Ερώτηση για UPS... πόσα Watt είναι η σόμπα σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29592 από fisikos50

kmaik έγραψε: Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις
Το ups είναι 650VA και 2 μηνών οπότε θα αντέχει για το σβήσιμο πιστεύω. Όταν δοκιμάσω με το καλό θα σας πω γιατί ακόμα έχει πολύ ζέστη εδώ κάτω.




ΜΟΝΟ αν είναι τροποποιημένου ημιτόνου, πρέπει να το γράφει αυτό, αλλιώς βγάζει τετραγωνικούς παλμούς που ναι μεν μπορούν να λειτουργήσουν έναν υπολογιστή ο οποίος πρώτα ανορθώνει αυτούς τους παλμούς και μετά με δική του ταλάντωση φτιάχνει άλλες τάσεις και έτσι λειτουργεί κανονικά μέσω του UPS, αλλά...

... εσύ θα λειτουργήσεις κινητήρες με το UPS και αυτό είναι τελείως διαφορετικό, θέλεις τροποποιημένο ημίτονο (κατ' ελάχιστο) και όχι τετραγωνικούς παλμούς.


Όταν εξασφαλίσεις αυτό, μετά θα πούμε αν το UPS είναι παλιό ή καινούργιο κτλ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29701 από cuprakias
Απο ηλεκτρολογικα γνωριζω δεν εχω προβλημα..Απλα με τετοια πραγματα δεν εχω ξαναασχοληθει ρελε κ.τ.λ. για αυτο το ψαχνω.Εαν καταφερεις να φτιαξεις ενα σχεδιο θα βοηθησεις παρα πολυ ολη τη κατασταση.
Αυτο λοιπον που περιεγραψες πιο πανω παιρνει ρευμα απο τη πριζα... και στο ups συνδεουμε τη σομπα κανονικα .Σωστα????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29733 από sta1
cuprakias wrote:
Απο ηλεκτρολογικα γνωριζω δεν εχω προβλημα..Απλα με τετοια πραγματα δεν εχω ξαναασχοληθει ρελε κ.τ.λ. για αυτο το ψαχνω.Εαν καταφερεις να φτιαξεις ενα σχεδιο θα βοηθησεις παρα πολυ ολη τη κατασταση.
Αυτο λοιπον που περιεγραψες πιο πανω παιρνει ρευμα απο τη πριζα... και στο ups συνδεουμε τη σομπα κανονικα .Σωστα????
Σωστα.
Η σομπα δουλευει αυτονομα με το ups και ο ρελες (ανεξαρτητα απο το ups) παρεμβαλει στο μοτερ του κοχλια.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29928 από cuprakias
θα παω να παρω τα υλικα και αν χρειαστω βοηθεια.... θα μιλησουμε ... απο οτι ειδα μενεις Αθηνα Γερακα... Μενω Νεο Κοσμο......
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29994 από kmaik
Καλησπέρα παιδία .
Αφού λύσαμε το θέμα με το ups πρόεκυψε και μια άλλη ιδέα που πριν λίγο τυχαία μου είπε ένας φίλος φωτογράφος που χρησιμοποίει αρκετό καιρό τώρα . Έχει και αυτός εξοπλισμό που απαιτεί καθαρό ημίτονο οπότε αυτό που έχει κάνει είναι ότι παρεμβάλει μεταξύ ups και του εξοπλισμού του ένα μετασχηματιστή καθαρού ημιτόνου (Pure Sine Wave Power Inverters) .
Νομίζω ότι είναι μια καλή ιδέα και λογικά θα δουλέψει για την σόμπα. Τώρα θα ρωτήσετε γιατί δεν πήρε ένα ups καθαρού ημιτόνου να τελειώνει; Απλά γιατί τα βρήκε στο ιντερνέτ ξεχωριστά ένα normal ups(όχι καθαρού ημιτόνου) και μετασχηματιστή πολύ πιο φθηνά από ένα ups καθαρού. Την γνώμη σας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30012 από sta1
kmaik wrote:
Καλησπέρα παιδία .
Αφού λύσαμε το θέμα με το ups πρόεκυψε και μια άλλη ιδέα που πριν λίγο τυχαία μου είπε ένας φίλος φωτογράφος που χρησιμοποίει αρκετό καιρό τώρα . Έχει και αυτός εξοπλισμό που απαιτεί καθαρό ημίτονο οπότε αυτό που έχει κάνει είναι ότι παρεμβάλει μεταξύ ups και του εξοπλισμού του ένα μετασχηματιστή καθαρού ημιτόνου (Pure Sine Wave Power Inverters) .
Νομίζω ότι είναι μια καλή ιδέα και λογικά θα δουλέψει για την σόμπα. Τώρα θα ρωτήσετε γιατί δεν πήρε ένα ups καθαρού ημιτόνου να τελειώνει; Απλά γιατί τα βρήκε στο ιντερνέτ ξεχωριστά ένα normal ups(όχι καθαρού ημιτόνου) και μετασχηματιστή πολύ πιο φθηνά από ένα ups καθαρού. Την γνώμη σας...
Η γνωμη μου ειναι πως εαν η διαφορα στην τιμη αξιζει το να εχεις 2 εξαρτηματα ,εχει καλως.
Παντως για την σομπα ειναι υπερβολη η αγορα καθαρου ημιτονου.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ