Ερώτηση για UPS... πόσα Watt είναι η σόμπα σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48393 από kmaik
Το φθηνό δεν παίζει αν θες καθαρού ημιτόνου ups. Μπορείς να το διακινδυνεύσεις και πιθανά θα δουλέψει αλλά μπορεί να σου κάνει ζημιά στα μοτεράκια της σόμπας . Το μελέτησα πολύ με τα 200 ευρω που έδωσα . Όλοι το ίδιο λένε. Τα φθηνά ups τροποποιημένου ημιτόνου μπορεί και να δουλέψουν καλά μπορεί και όχι. Εσύ αποφασίζεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48395 από DOOM_NX

kmaik έγραψε: Το φθηνό δεν παίζει αν θες καθαρού ημιτόνου ups. Μπορείς να το διακινδυνεύσεις και πιθανά θα δουλέψει αλλά μπορεί να σου κάνει ζημιά στα μοτεράκια της σόμπας . Το μελέτησα πολύ με τα 200 ευρω που έδωσα . Όλοι το ίδιο λένε. Τα φθηνά ups τροποποιημένου ημιτόνου μπορεί και να δουλέψουν καλά μπορεί και όχι. Εσύ αποφασίζεις.

Όταν λες UPS καθαρού ημιτόνου; Αυτά που βάζουμε στους υπολογιστές δεν κάνουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48404 από kmaik
Αυτό είναι το θέμα. Τα μοτέρ θέλουν καθαρό. Και όπως σου είπα . Τα φθηνά ups τροποποιημένου ημιτόνου μπορεί και να δουλέψουν καλά μπορεί και όχι. Εσύ αποφασίζεις. Αν διαβάσεις όλο το θέμα από την αρχή θα καταλάβεις . Εγώ το κοίταξα και σε ιταλικά φόρουμ για την σόμπα μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48433 από DOOM_NX

kmaik έγραψε: Αυτό είναι το θέμα. Τα μοτέρ θέλουν καθαρό. Και όπως σου είπα . Τα φθηνά ups τροποποιημένου ημιτόνου μπορεί και να δουλέψουν καλά μπορεί και όχι. Εσύ αποφασίζεις. Αν διαβάσεις όλο το θέμα από την αρχή θα καταλάβεις . Εγώ το κοίταξα και σε ιταλικά φόρουμ για την σόμπα μου.

Never mind, το έπιασα. Καθαρό ημίτονο βγάζουν όλα τα on-line UPS και μόνο τα ακριβότερα line-interactive και off-line. Στους υπολογιστές δουλεύουν όλα γιατί έχουν παλμοτροφοδοτικό.

Η ερώτηση είναι τι γίνεται στους λέβητες και τις σόμπες. Τα ηλεκτρονικά και το ανεμιστηράκι φαντάζομαι θα λειτουργούν γιατί δουλεύουν με συνεχές ρεύμα, όπως οι υπολογιστές. Ο κυκλοφορητής θα είναι αυτός που θα τα βρει σκούρα αν παίρνει εναλλασσόμενο ρεύμα από απλά κάποιον μετασχηματιστή και όχι από έναν inverter. Κάποιος που ξέρει σίγουρα ας μας πει...

EDIT: Τώρα που το βλέπω καλύτερα, νομίζω παίρνουν κατευθείαν ρεύμα από το δίκτυο οι κυκλοφορητές. Οπότε, μάλλον δεν μας κάνουν τα φθηνά, όπως πολύ σωστά ανέφερες kmaik...

EDIT2: Okay είναι όλα γραμμένα στις πρώτες σελίδες του θέματος! :blush:

Από την άλλη, ισχύει η πρότασή μου. Σκοπός του UPS δε θα είναι η λειτουργία του κυκλοφορητή, αλλά η λειτουργία του καυστήρα μέχρι να βάλουμε μπρος τη γεννήτρια.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48478 από dimlyk
δεν προλαβαινεις ...σε 2-3 λεπτα τελος το ups
μονο απο μικροδιακοπες προσταευει και τα ηλεκτρονικα απο υπερτασεις κλπ

μονο σε περιπτωση που εισαι σβελτος να σβησεις τον καυστηρα (σομπα)και να κρατησει σε λειτουτρια τον ανεμιστηρα για αποψυξη για μερικα λεπτα

για λεβητοστασιο δεν συνισταται γενικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48492 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: δεν προλαβαινεις ...σε 2-3 λεπτα τελος το ups
μονο απο μικροδιακοπες προσταευει και τα ηλεκτρονικα απο υπερτασεις κλπ

μονο σε περιπτωση που εισαι σβελτος να σβησεις τον καυστηρα (σομπα)και να κρατησει σε λειτουτρια τον ανεμιστηρα για αποψυξη για μερικα λεπτα

για λεβητοστασιο δεν συνισταται γενικα

Βασικά εντάξει, δεν με ξετρέλανε η ιδέα του UPS για το λέβητα. Και να σβήσει, δε θα πάθει τίποτα.

Πιο σημαντική για μένα είναι η ηλεκτρογεννήτρια σε περίπτωση παρατεταμένης διακοπής... Από 120 ευρώ βλέπω βενζινοκίνητη...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ