Ravelli R120 12 kW vs Karmek Barcelona 10 kW: ποια θα έχει λιγότερη κατανάλωση pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17357 από Biomaster
Ελλαδαρα, πρώτη στις πατεντες, τελικά αν κόβει το μυαλό σου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17378 από γιαννης-δραμα
Αρε βαλαντη αυτη η φωτο εχει γραψει ιστορια(την εχω δει και σε ξενο φορουμ να φανταστεις,αλλα δεν θυμαμαι που)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17390 από thegoul

panagiotis έγραψε:

thegoul έγραψε: Δεν μας είπες αν είναι αέρα ή νερού.Εγώ έχω σόμπα νερού στα 11.3kw για 75 τετραγωνικά μέτρα και επαρκεί άνετα.Το σπίτι όμως είναι δεκαετίας και πολύ καλά μονωμένο.Ίσως είναι καλύτερα να αγοράσεις την μεγαλύτερη γιατί δεν έχεις μόνωση όπως λες.

τι σομπα εχεις ,εγω εχω 78τμ2 καθαρο 208μ3 ογκο ποσα kcalεχουν τα σωματα σου


Εγώ και άλλοι δύο από το forum έχουμε την idroflexa της edilkamin.Είναι πολύ οικονομική με πολύ καλή απόδοση.Το σπίτι μου είναι 78τμ με μπόιλερ ζεστού νερού και έχει 2 τρίστηλα σώματα στο σαλόνι(το ένα το έκλεισα γιατί δεν άντεχα την πολύ ζέστη) 1 δίστηλο στο χωλ απο 1 δίστηλο στα δύο υπνοδωμάτια και 1 μικρό μονόστηλο στο μπάνιο. Με τα μέγιστα κρύα την περασμένη χρονιά είχαμε 23+ βαθμούς στην σαλοκουζίνα και 22 βαθμούς στο υπόλοιπο σπίτι.Πριν ένα μήνα τοποθέτησα και δυο θερμοστατικές κεφαλές σε δύο σώματα (στο σαλόνι και στο χωλ) για να μπορώ να μειώσω την ζέστη στην σαλοκουζίνα που βρίσκετε και η σόμπα.Η κατανάλωση έτσι ενδεικτικά για όλο το Φεβρουάριο(14 ώρες αναμμένη) και Μάρτιο(14 ώρες) και Απρίλιο(κυρίως μόνο πρωί και βράδυ) ήταν 74 τσουβάλια πέλλετ. Το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι ότι μαυρίζει πολύ γρήγορα το τζάμι της σόμπας(σε 5-6 ώρες).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18267 από chountis
αγαπητε φιλε μην παρμυθιαζεσαι απο τα KW να δωσεις σημασια την ποιοτητα κατασκευης.
η καταναλωση ειναι θεμα ρυθμισης ακομη και αυτη που ειναι 12kw μπορει να εχει πολυ μικρη καταναλωση.να επιλεξεις 10-12kw και την καταναλωση την κανονιζεις αναλογα με τις αναγκες σου στο καθε προγραμα.ας φυγουμε ολοι απο αυτο το ιταλικο εμπορικο παραμυθι το μυαλο μας κοβει ειμαστε ελληνες στο κατω κατω σομπα ειναι οχι αυτοκινητο 1600-1800-2000,,,,,,,,,,,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18292 από χρηστος8

chountis έγραψε: αγαπητε φιλε μην παρμυθιαζεσαι απο τα KW να δωσεις σημασια την ποιοτητα κατασκευης.
η καταναλωση ειναι θεμα ρυθμισης ακομη και αυτη που ειναι 12kw μπορει να εχει πολυ μικρη καταναλωση.να επιλεξεις 10-12kw και την καταναλωση την κανονιζεις αναλογα με τις αναγκες σου στο καθε προγραμα.ας φυγουμε ολοι απο αυτο το ιταλικο εμπορικο παραμυθι το μυαλο μας κοβει ειμαστε ελληνες στο κατω κατω σομπα ειναι οχι αυτοκινητο 1600-1800-2000,,,,,,,,,,,




Τα KW και η καταναλωση πανε μαζι...δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις θερμανσης δυστυχως...
Οντως οι σομπες δουλευουν σε ενα ευρος μεγαλο, μπορουν να δουλεψουν στα 12 KW μπορουν και στα 5 KW...μην ξεχνατε ομως οτι η καταναλωση ακολουθει σε οποια KW κι αν βρισκομαστε.
1 κιλο πελλετ = 5200 KWh οποτε για 12 KW θα καψουμε 12/5200=2,30 κιλα πελλετ.
Δεν γινεται να μας υποσχεται καποιος 12KW με πχ. καταναλωση 1 κιλο πελλετ την ωρα...η επιπλεον ενεργεια που χρειαζομαστε απο καπου πρεπει να προελθει.
Οποτε η ρυθμιση ειναι σαφως σημαντικη αλλα την καταναλωση μας την καθοριζουν οι αναγκες του σπιτιου σε θερμανση βαση των απωλειων που εχει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chountis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18294 από chountis
ετσι ειναι εχεις απολυτο δικιο απορω γιατι ομως ο κοσμος και οι ποιο πανω φιλοι δεν μπορουν να καταλαβουν.η καταναλωση δεν εχει να κανει τοσο πολυ με την σομπα [μιας καλης κατασκευης] οσο με τις αναγκες του σπιτιου υπολογισμενα παντα ποσο μονομενο ειναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ