Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105330 από DOOM_NX
@ngt: Πάντως αν το κάψεις, αφού έχουμε την ανάλυση του ΙΔΕΠ, μπορούμε άνετα να σου βγάλουμε βαθμό απόδοσης του λέβητα σ'αυτό το καύσιμο. Θα χρειαστούμε μόνο Ο2 ή CO2, CO, Tflue και Tin.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105331 από avato-pantou
Μηπως ξερεις καποιος προς Πελλα μερια που μπορω να βρω βιομαζα σχετικα καλη ποιοτητα-τιμη. :ohmy:
Ευχαριστω

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105332 από ngt
@Doom το κουκουτσι αρχικα θα δοκιμαστει απο τον εγκατασταση του καυστηρα μου ο οποιος εχει τον ιδιο (pellas x mini) και διαθετει αναλυτη καυσαεριων και λογικα θα μου πει το οκ ή το άκυρο για το κουκουτσι. Με τον προμηθευτη του κουκουτσιου που μιλησα μου ειπε οτι υπαρχει ποσοτητα λαδιου εξ ου και η αρκετα μεγάλη θερμογονος δυναμη. Δεν εχει αφαιρεθει πληρως δλδ
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ngt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105339 από DOOM_NX
Ναι ΟΚ. Απλά κανείς αναλυτής καυσαερίων δεν έχει προρύθμιση για κουκούτσι ελιάς απ'όσο ξέρω. Πράγματα όπως απώλειες, απόδοση, O2 αν μετράει CO2 και CO2 αν μετράει O2, δεν μπορεί να τα υπολογίσει σωστά με τιμή CO2max για άλλο καύσιμο. Με αυτό το πλήρως παραμετροποίησιμο excelάκι , όμως, μπορούμε να βγάλουμε ακριβή νούμερα αν έχουμε τη χημική ανάλυση του καυσίμου. :)

Πέρα από αυτό, κουκούτσι με λάδι σε λέβητα πέλλετ εγώ δε θα έβαζα ποτέ των ποτών.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ngt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105355 από ngt
Πολυ δυνατο το excel. Εβαλα σαν input τις δικες μου μετρησεις απο το testo και μου βγάζει βαθμό απόδοσης n(testo)= 91.3% δηλαδή απόκλιση 1.1%. Το καύσιμο ήταν Holz pellets Bio-therm
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ngt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105360 από DOOM_NX
Το πρώτο φύλλο χρησιμοποιεί απλά τους τύπους που έχουν δημοσιεύσει οι εταιρείες - δεν έχω αλλάξει τίποτα. Οποιαδήποτε απόκλιση είναι είτε λόγω στρογγυλοποίησης είτε λόγω διαφορετικών συντελεστών από τους δημοσιευμένους.

Στο δεύτερο και τρίτο φύλλο βρίσκεται όλο το ζουμί. Εκεί χρησιμοποιείται το standard BS 845-1 και υπολογίζεται από την αρχή το CO2max με βάση τη χημική σύσταση του καυσίμου. Το CO2max είναι η παράμετρος-κλειδί για να βγει σωστά η απόδοση. Αυτό το νούμερο παίζει ελαφρώς από εταιρεία σε εταιρεία, γιαυτό τα αποτελέσματα δεν είναι σχεδόν ποτέ τα ίδια.

Επίσης, αν το ανοίξεις με καινούριο MS Office Excel, θα δεις να κοκκινίζουν κελιά που βγαίνουν εκτός των ορίων της νομοθεσίας ;)
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ