Υδραυλική σόμπα Progetto Pellet 14kW

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #12197 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Υδραυλική σόμπα Progetto Pellet 14kW

χρηστος8 έγραψε:

kakos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

klaz έγραψε: ΧΩΡΙς να την γνωριζω τη σομπα λογικα ειναι αυτη στο παρακατω λινκ
www.progettopellets.com/sompa-pellet-idrauliki-callida.html
δεν φαινεται ασχημη,αλλα λειπει η καταναλωση μιν και μαξ ανα ωρα.το 90% αποδοσης της δεν μου λεει και πολλα....

0,6-2,4 kgr κατανάλωση pellet.Ετσι λεει τουλαχιστον!






Υπολογισε κατι λιγοτερο απο τα KW που αναγραφει.
2,4 max x 5,2 KW =12,48 KW την ωρα.


Χωρίς να γνωρίζω ή να έχω ιδέα απο σόμπες άκουσα απο αντ/πο ότι οι κυκλοφορητές βγάζουν πρόβλημα. Και πάλι δεν αναφέρομε στην συγκεκριμένη άλλα σε αυτού του τύπου σόμπες.





Κωστα οι κυκλοφορητες δεν εχουν να κανουν με το μηχανημα, οποιο κι αν ειναι αυτο.
Αν ο κυκλοφορητης ειναι απο τους γνωστους επωνυμους της αγορας δεν εχει προβλημα.
Αν η οποιαδηποτε εταιρια για να μειωσει το κοστος 50 με 100 ευρω φοραει κινεζικο κυκλοφορητη το πιο πιθανο ειναι σε λιγοτερο απο χρονο να τον παρεις στο χερι.
Αλλα αυτο επαναλαμβανω δεν εχει να κανει με την σομπα αλλα μονο με την ποιοτητα του κυκλοφορητη.


Χρήστο πάω πάσο έτσι και αλλιώς το δήλωσα είμαι άσχετος όμως σκέφτομαι ότι όλη αυτή η σόμπα προφανώς χρησιμοποιεί custome υλικά για να είναι και μικρή στον όγκο. Ενδεχομένως λοιπόν ο κυκλοφορητής να είναι μια συγκεκριμένη παραγγελία ειδικής σχεδίασης (λέω τώρα εγώ) ο οποίος να μην είναι τελικά (και για λόγους κόστους)και ο αξιόπιστος - ακριβός που θα έβαζες απο μόνος σου σε ένα λέβητα. Και επειδή ο κυκλοφορητής είναι ίσως απο τα ποιο σημαντικά πράγματα (διότι χωρίς αυτόν παπαλα τα καλοριφέρ στο σπίτι) πόσο εύκολο θα είναι η επέμβαση για αντικατάστασή του; Στον λέβητα είναι υπόθεση 10 λεπτών (αν έχεις προνοήσει βέβαια και έχεις βάλει βάνες πριν και μετά).

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #12258 από cdisl
Απαντήθηκε από cdisl στο θέμα Υδραυλική σόμπα Progetto Pellet 14kW
Σας ευχαριστὠ όλους σας για τις απαντήσεις-θέσεις. Γνωρίζω ότι η εταιρεία την πουλούσε πάνω από 3000€, αλλά τη δίνει σε προσφορά μέχρι το καλοκαίρι για να σπρώξει ποσότητα και να ακουστεί. Δεν πιστεύω να έχει κάνει προχειροδουλειές. Για αυτό και ανέβασα το θέμα μήπως και υπάρχει κανένας που την έχει βάλει σπίτι του.
Στην έκθεση της θεσνίκης το Φεβρουάριο , είχε καλή εκπροσώπηση πάντως.
Για τον κυκλοφορητή που αναφέρουν κάποιοι, τόσο μπελαλίδικος είναι στο να φτιαχτεί-αλλαχτεί?
Στο κάτω-κάτω σκέφτομαι ότι αν μου βγάλει κάτι, το εργοστάσιο είναι στη Σίνδο (μένω Θεσσαλονίκη) οπότε λογικά θα έχω καλό και γρήγορο after sale service.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ