Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105361 από PRIMUS 45

ngt έγραψε: Πολυ δυνατο το excel. Εβαλα σαν input τις δικες μου μετρησεις απο το testo και μου βγάζει βαθμό απόδοσης n(testo)= 91.3% δηλαδή απόκλιση 1.1%. Το καύσιμο ήταν Holz pellets Bio-therm

Εχεις να κανεις με επιστημονα :woohoo: :woohoo: :woohoo:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105362 από DOOM_NX
Άσχετο... Ποιο λέβητα έχεις; Μικρή θερμοκρασία καυσαερίων βλέπω και μεγάλο λ... Η φωτογραφία είναι με τον καυστήρα σε πλήρη ισχύ;

Νίκο, τα παραλές :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105377 από ngt
Ο ξυλολέβητας είναι ο Kombi kn 30/50 και πριν απο μια βδομαδα βαλαμε τον καυστηρα Pellas x mini. η φωτο ειναι απο τον καυστηρα σε πληρη ισχυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105390 από DOOM_NX

ngt έγραψε: Ο ξυλολέβητας είναι ο Kombi kn 30/50 και πριν απο μια βδομαδα βαλαμε τον καυστηρα Pellas x mini. η φωτο ειναι απο τον καυστηρα σε πληρη ισχυ

Πόσες διαδρομές έχει; Υπερβολικά χαμηλή η θερμοκρασία καυσαερίων, εκτός αν κάνει και συμπύκνωση... Τι καμινάδα έχεις; Έχεις παρατηρήσει υγροποιήσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105392 από ngt
Αν θυμάμαι καλά έχει 5 αλλά όταν θα πάω στο χωριό θα βγάλω φώτο να σου στείλω. Η καμινάδα είναι χτισμένη με τούβλα και μονωμένη με ύψος σχεδόν 8 μέτρα και μέχρι πέρσι που έκαιγα ξύλο δεν είχα υγροποιήσεις. Ο καυστήρας έχει ρυθμιστεί στους 65oC. Πιστεύεις το χειμώνα θα έχω πρόβλημα; Ο εγκαταστάτης που το μετρούσαμε μου είπε ότι τα νούμερα είναι εξαιρετικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105398 από DOOM_NX
Κοίταξε, ειδικός δεν είμαι και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά:
1) Συνήθως οι καυστήρες πέλλετ δουλεύουν με λ κοντά στο 2 και εσύ έχεις κοντά στο 3.
2) Η θερμοκρασία καυσαερίων πρέπει να είναι τουλάχιστον 150 °C (άλλες πηγές αναφέρουν 180 °C) για να αποφεύγονται οι υγροποιήσεις. Τουλάχιστον υπάρχει Τ καθαρισμού ή σε περίπτωση υγρών θα πάνε όλα μέσα στο λέβητα;
3) Η καμινάδα που προτείνεται για τους λέβητες πέλλετ είναι ανοξείδωτη με λεία εσωτερική επιφάνεια. Συνήθως περνάνε σωλήνες μέσα στη χτιστή καμινάδα αν το άνοιγμα είναι επαρκές.

Ο εγκαταστάτης σου είναι μηχανολόγος μηχανικός; Καλύτερα να πάρεις τη γνώμη ενός ΜΜ.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ