Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #95300 από dhmv2001

savaspap έγραψε: Καλησπέρα σας.
Τον Χειμώνα χρησιμοποίησα Βιομάζα από τον Ζαχαριουδάκη στα Οινόφυτα με 150 €/tn και έμεινα γενικά ευχαριστημένος. Ωστόσο λόγω της τιμής έψαξα και βρήκα πηρυνόξυλο από την Ελαιουργική Αλιάρτου - Ριτσώνας. Η ίδια η κατασκευάστρια μου είπε να επιλέξω το πυρηνόξυλο Α ποιότητας το οποίο είναι καθαρό, δεν έχει την ψύχα από το κουκούτσι της ελιάς και αφήνει ελάχιστα υπολύματα. Πήρα δοκιμαστικά μερικά σακιά και διαπίστωσα ότι μέσα υπήρχαν πέτρες σε μέγεθος 3-4 mm (κοινώς αμμοχάλικο). Το Α' ποιότητας είχε Αμμοχάλυκο...Φαντάζομαι το Β' Ποιότητας...και το τραγικό είναι ότι είναι εν γνώση τους!!!
1. Μπορείτε παρακαλώ να μου συστήσετε από την εμπειρία σας ποιός έχει καλής ποιότητας και οικονομικό Πυρηνόξυλο για τον λέβητα Fuzzy Logic 2 στην περιοχή των Οινοφύτων;
2. Γνωρίζετε άλλα είδη εγγυημένης βιομάζας και τι γνωρίζετε για την καύση τους;
Ευχαριστώ


Φιλε η πρώτη εκκίνηση που έκανα και εγω στον fuzzy logic ήταν από τον Νταβάκο με πυρηνόξυλο
επειδή δεν ειχε κουκουτσι τοτε, ειχα και εγω τα ιδια αποτελεσματα μου ειχε πιασει πετρα ο κοχλιας
και αφου παιδευτηκα για περιπου δυο εβδομαδες ακουγοντας τον κοχλια να γρατσουναει μαλλον στο τελος την προωθησε και ανοιγοντας και εγω τα σακια βρηκα αμετρητες πετρες απο τοτε σταματησα και αγοραζω μονο απο τον Ζαχαριουδακη και εγω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by dhmv2001.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #95310 από vag1234
H βιομάζα του Ζαχαριουδάκη τι ποσοστό στάχτης σας βγάζει περίπου?? Έχει υγρασία πολύ??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #95316 από dhmv2001
Σε εμενα εχει αρκετη σταχτη αλλα του ειχα ανεβασει και την τροφοδοσια για να ζεσταινει πιο γρηγορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102130 από john88s
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορα:

1) Πυρήνα
2) Πυρηνόξυλου
3) Κουκουτσιού ελιάς

Επίσης να μ πει πιο έχει την μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη και γιατί; Γιατί έχω αρχίσει και μπερδεύομαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102132 από jnet

john88s έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορα:

1) Πυρήνα
2) Πυρηνόξυλου
3) Κουκουτσιού ελιάς

Επίσης να μ πει πιο έχει την μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη και γιατί; Γιατί έχω αρχίσει και μπερδεύομαι...


Την πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος την διάβασες?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102137 από john88s
Όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο μπερδεύομαι.

Άλλο το πυρηνόξυλο και άλλο το κουκούτσι ελιάς;

Το κουκούτσι ελιάς που του έχει αφαιρεθεί το λάδι δεν είναι το πυρηνόξυλο;

Η το κοκούτσι ελιάς έχει να κάνει ότι είναι ολόκληρο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ