Σόμπα pellet αέρα με κανάλια αεραγωγών - βεντιλατέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51810 από dimlyk
αν ειναι να παει στο διπλα δωματιο ...μηπως ειναι περριτη και η καναλατη ?

μηπως με μια τρυπα κι ενα ανεμιστηρακι γινεται κατι ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51821 από akmonas
Η πρώτη σκέψη είναι να μπεί η σόμπα στο σαλόνι και να βγεί αεραγωγός σε ένα μικρό διάδρομο και απο εκει να ζεσταθούν 2 δωμάτια αλλα να σου πώ την αλήθεια αν δώ οτι δέν μας παίρνει οικονομικά θα το ψάξω το θέμα και έτσι μιας και δεν μου φαίνεται και άσχημη ιδέα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51827 από akmonas
Πάντως την φθηνότερη καναλάτη το skroutz την βγάζει στα 1700 και ειναι η laminox elisa ghost στα 10,5kw ιταλικής προέλευσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57684 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48

cuprakias έγραψε: παιδια εγω αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα η σομπα δουλευει τωρα δυο εβδομαδες και σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπανω απο αποψη ζεστης... παρατηρησα ομως οτι ο αεραγωγος που βγαζει ζεστο αερα στο αλλο δωματιο εχει βγαλει μια ψιλομαυριλα .... επισης οταν ξεκινανε τα μοτερ να λειτουργουν μυριζει ελαχιστα για λιγο στην αρχη μου φαινετε σαν να βγαινουν καυσαερια απο τον αεραγωγο.
εχω τη φοβια οτι μπερδευονται στην αρχη τα καυσαερια με το ζεστο αερα...
τι να κανω ?
να καλεσω το τεχνικο ?
λετε να φταιει οτι η εισαγωγη αερα ειναι εσωτερικη και δεν ρουφαει απο εξω?
τι λες εσυ για αυτο γιαννη?


ΚΑΛΗΜΈΡΑ
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.¨Εχω τη viviana plus ιταλική με 1 αεραγωγό και μετά από μια εβδομάδα χρήσης το δωμάτιο με τον αεραγωγό μυρίζει μια παράξενη μυρωδιά σε σημείο να μην μπορεις να κοιμηθείς αν δεν αερήσεις.Στην αρχή πίστευα ότι είναι το σπιραλ που συνδέθηκε πίσω από τη σόμπα και μετα στην περσίδα που ίσως είχε λάδια από το εργοστάσιο.Το πρόβλημα γτίνεται εντονότερο αν η σόμπα δουλέψει στο 4-5 επίπεδο.Η γυνάικα μου τρελλάθηκε από την αλλεργία που της προκάλεσε αυτή η μυρωδιά.
Μίλησα στην αρχή με τον τεχνικό και μου είπε ότι είναι οι μυρωδιές της νέας σόμπας και θα φύγουν σε 2-3 μέρες .Ομως συνεχ΄ζεται 1 εβδομάδα στην ίδια ένταση.Ξαναμίλησα μαζί του και θα έρθει σήμερα να ρυθμισει μου είπε τα volt του βεντιλατερ αεραγωγου .
="cuprakias" post=51010 Τι έκανες?Βρήκες λύση?Το μαιλ μου είναι:ioa49@yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58170 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Τα προβλήματα λύθηκαν.Ο αεραγωγός σταμάτησε να μυρίζει.Όπως είπε και κάποιος άλλος στο φόρουμ οι πέλλετ σόμπες λειτουργούν άψογα άμα ρυθμιστουν τέλεια.¨Ηρθε ο τεχνικός της εταιρείας στα Γιάννενα (πολύ καταρτισμένος και με σεμινάρια στην ιταλία,το κατέχει πραγματικά το αντικείμενο και έδωσε λύσεις και στα δυο προβλήματα που είχα:
Για την μυρωδιά του αεραγωγού κατέβασε τη θερμοκρασία που έστελνε ο αεραγωγός στο δωμάτιο η οποία ήταν πολύ υψηλή με αποτέλεσμα να μυρίζουν τα αλουμίνια και τα μέταλλα καμένο αέρα και μέταλλο,απαίσια μυρωδια.
Για το θέμα της ατμοποίησης μείωσε τα πέλλετ που έπεφταν και έδωσε περισσότερο αέρα και ενίσχυσε το βεντιλατερ στη θέση operant γιατί εκει έκανε την ατμοποίηση και σταμάτησε.Βγάζει πλέον καπνό για ελάχιστο χρόνο αν ανάψει μόνη της.
Το συμπέρασμα καλή η ιταλική σόμπα και γίνεται καλύτερη αν αξίζει η τεχνική υποστηριξη από τον αντιπρόσωπο που έκανες την αγορά.
Μπράβο του γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58177 από cuprakias

γιαννης-δραμα έγραψε:

cuprakias έγραψε: παιδια εγω αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα η σομπα δουλευει τωρα δυο εβδομαδες και σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπανω απο αποψη ζεστης... παρατηρησα ομως οτι ο αεραγωγος που βγαζει ζεστο αερα στο αλλο δωματιο εχει βγαλει μια ψιλομαυριλα .... επισης οταν ξεκινανε τα μοτερ να λειτουργουν μυριζει ελαχιστα για λιγο στην αρχη μου φαινετε σαν να βγαινουν καυσαερια απο τον αεραγωγο.
εχω τη φοβια οτι μπερδευονται στην αρχη τα καυσαερια με το ζεστο αερα...
τι να κανω ?
να καλεσω το τεχνικο ?
λετε να φταιει οτι η εισαγωγη αερα ειναι εσωτερικη και δεν ρουφαει απο εξω?
τι λες εσυ για αυτο γιαννη?

Θανο μηπως δεν κουμπωσε καλα το μπουρι απο πισω στο βεντυλατερ καυσαεριων και φευγει καποια ποσοτητα μεσα στην σομπα(στα καλωδια-εξαρτηματα)και την ρουφαν τα βεντυλατερ ανακυκλωσης και την στελνουν ειτε στο καναλι ειτε μπροστα η και στα δυο!Η εισαγωγη δεν νομιζω να φταιει(περσι το λειτουργουσα ετσι σε δυο σομπες)και δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα.Τα καυσαερια αν ολα ειναι σωστα συνδεδεμενα δεν μπορει να μπερδευονται με τον ζεστο αερα του χωρου,εκτος και αν ο εναλακτης εχει καποια τρυπουλα(λιγο δυσκολο)και δημιουργειτε αυτο το προβλημα!Δες το μπουρι απο τα αριστερα σου(δεξια της σομπας)βγαλε με προσοχη τα κεραμικα καπακια και κοιτα αν εχει φωλιασει καλα μεσα στην εξοδο(βαλε φλαντζα σιλικονης η πυριμαχη σιλικονη.

αυτο που εφταιγε τελικα ηταν το οτι ολα ητα κουμπομενα σωστα αλλα το μπουρι που μπαινει στο βεντυλατερ καυσαεριων με το σφυχτηρα δεν το κλεινει αεροστεγος δεν λυγιζει ο σωληνα με αποτελεσμα να περναει ελαχιστος καπνος καυσαεριων απο εκει στη εισαγωγη και να υπαρχει αυτο το προβλημα ολα λυθηκαν με αλουμινοταινια περιμετρικα του μπουριου και ολα οκ δεν εχω μυρωδιες ή οτιδηποτε αλλο και σε γενικες γραμμες παιδια μεχρι στιγμης δουλευω τη σομπα στο χαλαρο με 20 και 21 βαθμους μεσα στο σπιτι πανω απο το 3 επιπεδο δεν την εχω βαλει... καταναλωση περιπου 1 τσουβαλι καθε δυο μερες ...ειμαι πολυ ευχαριστημενος ενα μονο θα σας πω κοινοχρηστα σεπτεμβριος οκτωμβριος νοεμβριος 30€
γιουουουου χουουουουουου!!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, DOOM_NX, ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ