Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127386 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

Nasikas έγραψε: Πρόκειται για πυρήνα ξηραντηρίου με πρόσθετα απο κουκουτσια (παλιά ειχα διακρίνει φυστίκια Αιγινης κλπ)
Ο Στελιος κάνει καλή δουλειά.

Πόσο πουλάει σε σακι ;


Με τον κ.Ζαχαριουδακη ειχα μιλησει 2-3 φορες κ πραγματικα μου φανηκε να ειναι γνωστης του αντικειμενου αλλα κ με διαθεση να μου απαντηση σε διαφορες αποριες μου.

Πραγματικα μετα απο 5 σχεδον τονους καταναλωσης που εκανα απο περυσι μεχρι κ πρι απο 20 μερες περιπου δεν βρηκα ουτε ενα πετραδακι κ η συμπεριφορα του καυσιμου ηταν σταθεροτατη (αλλα πολυ σταχτη...)

Στο παρελθόν είχε αναφερει ο κ. Σαμαρας πως ισως να ειναι το καλυτερο πυρηνοξυλο που φτιαχνεται στην Ελλαδα. ( δεν θυμαμαι ακριβως σε ποιο νημα ειχε αναφερθει, αλλα για μενα προσωπικα μετα απο εναμιση χρονο στο φορουμ, οταν ο κ.Σαμαρας δηλωνει κατι θεωρω οτι ειναι αποδεδειγμενα σωστο).

Διαβαζοντας ομως το παρακατω νημα:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57946&Itemid=384

Και επειδη περναω 3-4 φορες το μηνα απο τα Οινοφυτα, ριχνωντας μια ματια καθε φορα θυμαμαι να υπαρχουν μεγαλοι σωροι το καλοκαιρι κ σκεπασμενοι το φθινοπωρο...

Τί να πω...

Τελικα οταν ειναι εκτεθειμενο το πυρηνοξυλο (ή οπως εγραφε η αποδειξη απο την περσινη μου παραγγελια: "ξυλομαζα-βιομαζα (πυρ.-τσοφλια-σταφ.)"), κανει ζυμωση και χανει μερος της θερμαντικης του ικανοτητας ή αποβαλλει την υγρασια κ ετσι αυξανει την θερμαντικη του ικανοτητα;;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127391 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?
Αν εχει υγρασια και σωριαστει σε μεγαλους σωρους η υγρασια μαζευεται κατω λογω βαρύτητας και κανει ζυμωση.
Πρεπει καθε τοσο να ανακατευεται ο σωρος.
Διαβασε περι χουμοποιησης-κομποστοποιησης και περι αεροβιας και αναεροβιας ζυμωσης.
Στις αποθηκες μας τσουβαλιασμενο δεν βρωμαει αν μεινει μεχρι το φθινόπωρο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127429 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

Μέρος του μηνύματος είναι κρυμμένο για τους επισκέπτες. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να το δείτε.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127456 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

electron έγραψε: Έκαψα εναν τονο, και γενικα εμεινα ευχαριστημένος απο την αποδωση του αν και επρεπε να ψαχνω σε καθε σακι αν εχει καμιά μεγαλη πετρά μεσα και μου σπασει τον κοχλια. Τωρα καίω Creta pellet και ο λογος που σταμάτησα το πυρηνοξυλο ηταν η τιμη, η σκονη οι στάχτες και γενικά το συχνό καθάρισμα και η μουτζούρα που κανει.
Γενικά το πυρηνοξυλο κατ'εμε ειναι ενα καυσιμο το οποιο δεν συμφέρει οταν πωλείται πανω απο 150€/τονο. Ενας φίλος μου πηρε πριν ενα μηνα απο ενα πυρηνελουργειο στα Μέγαρα 4τονους κοσκινισμένο πυρηνοξυλο και του βγήκε προς 117€/τονος μαζι με ΦΠΑ (χωρις τα μεταφορικα). Για 120€ και μεταφορικά ίσως να έπαιρνα και εγω έστω για να το καίω μαζι με το πελλετ, άλλα παραπάνω λεφτα δεν θα εδινα.


Το καλοκοσκινισμένο πυρηνοξυλο απεχει μακραν του απλου πυρηνοξυλου.
Εχει λιγοτερη σταχτη,δεν χρειαζεται να ανακατευουμε την εστια καθε λιγες ωρες,εχει μεγαλύτερη θερμικη δυναμη και λογω του κοσκινισματος εχει λιγοτερη υγρασια,καθολου σκουπιδια και πετραδακια.
Εγω παντα αυτο χρησιμοποιουσα εκτος και αν ειχε έλλειψη.
Ειναι λογικο να πουλιέται ακριβότερα οταν εχει τις παραπανω προδιαγραφες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127509 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127529 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?
Το υλικό στη φωτογραφία ειναι πυρηνοξυλο με πριονιδι,και όντος δειχνει απαραδεκτο.
Αυτα ομως συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.
Το θεμα ειναι να λαμβάνουν σοβαρα τα παραπονα των πελατων και να διορθώνονται.
Παντως απο οτι ακουω ο ζαχαριουδακης εχει βελτιώσει το προϊόν του.
Το εγραψα και το ξαναγραφω...Το πυρηνοξυλο πρεπει να μυριζει ευχαριστα.
Ενα στεγαστρο δεν στοιχιζει πολυ για καποιον που διαχειριζεται μεγαλες ποσοτητες πυρηνοξυλου.
Οι τιμη του αφηνει πλεον μεγαλο κερδος ωστε να αποσβεστει το εξοδο αυτο, σύντομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ