε θα εχεις να κανεις με ατμο.
Ολες οι σοβαρες εταιριες που κατασκευαζουν σομπες νερου,τζακια νερου και ξυλολεβητες προτεινουν ανοικχτο κυκλωμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26305 από LEONAS
Ολες οι σοβαρες εταιριες προτεινουν κλειστο κυκλωμα με
δοχειο αδρανειας και σε καποια κρατη απαγορευεται να
κανεις ανοιχτο κυκλωμα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26320 από burnerman

LEONAS έγραψε: Ολες οι σοβαρες εταιριες προτεινουν κλειστο κυκλωμα με
δοχειο αδρανειας και σε καποια κρατη απαγορευεται να
κανεις ανοιχτο κυκλωμα.


Για να προτεινουν κλειστο σιγουρα πρεπει να εχουν ψυκτρα.
Σε ποια κρατη απαγορευεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ