Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105253 από ngt
Καλησπέρα στο φόρουμ. Βρήκα έναν προμηθευτή για τη βόρεια Χαλκιδική που έχει κουκούτσι ελιάς και μάλιστα έχει στείλει δείγμα στο ΕΜΠ για ανάλυση. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω τη σελίδα του εδώ. Τα πουλάει προς 190€/τόνο με το ΦΠΑ. Έχω καυστήρα πέλλετ και ο εγκαταστάτης μου είπε πως μπορεί να κάψει και κουκούτσι και θα πάρω δείγμα για να κάψω. Ο προμηθευτής κουκουτσιού είπε ότι όπου έχει δοκιμαστεί έχει πολύ καλή απόδοση απλά θα χρειαστεί αλλαγές στις ρυθμίσεις του καυστήρα λόγω της αυξημένης θερμογόνου δύναμής του στις 5.487kcal δηλάδη σχεδόν 6.4kWh, περίπου 1000kcal παραπάνω από το πέλλετ
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by ngt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105257 από dimlyk
Μάλλον πιο φτηνά πουλάει τις ελιες:silly:

στάλθηκε απο το πατατακ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105258 από john88s
εγώ απορώ πως όλα αυτά τα πέλλετ πυρήνα ή πέλλετ κουκουτσιού ελιάς έχουν τόσο θερμογόνο δύναμη λίγη στάχτη (1% λέει ο ένας 3% ο άλλος) χωρίς να περάσουν (φαντάζομαι γιατί δεν έχω δει φώτο) ξηραντήρια. Επίσης όλη αυτή η επεξεργασία που ακούω μου φαίνεται υπερβολική και δαπανηρή για να γίνεται όντως.

Επίσης απορώ που δεν έχει βγει κανένα προϊόν να κάνει θραύση με την Χ2 θερμογόνο δύναμη που έχει στην αγορά. Επίσης αν αφαιρούνται τα έλαια (και δεν δημιουργείται έτσι πρόβλημα στον καυστήρα) απορώ πως συνεχίζει να είναι υψηλή η θερμογόνος δύναμη.

Απορίες πολλές..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105260 από vag1234
Ο πυρήνας που παράγεται χωρίς να αφαιρεθεί το λάδι από πυρηνελαιουργειό έχει όντως μεγάλη θερμογόνο (περίπου 5200 kcal/kg μέση τιμή) και λίγο στάχτη 1-3%. Πρέπει όμως πριν το κάψεις να το περάσεις από ξηραντήρα ώστε να πέσει η χαμηλά η υγρασία του..

Αντίστοιχα το πυρηνόξυλο που μένει μετά την αφαίρεση του πυρηνέλαιου έχει μικρή θερμογόνο (περίπου 3300 Kcal/kg μέση τιμή) και πολύ στάχτη 7-10% και αρκετή υγρασία..

Γενικά εαν έχει το λάδι δεν κάνει πολύ στάχτη και έχει μεγαλύτερη θερμογόνο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105261 από ngt
Αναφερόμαι πάντα σε αποξηραμένο ολόκληρο κουκούτσι. Η θερμογόνος δύναμη είναι σχεδόν 1kWh παραπάνω από τα πέλλετ, δηλαδή περίπου 6kWh. Ο προμηθευτής μου είπε ότι θα αφήνει περισσότερη στάχτη από το πέλλετ και αυτό είναι το μόνο του μειονέκτημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105263 από DOOM_NX
Και 11% υγρασία και με αφαίρεση του πυρηνέλαιου και 5.500 kcal/kg; Κάτι δεν συμφωνεί με τις πηγές μου...

Πρόσεχε φίλε, γιατί 3% στάχτη είναι η δεκαπλάσια (10x) από αυτή που αφήνουν τα καλά πέλλετ της αγοράς. Και δεν έχει αφαιρεθεί το πυρηνέλαιο δεν είναι σοφό να το κάψεις στο λέβητα. Αν έχει αφαιρεθεί, αμφιβάλλω για τη θερμογόνο.

Να ξέρεις πάντως ότι χάνεις την εγγύηση αν κάψεις μη ενδεδειγμένο καύσιμο στο λέβητα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ