Σόμπα pellet αέρα με κανάλια αεραγωγών - βεντιλατέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #21144 από amaliaf
Γεια σας,

θέλω να αγοράσω μια σόμπα pellet η οποία θα βγάζει και κανάλια αεραγωγών. Βλέπω ότι υπάρχουν μοντέλα με ένα ή δύο βεντιλατέρ. Πόσο σημαντικό είναι να έχει δύο βεντιλατέρ; Αν έχει ένα βεντιλατέρ θα έχει μειωμένη θερμική απόδοση στην θέρμανση των άλλων δωματίων;

Σκέφτομαι την σόμπα pellet Red Primula MultiAir 11KW. Το σπίτι είναι 70τμ και το κανάλι αεραγωγού θα πηγαίνει σε απόσταση 5.5 μέτρων περίπου όπου στο τέλος θα κάνει διακλάδωση για να βγεί σε δύο δωμάτια.

Αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτές τις σόμπες και μπορεί να εκτιμήσει αν αυτή η σόμπα θα είναι ικανοποιητική για αυτή τη τοποθέτηση θα βοηθούσε πολύ.

Επίσης αν γνωρίζετε γενικά για τις σόμπες τις Red, αν είναι καλές, αν βγάζουν προβλήματα κλπ επίσης θα βοηθούσε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21155 από γιαννης-δραμα
Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Τωρα για τις σομπες με τα καναλια εγω θα σου πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την δικια μου(ravelli flavia 9kw με ενα καναλι αερα για αλλα δωματια).
Τωρα οσο γιαυτο που ρωτας για τα βεντυλατερ εχω την εντυπωση οτι αναλογα ποσα καναλια βγαζει εχει και βεντυλατερ(δεν ξερω ολα τα μοντελα σομπων πελλετ βεβαια).Μπορει ενα βεντυλατερ να βγαζει 400κυβικα και αλλα 2 να βγαζουν απο 170κυβικα(170χ2=340)!
Οσο για τα καναλια που λες τα 5,5 μετρα που λες μου φαινονται πολλα αλλα αυτο θα στο πει η εταιρια για σιγουρια,εγω εχω το καναλι 1-1,5 μετρο γιατι τοτε που ρωτουσα τους τεχνικους μου λεγαν οχι πανω απο 3μετρα(για το τελευταιο δωματιο ηθελα περιπου 7 μετρα καναλι και επειδη η σομπα μου ειναι σχετικα μικρη 9kw το αφησα να ζεσταινετε με φυσικη ροη).Το σπιτι μου ειναι 80-85τμ και εχω πολλες απωλειες απο την πυλωτη(χωρις μονωση)παρολα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
Για τις red δεν ξερω πολλα αλλα σιγουρα καποιος απο εδω θα ξερει κατι παραπανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21170 από amaliaf
Ευχαριστώ για την απάντηση.


Στα τεχνικά χαρακτηριστικά της σόμπας Red Primula MultiAir 11KW γράφει ότι βγάζει κανάλι μέχρι 8 μέτρα. Αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά στοίχεια για την ισχύ του βεντιλατέρ. Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό για να εκτιμήσει κανείς αν θα έχει καλή απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21197 από aithio
amaliaf ποσταρισε αν θες το λινκ απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά της σόμπας.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21207 από amaliaf
Χαρακτηριστικά Red Primula MultiAir 11KW

Μέγιστη ισχύς 11kw
Ελάχιστη ισχύς 2,4kw
Ονομαστική απόδοση 94,1%
Θερμοκρασία καυσαερίων 190C
Χωρ.δεξαμενής καυσίμου 44l
Τύπος καυσίμου 6-8mm x 5-30mm
Ωριαία κατανάλωση Ελάχιστη: 0,6kg/h & Μέγιστη: 2,2kg/h
Διάμετρος καπνοδόχου 80mm
Τροφοδοσία 230V/Hz
Βάρος 160kg

Η σελίδα για αυτή την σόμπα από τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα

Η σελίδα για αυτή την σόμπα από την εταιρεία κατασκευής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21233 από Δημήτριος

amaliaf έγραψε:
Επίσης αν γνωρίζετε γενικά για τις σόμπες τις Red, αν είναι καλές, αν βγάζουν προβλήματα κλπ επίσης θα βοηθούσε.


Έχω μια RED Margherita Air και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία της. Η εταιρία είναι θυγατρική της MCZ με τις σόμπες της οποίας μοιράζεται εξαρτήματα και τεχνολογία με απλούστερες τις RED.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Δημήτριος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ