Η υδραυλική σόμπα λειτουργεί και χωρίς καλοριφέρ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21522 από Dimitris Naousa
καλησπέρα σε όλους σας!
σήμερα βρήκα το forum σας και νομίζω ότι έχω ήδη βοηθηθεί αρκετά!

παρόλα αυτά επειδή δεν έχω βγει για έρευνα αγοράς σε μαγαζιά παρά μόνο μέσω internet, έχω μια βασική απορία όπως είδατε!!
οι σόμπες pellet νερού, είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένες έστω και με ένα καλοριφέρ ή λειτουργούν και χωρίς αυτή τη σύδεση. βέβαια μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι απαραίτητο.

όσο αφελής κι αν ακούγεται η ερώτησή μου, θελω να εξηγήσω το "σκεπτικό" μου.

ενδιαφέρομαι να αγοράσω σόμπα πελλετ για ένα ενιαίο χώρο 55τμ μονοκατοικίας ο οποίος δεν έχει καλοριφέρ (υπήρχε μόνο συμβατικό κλασικό τζάκι). αλλά με την προοπτική να μπουν καλοριφέρ ίσως αργότερα, ή και με σύνδεση στον πάνω όροφο όταν γίνει.
οπότε αν σκέφτομαι για αγορά σόμπας πέλλετ νερού πρέπει ταυτόχρονα να κάνω και εγκατάσταση των καλοριφέρ στον αρχικό χώρο? ή θα προρείνατα αρχικά αερόθερμη σόμπα πέλλετ και όταν με το καλό ολοκληρωθεί το άλλο να αγοραστεί νερού???

αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα δεόντως!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21547 από eliasger

Dimitris Naousa έγραψε: ή θα προρείνατα αρχικά αερόθερμη σόμπα πέλλετ και όταν με το καλό ολοκληρωθεί το άλλο να αγοραστεί νερού???

Είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21601 από Asteris
Εφόσον δεν υπάρχουν καλοριφέρ, το βρίσκω χαζό να κάτσεις να βάλεις. Η αερόθερμη σόμπα θα τα κάνει φούρνο τα 55τμ, δεν υπάρχει κανένας λόγος για νερού. Και αν στο μέλλον θες να ζεστάνεις και τον πάνω όροφο, πάλι το ίδιο θα κάνεις, εφόσον δεν υπάρχουν σώματα, βάζεις μιά δεύτερη αερόθερμη. Πιό φτηνή λύση δεν υπάρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21675 από mastoras

Dimitris Naousa έγραψε: παρόλα αυτά επειδή δεν έχω βγει για έρευνα αγοράς σε μαγαζιά παρά μόνο μέσω internet, έχω μια βασική απορία όπως είδατε!!
οι σόμπες pellet νερού, είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένες έστω και με ένα καλοριφέρ ή λειτουργούν και χωρίς αυτή τη σύδεση. βέβαια μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι απαραίτητο.

όσο αφελής κι αν ακούγεται η ερώτησή μου, θελω να εξηγήσω το "σκεπτικό" μου.


Δεν ακούγεται καθόλου αφελής η ερώτηση σου, απεναντίας είναι είναι "θέμα" Λογικά δεν θα πρέπει να λειτουργεί εάν δεν γυρνάει τα νερά. Για αυτό είναι κατασκευασμένη άλλωστε.

Αν δεν γνωρίζει κανείς, θα ενημερωθούμε και επανερχόμεθα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21699 από GT
Αν δεν κάνω λάθος,
η πελλετόσομπα νερού δεν επιτρέπεται να λειτουργεί ως απλή σόμπα, παρά μόνο ως λέβητας.

Εκτός αυτού, το ποσοστό θερμότητας που αποδίδει στο χώρο όπου βρίσκεται, είναι πολύ μικρό.
Τυχαίο παράδειγμα, μια σόμπα των 20 KW, μπορεί να αποδίδει τα 17 στο δίκτυο νερού και τα 3 στο χώρο, δηλαδή νούμερο πολύ χαμηλό και ασύμφορο.

Αν κάποιος φίλος το γνωρίζει καλά, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει τα παραπάνω, γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21700 από GT
Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω με τον Αστέρη.
Με μια αερόθερμη πελλετόσομπα θα βράζει ο τόπος πιστεύω.
Και οικονομικότατα. Best value for money που λέμε στα Ελληνικά.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ