Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118681 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Μπρικετες μπορούμε να βρούμε φτηνές και ποιοτικές δοκιμασμένες ;; Θεσσαλονικη περιοχή θερμης ειμαι ,,,,


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118697 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Μετά τις μετρήσεις βάρους στις σακούλες των πέλλετ (στο αντίστοιχο θέμα) και με δεδομένο ότι -λίγο πολύ- όλοι έχουμε καεί στο χυλό (καυσόξυλα), είπα να φυσήξω και στο γιαούρτι (μπρικέτες).
Ζυγίστηκαν 10kg ακριβώς, όσα αναγράφονται στη συσκευασία.
Επειδή - λόγω έλλειψης χρόνου- επρόκειτο για ένα μόνο δείγμα, θα ακολουθήσουν μετρήσεις σε τουλάχιστον άλλα 20-30 για να είναι πιο ασφαλές το συμπέρασμα.

Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118771 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Καλησπέρα, καλησπέρα σε όλους.! Tim για πες κι'άλλα...!?!?!?! :woohoo:
Είμαι και εγώ στο ψάξε :pinch: όσον αφορά το θέμα μπρικέτα, αλλά όσο
βλέπω την τιμή της άλλο τόσο απομακρύνομαι... :S

;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118940 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Κανένας με φτηνές μπρικετες και καλής ποιότητας ;;;;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123872 από manoskol
Απαντήθηκε από manoskol στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά ...διαβάζω το forum εδω και 2 χρόνια αλλά ποσταρω πρώτη φορά εδώ....
Πέρυσι το καλοκαίρι του 12 εγκατέστησα μια κασσετα της jolly-mec aero90 μόνος με την πολύτιμη βοήθεια
ενός άλλου φίλου (μηχανικοί και οι δύο) για ένα σπίτι 83τ.μ με δυο εξόδους των μέγιστο 4 μετρων προς 2 υπνοδωμάτια. Ψάχνοντας για ξύλα είδα για μπρικέτες...
Να σημειώσω εδώ ότι λόγω κακής κατασκευής/πολλών διαμερισμάτων/μηδέν παγίου πετρελαίου/υπερδιαστασιολογησης λέβητα πολυκατοικίας μου έβγαινε στο χειμώνα του 2011 με 0,95Ε/λιτρο το πετρέλαιο γύρω στα 5Ε με 6Ε/ωρα θέρμανσης πράγμα εξωφρενικό. Όταν ενημέρωσα του υπολοίπους ενοίκους απλά κατάλαβα ότι δεν γινόταν να κάνουμε κάτι και επειδή τα AC δεν είναι και ότι καλύτερο για νεογέννητο αποφάσισα να πάω σε αυτή τη λύση λόγω της δημιουργίας κλιματισμού.
Την πρώτη χρονιά πήρα 2 τόνους ξύλα Σεπτέμβρη (δεν είχα την δυνατότητα νωρίτερα) -λάθος κίνηση-καθώς ήταν βρεγμένα αρκετά τιμή 160Ε/τν....παραγγέλλνοντας από καλύβια ρουμάνικη μπρικέτα με 280Ε/τν τελικά που έφερε την γνωστή αυστριακή που με παζάρι μου την άφησε στα 300Ε/τν
Με αυτήν +τα άλλα ξύλα την έβγαλα πολύ ζεστά όλο το χειμώνα και μου έμειναν και 160kg μπρικέτες η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από τους 20 (βεβαιωμένο με 4 θερμόμετρα/υγρόμετρα χώρου)
Όντως οι συγκεκριμένες μπρικέτες με κλειστό πρωτογενή κρατάνε φλόγα 45λεπτα με 1 ώρα αλλά αν θέλετε περισσότερη διάρκεια (πχ πριν πάτε για ύπνο να κρατήσουν κάνα 2ωρο) πρέπει να την βάλετε πάνω σε αρκετά παχύ στρώμα στάχτης στα πλάγια της εστίας ώστε να μην ερχετε σε μεγάλη επαφή ακόμα και με τον 2ογενη αέρα.. συνήθως έβαζα ελιά στο κέντρο (2κιλα) και μισή και μισή μπρικετα (1 + 1 κιλο) στην ακρη και κράταγε με κλειστό πρωτογενή 3h+
Φέτος πήρα ξερή ελιά τον Αυγουστο 2 τόνους όποτε η ποσότητα ηταν 30 με 40% περισσότερη και πιο φτηνή 140Ε/τν
Η ξερή ελια μου έκανε τρομερή εντύπωση οτι καιγόταν και με κλειστό πρωτογενή πράγμα που δεν συνέβαινε την προηγούμενη χρονιά...
Τελικά φέτος πήρα 200 kg αυστριακή και ψάχνω να πάρω ένα τόνο άλλα με τίποτα δεν δίνω 320Ε/τν είναι κοροϊδία...
Συνάδελφος από την δουλειά πήρε πέρυσι μπρικέτα βουλγαρική από τον ίδιο που πήραμε ξύλα που έκαιγε πολύ παραπάνω ώρα απο την αυστριακή σε χαμηλότερη τιμή.
Φέτος την αναζήτησα και εγω απο τον έμπορα μου και μου έδωσε τα τελευταία δείγματα περίπου 20kg για δοκιμή...
όντως ήταν πιο ψημένες και κρατάγανε πιο πολύ ώρα και πιο μεγάλη φλόγα (1η+) η κάθε μια ήταν και αυτή δικιλη. Σε ερώτηση γιατί δεν φέρνει αυτες πια μου ειπε οτι δεν ειχαν πιστοποίηση και το εργοστάσιο έκλεισε (μάλλον είχαν πρόσθετα μέσα καθώς μου φενετε απίστευτο πόση ώρα κρατάγανε σε σχέση με την αυστριακή που είναι κάποιον προδιαγραφών ) ...
Αυτή είναι η εμπειρία μου μέχρι τώρα αν μπορεί κάνεις να βοηθήσει ψάχνω μπρικέτα με κάτω απο 280Ε/τονο
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by manoskol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125153 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

manoskol έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά ...διαβάζω το forum εδω και 2 χρόνια αλλά ποσταρω πρώτη φορά εδώ....
Πέρυσι το καλοκαίρι του 12 εγκατέστησα μια κασσετα της jolly-mec aero90 μόνος με την πολύτιμη βοήθεια
ενός άλλου φίλου (μηχανικοί και οι δύο) για ένα σπίτι 83τ.μ με δυο εξόδους των μέγιστο 4 μετρων προς 2 υπνοδωμάτια. Ψάχνοντας για ξύλα είδα για μπρικέτες...
Να σημειώσω εδώ ότι λόγω κακής κατασκευής/πολλών διαμερισμάτων/μηδέν παγίου πετρελαίου/υπερδιαστασιολογησης λέβητα πολυκατοικίας μου έβγαινε στο χειμώνα του 2011 με 0,95Ε/λιτρο το πετρέλαιο γύρω στα 5Ε με 6Ε/ωρα θέρμανσης πράγμα εξωφρενικό. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και γι αυτό ψάχνομαι...Όταν ενημέρωσα του υπολοίπους ενοίκους απλά κατάλαβα ότι δεν γινόταν να κάνουμε κάτι και επειδή τα AC δεν είναι και ότι καλύτερο για νεογέννητο αποφάσισα να πάω σε αυτή τη λύση λόγω της δημιουργίας κλιματισμού.
Την πρώτη χρονιά πήρα 2 τόνους ξύλα Σεπτέμβρη (δεν είχα την δυνατότητα νωρίτερα) -λάθος κίνηση-καθώς ήταν βρεγμένα αρκετά τιμή 160Ε/τν....παραγγέλλνοντας από καλύβια ρουμάνικη μπρικέτα με 280Ε/τν τελικά που έφερε την γνωστή αυστριακή που με παζάρι μου την άφησε στα 300Ε/τν
Με αυτήν +τα άλλα ξύλα την έβγαλα πολύ ζεστά όλο το χειμώνα και μου έμειναν και 160kg μπρικέτες η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από τους 20 (βεβαιωμένο με 4 θερμόμετρα/υγρόμετρα χώρου)
Όντως οι συγκεκριμένες μπρικέτες με κλειστό πρωτογενή κρατάνε φλόγα 45λεπτα με 1 ώρα αλλά αν θέλετε περισσότερη διάρκεια (πχ πριν πάτε για ύπνο να κρατήσουν κάνα 2ωρο) πρέπει να την βάλετε πάνω σε αρκετά παχύ στρώμα στάχτης στα πλάγια της εστίας ώστε να μην ερχετε σε μεγάλη επαφή ακόμα και με τον 2ογενη αέρα.. συνήθως έβαζα ελιά στο κέντρο (2κιλα) και μισή και μισή μπρικετα (1 + 1 κιλο) στην ακρη και κράταγε με κλειστό πρωτογενή 3h+
Φέτος πήρα ξερή ελιά τον Αυγουστο 2 τόνους όποτε η ποσότητα ηταν 30 με 40% περισσότερη και πιο φτηνή 140Ε/τν Από πού; Στείλε pm, σε παρακαλώ
Η ξερή ελια μου έκανε τρομερή εντύπωση οτι καιγόταν και με κλειστό πρωτογενή πράγμα που δεν συνέβαινε την προηγούμενη χρονιά...
Τελικά φέτος πήρα 200 kg αυστριακή και ψάχνω να πάρω ένα τόνο άλλα με τίποτα δεν δίνω 320Ε/τν είναι κοροϊδία...
Συνάδελφος από την δουλειά πήρε πέρυσι μπρικέτα βουλγαρική από τον ίδιο που πήραμε ξύλα που έκαιγε πολύ παραπάνω ώρα απο την αυστριακή σε χαμηλότερη τιμή.
Φέτος την αναζήτησα και εγω απο τον έμπορα μου και μου έδωσε τα τελευταία δείγματα περίπου 20kg για δοκιμή...
όντως ήταν πιο ψημένες και κρατάγανε πιο πολύ ώρα και πιο μεγάλη φλόγα (1η+) η κάθε μια ήταν και αυτή δικιλη. Σε ερώτηση γιατί δεν φέρνει αυτες πια μου ειπε οτι δεν ειχαν πιστοποίηση και το εργοστάσιο έκλεισε (μάλλον είχαν πρόσθετα μέσα καθώς μου φενετε απίστευτο πόση ώρα κρατάγανε σε σχέση με την αυστριακή που είναι κάποιον προδιαγραφών ) ...
Αυτή είναι η εμπειρία μου μέχρι τώρα αν μπορεί κάνεις να βοηθήσει ψάχνω μπρικέτα με κάτω απο 280Ε/τονο

Υπάρχουν και με 245 ευρώ/τόνο - δες τους σχετικούς τιμοκαταλόγους του portal . Το θέμα είναι ποια είναι η θερμογόνος δύναμή τους, πόσο γρήγορα καίγονται, κ.λ.π. Κατά τη γνώμη μου, οι μόνες μπρικέττες που θα άξιζαν τον κόπο -με τιμή ως 230/τόνο, το τονίζω, περισσότερα δε συμφέρει- είναι οι μπρικέτες τύπου pini & kay (που δε διογκώνονται κατά την καύση, άρα δεν τεμαχίζονται), με διάμετρο τουλάχιστον 8 εκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ