Υδραυλική σόμπα: ανοιχτά / κλειστά δοχεία διαστολής

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24985 από thodoros
καλημέρα και καλός σας βρήκα και καλή δύναμη για όλους!
όπως πολύ έτσι και εγώ έχω αρχίσει να ψάχνομαι για σόμπες ξύλου ή πελλετ .
με ένα σύντομο ψάξιμο το πελλετ δε μπορώ να το καλύψω οικονομικά έστω και εάν είναι καλύτερο .
οπότε πάω για σόμπα ξύλου .
προς στιγμήν ήθελα μια απλή σόμπα ίσα για να ζεστάνω ενιαίο χώρο σαλόνι- κουζίνα και τα υπνοδωμάτια ότι έπαιρναν από ζέστη από τη λειτουργιά της σόμπας , εκτός και αν πάρω κάποια που να βγάζει και αέρα με κάποιο τρόπο.
από το ψάξιμο λοιπόν έπεσα σε αυτή τη σόμπα
www.ezanidis.gr/product.php?productid=16859&cat=378&page=1

η οποία είναι και λέβητας ταυτόχρονα και με έβαλε σε σκέψης μιας και η σωλήνωσης της θέρμανσης του καλοριφέρ είναι μέσα στο σπίτι μου , άρα και ευκολία εγκατάστασης.( ηλεκτροβανες , βάνες , σωλήνες όλες μέσα στο σπίτι καλυμμένα )
η ερωτήσεις μου είναι εξής .

βλέπω ότι απόδοση της σόμπας είναι 25 KW η θερμιδική απόδοση των σωμάτων είναι 25.000 θερμίδες .
με φτανει;
η σόμπα αφού θα εγκατασταθεί στο σαλόνι , τα δυο σώματα του σαλονιού που είναι και τα πιο ενεργοβόρα μπορούν να κλείσουν , αν σε περιπτώσει δεν με φτάνει η απόδοση , κλείνοντας τα σώματα θα καλύψω αυτή τη διαφορά και να ζεσταίνεται ο χώρος αποκλειστικά από τη σόμπα;
μπορώ να χρησιμοποιήσω τη σόμπα μόνο και αργότερα να κάνω την εγκατάσταση στο δίκτυο;
μένω στο ισόγειο σε 3 όροφο κτίριο ,το μπουρί πρέπει να βγει μέχρι το τέρμα ή μπορώ να το βγάλω μέχρι σε ένα σημείο; το μπουρί βγαίνει στον ακάλυπτο και δε έχω κάποιον με παράθυρο από πάνω μου.
τι άλλο θα χρειαστώ εκτός από τα μπουριά και τι είδος μπουριών;
αν πω να τι συνδέσω στο δίκτυο τι άλλο χρειάζομαι;
μιας και είναι και η πρώτη μου επαφή με το είδος δε μπορώ να σκεφτώ άλλες ερωτήσεις ,διαβάζω τα υπόλοιπα ποστ και προσπαθώ να πάρω πληροφορίες για το τι χρειάζομαι.

έχει να μου προτείνει κάποιος κάτι άλλο σε αυτή τη τιμή μιας και τα οικονομικά είναι δύσκολα και μετά βίας θα καλύψω και αυτή τη τιμή και ότι άλλο θα χρειαστεί .
βρίσκομαι στη πατρα αν έχετε και υπόψιν και κάποιο μαγαζί που μπορώ να απευθυνθώ εδώ θα ήταν ευπρόσδεκτο.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
θοδωρος
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25012 από LEONAS
Κανα δυο γνωστη μου που εβαλαν κατι αναλογο τις ξηλωσαν σε
ενα μηνα γιατι δεν μπορουσε να ανεβασει τα νερα στα σωματα πανω
απο 50 βαθμους με αποτελεσμα να μην μπορει το σπιτι να ανεβασει
θερμοκρασια αλλα και στο δωματιο που ηταν η σομπα ουτε εκει το
ζεστενε λογω του νερου που εχει.
Αν την βαλεις παντως καλυτερα φωναξε κανα καλο υδραυλικο να σου
κανει την τοποθετηση γιατι και θα παιδευτεις και ειναι επικινδυνη
τετοια εγκατασταση χωρις να εχεις γνωσεις.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25035 από thodoros

LEONAS έγραψε: Κανα δυο γνωστη μου που εβαλαν κατι αναλογο τις ξηλωσαν σε
ενα μηνα γιατι δεν μπορουσε να ανεβασει τα νερα στα σωματα πανω
απο 50 βαθμους με αποτελεσμα να μην μπορει το σπιτι να ανεβασει
θερμοκρασια αλλα και στο δωματιο που ηταν η σομπα ουτε εκει το
ζεστενε λογω του νερου που εχει.
Αν την βαλεις παντως καλυτερα φωναξε κανα καλο υδραυλικο να σου
κανει την τοποθετηση γιατι και θα παιδευτεις και ειναι επικινδυνη
τετοια εγκατασταση χωρις να εχεις γνωσεις.


μιλά με γιατι συγκεκριμένη σόμπα;η όλες που κάνουν αυτή τι δουλειά;
πάντα τεχνικός θα κάνει την εγκατάσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25462 από mastoras
Μην φοβηθείς να εγκαταστήσεις μια υδραυλική ξυλόσομπα. Το ξύλο μπορεί να ανεβάσει "απίστευτες" θερμοκρασίες.....όσο ταΐζεις την σόμπα, με αποτέλεσμα αυτές τις θερμοκρασίες να τις έχεις στα σώματα.

Θέλει βέβαια ιδιαίτερη προσοχή στην εγκατάσταση, τελείως διαφρετική από μια πελλετόσομπα πάλι υδραυλική. Το ανοιχτό δοχείο διαστολής στις υδραυλικές ξυλόσομπες είναι απαραίτητο σε κάθε περίπτωση, εκτός εάν βρίσκεσαι δίπλα στην σόμπα όσο αυτή δουλεύει.

Δηλαδή σε περίπτωση διακοπής ρεύματος απλά να σβήσεις την σόμπα βγάζοντας τα ξύλα με το φτυάρι....ακούγεται περίεργο, αλλά εγώ χρειάστηκε να εφαρμόσω αυτήν την μέθοδο μερικές φορές.

Σου τα λέω λίγο χοντρά, αλλά η αλήθεια αυτή είναι. Υπάρχουν βέβαια και ηλεκτρονικά συστήματα για διακοπή ρεύματος κτλ, αλλά κοστίζουν, και όπως έχεις αναφέρει τα λεφτά είναι λίγα, οπότε δεν είναι επι του παρόντος.

Καμινάδα σίγουρα μέχρι την οροφή του κτιρίου..... αλλιώς θα μαυρίσουν όλοι οι τοίχοι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thodoros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25496 από thodoros
μαστορα σε ευχαριστώ, για της θερμοκρασίες αυτό ήξερα με το ξύλο , απλά ήθελα να μου το επιβεβαίωση κάποιος που να το γνωρίζει καλά το αντικείμενο,είδα και το νήμα με το αντίστοιχο κλειστό/ανοιχτό δοχείο διαστολής.καθως οτι εχω και ήδη ένα 1000watt ups και κάθετε στο pc μου , το βγάζω και το φοράω εκεί για παν ενδεχόμενο.εκτός αυτού η σόμπα ποτέ δε προκειτε να μένει αναμένει όταν δεν θα είναι κάποιος στο σπίτι και το φτυάρισμα λοιπόν σε μια δύσκολη κατάσταση καλοδεχούμενο εδώ έχω μια ερώτηση , εάν κλείσω τη βάνα παροχής προς τα καλοριφέρ και ανοίξω την εξαέρωση από ένα καλοριφέρ δεν κάνω ακριβώς αυτό , δηλαδή εκτονώνω το σύστημα;
γιαυτη τη σόμπα που έδειξα έχεις να μου εκφερεις κάποια γνώμη;
υπάρχει κάποια άλλη στη κατηγορίας της σε αυτά τα χρήματα και δοκιμασμένη;
είδα και κάποιες η οποίες μπορούν να κάψουν και κάρβουνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25505 από fisikos50

thodoros έγραψε:
καθως οτι εχω και ήδη ένα 1000watt ups και κάθετε στο pc μου , το βγάζω και το φοράω εκεί για παν ενδεχόμενο.



Μόνο αν είναι καθαρού ημιτόνου (απίθανο) ή τροποποιημένου ημιτόνου (κάπως πιθανότερο).

thodoros έγραψε:
εάν κλείσω τη βάνα παροχής προς τα καλοριφέρ και ανοίξω την εξαέρωση από ένα καλοριφέρ δεν κάνω ακριβώς αυτό , δηλαδή εκτονώνω το σύστημα;



Μοιάζει ίδιο αλλά δεν είναι το ίδιο, η βαλβίδα εξαέρωσης είναι πολύ μικρού διαμετρήματος (χιλιοστού ή και λιγότερο) και προορίζεται για να βγαίνει λίγος αέρας χωρίς να βιαζόμαστε κιόλας. Αντίθετα η σωλήνα που καταλήγει σε ένα ανοιχτό δοχείο διαστολής μπορεί να είναι διαμέτρου μισής ίντσας ή και περισσότερο.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thodoros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ