Αγορά αερόθρμης σόμπας pellet: βοήθεια στην επιλογή!

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14877 από panosvlass
Καταρχήν καλώς σας βρήκα.
Μεσα στην ολη τρέλα της τιμής του πετρελαίου αποφάσισα να ψαχτώ για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης.
Κατευθείαν πηγε το μυαλό μου σε σομπα πελλετ.

Η καταάσταση έχει ως εξής:
Μεζονέτα 2 επιπέδων
1ος 80τμ, Σοφίτα 40τμ, Στο παρακάτω πολύ πρόχειρο σχέδιο φάινονται οι χώροι.



Από βορρά και νότο το σπίτι συνορέυει με παρακείμενες μεζονέτες.Το δυτικό μέρος του σπιτιου (πίσω μερος) ειναι στους πρόποδες του Υμηττού.
Το σπίτι είναι του 2010.

Μετά απο 2 χειμώνες που δεν κατάφερα να ζεσταθώ με το πετρελαιο είπα να ζεσταθώ με αλλες λύσεις.

Ξεκίνησα να ψαχνομαι γιατι το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω στην σοφίτα η οποία δεν ζεστένετε με τίποτα... Θελει συνδιασμό καλοριφερ+A/C για να ζεστάνει.
Εκει σκεφτηκα να βάλω μια σομπα λοιπον για να καταργήσω το πετρελαιο και επιτέλους να ζεσταθώ.
Σκεφτηκα να ψαξω να βρώ την πιο μικρή σόμπα που υπάρχει αλλα δεν κατάφερα να βρω μικρότερη των 6-7kw.

Προχθές σε συζήτηση με εναν έμπορο μου πρότεινε να πάρω μια 12kw και να την τοποθετήσω στο σημείο που βρίσκετε η σκάλα στον 1ο όροφο ώστε με την φυσική ροή της θερμόυ αέρα να ζεστένετε η σοφίτα και με το βεντιλατέρ να ζεστένετε ο 1ος όροφος.
Σεβάστη η άποψη του εμπόρου με την λογική οτι η διαφορά τιμής 8kw με 12kw είναι μικρή μπορώ να έχω ώφελος θέρμανσης σε όλο το σπίτι.
Προς το παρών δεν εξετάζω το θέμα κόστους απόκτησης της σόμπας γιατι ακόμα δεν έχω κάνει καλή έρευνα αγοράς. Παρα μόνο μέσω ιντερνετ που οι τιμές ειναι ότι ναναι, ενός φυσικού καταστήματος και του φόρουμ εδώ που το διάβασα σχεδόν όλο.
Αρα οι ερώτησεις μου είναι οι εξής:
1) Πως σας φαίνετε η λύση που μου προτείνανε για μια σόμπα για όλο το σπίτι?
Θα ζεσταθεί όντως όλο το σπίτι?
2)Η σκάλα που δίπλα της θα τοποθετηθεί η σόμπα είναι ξύλινη.Πόσο θα την επιρρεάσει η θερμότητα της σόμπας? Θα την διαλύσει ή πιστεύετε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.
3)Τα 12kw διαβάζω οτι θερμαίνουν εως 300τμ χώρους και η 8kw εως 180τμ. Η 12αρα που μου πρότεινε δεν ειναι υπερβολική με βάση αυτά τα νούμερα? Μηπως και με την 8αρα καλύπτομαι?
Σίγουρα καλύτερα ειναι η 12αρα και να μην δουλέυει στο φούλ πάρα η 8αρα και να ειναι όλη την ώρα στο τέρμα.
4)Μικρότερα μοντέλα απο 6-7-8kw υπάρχουν, για να βάλω μια μικρή πχ 4-5kw μόνο στην σοφίτα? Πιο πολύ τα σκέφτομαι για 3 λόγους.1) μικρή κατανάλωση 2)μικρό μέγεθος 3)Επάρκεια θέρμανσης για τα 40τμ της σοφίτας.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Μια ιδέα είναι για αρχή να πάρω μια κινέζικη να την τοποθετήσω στο σημείο που λέμε και αν δεν κάνει πηγαίνω στην σοφίτα και την έχω μόνιμα εκει...
Ακόμα συμπληρωματική ιδέα ειναι να μπει ενεργειακό τζάκι στο ήδη υπάρχων και η σόμπα έπανω.

Σε πρώτη φάση δεν θα ήθελα να αναρωτηθούμε γιατί ένα σπίτι του 2010 δεν λέει να ζεσταθεί με τίποτα με το καλοριφερ, ούτε για την ποιότητα μονωσης κτλ κτλ.

Ευχαριστώ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14880 από petrosp13
Για την σοφίτα, θα σου πρότεινα, πριν να στραφείς στο πώς θα την θερμάνεις, να στραφείς στο πώς θα την μονώσεις
Μόνος σου είπες ότι δεν μπορείς να την ζεστάνεις με τίποτα και είναι μάλλον προφανές ότι αφού δεν μπορείς να ζεστάνεις 40 τμ, τότε το πρόβλημα είναι η μόνωση
Φυσικά, οι σόμπες που αναφέρεις θα σε ζεστάνουν αλλά καταλαβαίνεις ότι τα μισά σου χρήματα για καύσιμα θα πηγαίνουν σε απώλειες και είναι κρίμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14883 από giabritsos
παρε επωνυμη και ασε τις βουλγαρικες...πολλοι μετανιωσαν και ας μην γραφονται εδω...
οτι πληρωνεις παιρνεις ισχυει και σε αυτην την περιπτωση
ακομα και με χαλια πελλετ καυσιμο αν εχεις καλη σομπα και την ρυθμισεις καλα θα αποφυγεις πολλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14884 από panosvlass
@petrosp13 Το ξέρω οτι το θέμα της μόνωσης είναι σημαντικό αλλα έγραψα οτι σε πρώτη φάση δεν θέλω να ψαχτώ με την μόνωση. (Ήδη υπάρχουν σχέδια για κέλυφος)

@giabritsos Το θέμα για αρχή δεν είναι αν θα έιναι επώνυμη ή όχι. Εχω δεί πολλά κινέζικα προιόντα να βάζουν τα γυαλιά σε επώνυμα πανάκριβα προιόντα.Και είναι μια κουβέντα ή οποία έχει αναπτυχθεί σε πολλά θέματα μεσα στα φόρουμ και δεν θα ήθελα να την κάνω και εδώ.
Το θεμα μου είναι αν σαν "μελέτη" είναι σωστή και θα λειτουργήσει και μετά μπορούμε να συζητήσουμε για ποίοτητες προιόντων.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14885 από petrosp13
Εγώ θα σου πρότεινα ένα καλό ενεργειακό τζάκι κάτω, το οποίο θα ζεσταίνει με αεραγωγούς ή ακόμα και χωρίς και την σοφίτα σου
Δεν βρίσκω καλή ιδέα να βάλεις μια σόμπα πέλλετ στην σκάλα και να ανοίξεις νέες τρύπες κτλ
Σκέψου το, οι χώροι σου και η κατανομή τους είναι ιδανικοί για ένα καλό ενεργειακό τζάκι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14888 από Asteris
Μόνωση οπωσδήποτε στην σοφίτα. Μιλάμε για το πάνω μέρος, την σκεπή, γιατί το ότι κρυώνεις κατά κύριο λόγο πάνω, είναι 100% πρόβλημα απωλειών από την σκεπή. Αν είχαν οι τοίχοι θέμα, θα είχες παντού κρύο. Φτιάξε ψευδοροφή από γυψοσανίδα και βάλε μέσα 7-8 πόντους πετροβάμβακα ή XPS και άσε το κέλυφος για αργότερα. Μετά η λογική λέει να βάλεις ένα ενεργειακό τζάκι και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, 120 μέτρα είναι παιχνίδι για μιά καλή εστία, διάβασε το topic με τα τζάκια από την αρχή για να βγάλεις άποψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ