Αγορά αερόθρμης σόμπας pellet: βοήθεια στην επιλογή!

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14889 από panosvlass
Asteris εισαι αστερί!
Λες και περιγράφεις την σοφιτα μου.
Απο οταν μπήκα στο σπίτι ενα πραγμα που μας προβλημάτιζε ήταν η σκεπή της σοφίτας.
Όπως φαίνετε στο σχεδιάκη παρακάτω η σκεπή της σοφίτας ειναι η μισή πλακα και η μισή η κλασσική ξυλινη στέγη μπλα μπλα μπλα με ενας θεός ξέρει τι έχει βάλει ο κατασκευαστής και απο πάνω είναι όλο κεραμοσκεπή.



Είπαμε να το αφήσουμε ως έχει γιατι η γυναίκα της άρεσε η ξύλινη οροφη κτλ κτλ αλλα πλεόν μιλάμε για θέρμανση!!!
Το καλό είναι ότι φτίαχνετε με τον τρόπο που λές και χωρίς εργατικά γιατι δόξα το θεό κατι τέτοια είναι παιχνιδάκι να το φτιάξω μόνο μου (με βοηθεια φίλων βεβαιώς).Ακόμα δεν μου πάει και έμενα η καρδία αλλα μαλλον θα γίνει.

Παράλληλα έχω διαβάσει το θέμα με τα ενεργειακά τζακια απλα εβλεπα τιμές και με πόναγε....
Μεχρι που είδα την τιμή στην selenic 700 που έχεις βάλει.
Η συγκεκριμένη πιστεύεις οτι με καλύπτει?
Ενα συνεργείο πόσο μπορεί να ζητήσει εργατικά αν πούμε οτι αγοράζω την εστία?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by panosvlass.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14891 από Asteris
Και εμένα μου αρέσει η εμφανή ξυλεία, αλλά η ζέστη του σπιτιού προηγείται.

Το τζάκι μου το στήσανε με 400€ (αλλαγή ανοιχτής μαντεμένιας εστιας). Σε καλύπτει απόλυτα, ειδικά αν βάλεις και τον εναλλάκτη και βρεις τρόπο να στείλεις επάνω έναν αεραγωγό, θα έχεις και πολύ γρήγορη θέρμανση της σοφίτας. Με σκέτη φυσική ροή θα έχεις μιά καθυστέρηση 2-3 ωρών να πιάσει θερμοκρασία το πάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14923 από panosvlass
Asteri προσανατολιζομαι γιαυτήν την κασσέτα .Πως σου φαίνετε?
Το λινκ είναι για να δείξω το μοντέλο.Ουδεμια σχεση με το μαγαζι.
Δυστυχως δεν έχω την δυναντότητα να τραβήξω καναλια να στείλω και στην σοφίτα αέρα οπότε θα πάει με φυσική ροή.Η καθυστέρηση των 2-3 ωρών δεν είναι θέμα.

Οσο για τις σόμπες, επειδή το θέμα θα καταλήξει να το μεταφέρουμε στην ενότητα με τα ενεργειακά τζάκια στο τέλος...
Είχα θέσει κάποιες ερωτήσεις στην αρχή, μήπως κάποιος έχει απάντηση?

2)Η σκάλα που δίπλα της θα τοποθετηθεί η σόμπα είναι ξύλινη.Πόσο θα την επιρρεάσει η θερμότητα της σόμπας? Θα την διαλύσει ή πιστεύετε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και σε περίπτωση που τελικά απο ότι φαίνετε δεν θα μπει εκεί η ερωτηση μετατρέπετε ως εξής.
Πόσο μπορεί να επηρεάσει παρακείμενα έπιπλα/πορτες/κ.α. ο θερμός αέρας που εξέρχερτε απο μια σόμπα/τζάκι στην πάροδο του χρόνου? Τι θερμοκρασίες έξοδου θερμού άερα επιτυγχάνουν οι σομπες αυτές?π.χ. οταν ζητάμε 22 βαθμους με το σπίτι στους 17 η σόμπα στο full της τι αέρα θα βγάζει?30?40?ποσο περίπου βγάζει απο την εμπειρία σας και μόνο στο περίπου.(Εκτός αν υπάρχει κάποιος πίνακας που να αναγράφει τα στοιχεία αυτά.

4)Μικρότερα μοντέλα απο 6-7-8kw υπάρχουν, για να βάλω μια μικρή πχ 4-5kw μόνο στην σοφίτα? Πιο πολύ τα σκέφτομαι για 3 λόγους.1) μικρή κατανάλωση 2)μικρό μέγεθος 3)Επάρκεια θέρμανσης για τα 40τμ της σοφίτας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14934 από mastoras

giabritsos έγραψε: παρε επωνυμη και ασε τις βουλγαρικες...πολλοι μετανιωσαν και ας μην γραφονται εδω...
οτι πληρωνεις παιρνεις ισχυει και σε αυτην την περιπτωση
ακομα και με χαλια πελλετ καυσιμο αν εχεις καλη σομπα και την ρυθμισεις καλα θα αποφυγεις πολλα


....... :huh: υπάρχει σόμπα πέλλετ Βουλγάρικη :huh: .....για να την αποφύγει ?

Εαν ενοούσες την Κινέζικη σόμπα, σε μια έρευνα που κάνω αυτόν το καιρό για τις Κινέζικες, με εκπληξη μου διαπίστωσα πως όλη η Αμερική USA...... με κινέζικες σόμπες βγάζει τους τελευταίους χειμώνες.

Δεν είναι αξιον απορίας αυτό ? :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14936 από panosvlass
Μακάρι να υπήρχε μια μικρη κινεζικη πχ 4kw να εβγαινε και σε compact διαστασεις να την είχα βάλει ηδη στην σοφίτα μου και να ανοιγα νέο θέμα για το τζάκι!!!

Μια χαρα ειναι τα κινεζικα, και αν οχι ολα, καποια που εχουν δοκιμαστει ειναι αστερια.
Υγ.Οταν είχα πάρει το κινητό μου ZTE BLADE, όλοι μου λέγανε τι κινεζια πηρα παλι...και που να΄ξεραν...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14946 από kosmidis80
Και εγω πιστευω οτι πρεπει να προσανατολιστεις σε μια καλή αεροθερμη εστία - τζάκι, η οποία θα καλύψει ανετα τα μέτρα που έχεις. Το τζακι βεβαίως προυποθέτει ότι έχεις χώρο για 10 τονους ξύλα για να τα αποθηκεύσεις για τον χειμωνα που έρχεται. Αν παρεις τζακι με το σκεπτικο να αγοραζεις 1-2 τονους καθε τοσο μέσα στον χειμώνα απλά ξέχασε το και βάλε πελλετ!

Οφτοπικ προς Μαστορα: υπάρχουν και Βουλγάρικες σόμπες πελλετ (πχ οι Pony).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ