Ερώτηση για UPS... πόσα Watt είναι η σόμπα σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29342 από sta1
Διαγραφή :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29388 από sta1
Διαγραφή :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29448 από sta1
Λοιπόν το τεστ πέτυχε
Λόγω έλειψης ups χρησιμοποίησα το μεγάλο ups του υπολογιστή αλλά εκεί που το έχω δεν βγαίνει οπότε τράβηξα μπαλαντέζα για να φτάσει στη σόμπα.
Εκοψα το ρεύμα στο ups και το ρεύμα στο ρελέ.
Η σόμπα συνέχισε να δουλεύει πλέον μέσω του ups αλλά με την βοήθεια του ρελέ σταμάτησε η τροφοδοσία των πέλλετ.
Η φλόγα απο το φούλ σε ελάχιστα λεπτά έπαψε να υπάρχει αλλά μέχρι να κρυώσει η σόμπα και να σβήσει πλήρως πέρασαν περίπου 20-25 λεπτά (λόγω ήδη υψηλής θερμοκρασίας , το χειμώνα ο χρόνος θα είναι σημαντικά μικρότερος)
Στα 20-25 λεπτά κρύωσε πλήρως η σόμπα και έβγαλε βλάβη Ε1 λόγω έλειψη τροφοδοσίας.
Με επανασύνδεση του ρεύματος στη σόμπα και πατώντας το on η σόμπα λειτούργησε πάλι κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Οπότε ο στόχος επιτεύχθει......

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29467 από kmaik
Καλημέρα παιδιά.
Και εγώ καινούργιος στο πέλλετ. Μόλις πήρα μια σόμπα la nordica dorina 7kw.
Στην περιοχή μου -Ηράκλειο Κρήτης- έχουμε πρόβλημα συχνά με το ρεύμα και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος : Το ups του pc τελικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την σόμπα ή χρειάζεται κάποιο ειδικό ups;
Η σόμπα μου χρειάζεται 300W στην εκκίνηση και 90W στην κανονική λειτουργία και εγώ έχω ένα ups 360W. Σημειώνω ότι την σόμπα θα την ανάβω μόνο όταν είμαι σπίτι οπότε το ups θέλω να το χρησιμοποιώ μόνο για να κάνω σωστό σβήσιμο όταν κοπεί το ρεύμα και να φεύγουν τα εναπομείναντα καυσαέρια. Διάβασα τις ενδιαφέρουσες λύσεις που προτείνονται στο θέμα αλλά εγώ θα ήθελα την πιο απλή. Ένα ups από pc για σωστό σβήσιμο. Γίνεται; :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29479 από frakyd
Mια χαρα δουλευει η πατεντα!!!!
Ωραιος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29480 από fisikos50

kmaik έγραψε: Καλημέρα παιδιά.
Και εγώ καινούργιος στο πέλλετ. Μόλις πήρα μια σόμπα la nordica dorina 7kw.
Στην περιοχή μου -Ηράκλειο Κρήτης- έχουμε πρόβλημα συχνά με το ρεύμα και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος : Το ups του pc τελικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την σόμπα ή χρειάζεται κάποιο ειδικό ups;
Η σόμπα μου χρειάζεται 300W στην εκκίνηση και 90W στην κανονική λειτουργία και εγώ έχω ένα ups 360W. Σημειώνω ότι την σόμπα θα την ανάβω μόνο όταν είμαι σπίτι οπότε το ups θέλω να το χρησιμοποιώ μόνο για να κάνω σωστό σβήσιμο όταν κοπεί το ρεύμα και να φεύγουν τα εναπομείναντα καυσαέρια. Διάβασα τις ενδιαφέρουσες λύσεις που προτείνονται στο θέμα αλλά εγώ θα ήθελα την πιο απλή. Ένα ups από pc για σωστό σβήσιμο. Γίνεται; :huh:



Τα UPS δεν είναι όλα ίδια.

Χρειάζεσαι UPS τροποποιημένου ημιτόνου κατ’ ελάχιστο και σίγουρα όχι οριακό σε ισχύ αλλά με ικανό περιθώριο πάνω από την ονομαστική κατανάλωση της σόμπας για να καλύψεις την αυξημένη ένταση ρεύματος κατά την εκκίνηση των κινητήρων (κάτι που είναι διαφορετικό από την κατανάλωση έναυσης της σόμπας η οποία συνήθως αφορά στην αντίσταση που ανάβει το καύσιμο).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ