Πως φτιάχνεται το 'βρωμοπυρηνόξυλο'

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111311 από stratis 1
Ύστερα από χρόνια στη χρήση βιομάζας νόμιζα ότι τα είχα δει όλα,όσον αφορά το πυρηνοξυλο.
Τελικα μπορει να τα ειχα δει ολα η σχεδόν ολα,αλλα δεν τα ειχα 'μυρισει'ολα.
Μέχρι προχθές που καποιος γνωστος πηρε 1,5 τονο χυμα για να ξεκινήσει το χειμώνα.
Το πρωτο πραγμα ηταν η τρομερή βρώμα γυρω απο το σπιτι του.
Οταν το επιασα ενιωσα στο χερι μου τη μεγαλη υγρασια και την υψηλή θερμοκρασια.
Λοιπον ειναι απλο.
Για να φτιάξεις τετοιο πράμα ακολουθείς τις παρακάτω οδηγιες.
Αφου το περάσεις απο το τελικό στάδιο της εκχύλισης και παρης το πυρηνέλαιο το στοιβάζεις οπως ειναι ζεστο σε μεγαλους σορους.
Η μεγάλη υγρασια παραμένει μεσα του και ολο το καλοκαιρι στην υπαιθρο αρχιζει να μεταβάλλεται σε κοπριά.
Τελικά το φθινόπωρο και αφου εχει χασει τη μιση θερμική του δυναμη λογω σήψης,το τσουβαλιαζεις και το πουλας στους πελατες.


Αριστερά είναι περσινος πυρήνας αοσμος με χαμηλη υγρασια που αποθηκευτηκε σε τσουβαλι.
Δεξιά ειναι περσινό πυρηνοξυλο με μεγαλη υγρασία που αποθηκεύτηκε σε σωρο.Η θερμικη δυναμη του ειναι χαμηλότερη της κοπριάς.
Να δούμε ποτε θα βάλουνε ορισμένοι μυαλό!!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111313 από vag1234
Μήπως είναι από τα οινόφυτα?? Έτσι την πάτησα εγώ πέρσι!! Μου πούλησαν υλικό περσινό το οποίο τελικά ούτε για κοπριά δεν έκανε.. Τότε βέβαια δεν ήξερα ακόμα :( :( Τώρα έμαθα.. Πες του γείτονά σου να μην κάνει καν απόπειρα να το κάψει..Να το επιστρέψει.. Έχει κάνει ζυμώσεις αυτό το πράγμα όλο το καλοκαίρι..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111319 από stratis 1

vag1234 έγραψε: Μήπως είναι από τα οινόφυτα?? Έτσι την πάτησα εγώ πέρσι!! Μου πούλησαν υλικό περσινό το οποίο τελικά ούτε για κοπριά δεν έκανε.. Τότε βέβαια δεν ήξερα ακόμα :( :( Τώρα έμαθα.. Πες του γείτονά σου να μην κάνει καν απόπειρα να το κάψει..Να το επιστρέψει.. Έχει κάνει ζυμώσεις αυτό το πράγμα όλο το καλοκαίρι..


Υπαρχουν πολλα 'οινοφυτα' στην Ελλαδα.
Φετος η Κρητη δεν θα βγαλει πυρηνοξυλο οποτε ο φιλος θα το καψει και θα πει και ενα τραγουδι.
Οι ελιες δεν 'δεσανε'μαλλον λογω του ηπιου χειμωνα.
Μετα ηρθε ο δάκος και αποτέλειωσε την παραγωγή.
Απο οτι λενε θα πεσει η παραγωγη στο 15 με 20 %
Τα καράβια απο την Καλαματα θα έρχονται το ενα πισω απο το αλλο.
Δεν φταιει οτι ειναι περσινο.
Φταίει οτι κάποιοι θέλουν να διαχειριζονται τεράστια τοναζ πυρηνοξυλου χωρις να τηρούν τις προϋποθέσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129834 από Κωνσταντίνος Χατζέλης
Καλησπερα σας
Απαντω στο θεμα,για να βοηθησω να λυθουν καποιες αποριες,μιας και αυτη ειναι η δουλεια μου και οχι για διαφημιση.
Δεν μπορω να διασφαλισω οτι παντα,θα πωλειται απ ολους τους συναδελφους,πυρηνοξυλο ιδανικης ποιοτητας.
Αυτο που μπορω να σας διαβεβαιωσω,ειναι οτι το περσινο πυρηνοξυλο,δεν εχει να ζηλεψει κατι σε αποδοση,σε σχεση με το φρεσκο,υπο τον ορο,να ειναι αποθηκευμενο σε στεγασμενο χωρο,ωστε να μην βρεχεται και αυξηθει επικινδυνα η υγρασια του.
Σχετικα με το 'σαπισμα' που αναφερθηκε,ειναι μια ζυμωση η οποια γινεται στο σαρκωδες μερος του πυρηνοξυλου(45%),η οποια προκαλει μονο αυτη την αλλαγη στη μυρωσδια και στο χρωμα του υλικου.Το ξυλωδες μεροςφυσικα (55%),παραμενει ανεπαφο και συμφωνα με μετρησεις που εχουμε κανει,δεν συμβαινει καποια αλλαγη στην συνολικη θερμογονο δυναμη.Ολα αυτα στην θεωρια.
Στην πραξη,εδω και δεκαετιες,καθε χρονο πριν παραγουμε το φρεσκο πυρηνοξυλο,καιμε στους καυστηρες των εργοστασιων μας κατα την εναρξη το περσινο,το ιδιο και στον λεβητα των γραφειων μας και το ιδιο και στον λεβητα της πενταοροφης πολυκατοικιας μας και σας διαβεβαιωνω οτι δεν εχει προκυψει ποτε κανενα προβλημα.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Κωνσταντίνος Χατζέλης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129839 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Πως φτιάχνεται το 'βρωμοπυρηνόξυλο'
Σαν το δεξί της φωτό μαύρο και άραχνο αλλά χωρίς ίχνος σκόνης πήρα φέτος στην αρχή της σεζόν. Δεν καίγεται με τίποτα ,έβαλα και δεύτερο ανεμιστήρα στο λέβητα και πάλι μένει άκαυστο και αυτό γιατί βγάζει τρομερά πάρα πολύ στάχτη με αποτέλεσμα να καθαρίζω τη εστία από κατάλοιπα τουλάχιστον τέσσερις φορές την ημέρα .Πήρα τηλέφωνο τον προμηθευτή του είπα το πρόβλημα και πρότινε την αλλαγή του με φετινής σοδειάς αλλα ποιος το ξαναφορτώνει και πληρώνει ξανά φορτηγό.Για φέτος την πατήσαμε
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by papg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129842 από stratis 1

Κωνσταντίνος Χατζέλης έγραψε: Καλησπερα σας
Απαντω στο θεμα,για να βοηθησω να λυθουν καποιες αποριες,μιας και αυτη ειναι η δουλεια μου και οχι για διαφημιση.
Δεν μπορω να διασφαλισω οτι παντα,θα πωλειται απ ολους τους συναδελφους,πυρηνοξυλο ιδανικης ποιοτητας.
Αυτο που μπορω να σας διαβεβαιωσω,ειναι οτι το περσινο πυρηνοξυλο,δεν εχει να ζηλεψει κατι σε αποδοση,σε σχεση με το φρεσκο,υπο τον ορο,να ειναι αποθηκευμενο σε στεγασμενο χωρο,ωστε να μην βρεχεται και αυξηθει επικινδυνα η υγρασια του.
Σχετικα με το 'σαπισμα' που αναφερθηκε,ειναι μια ζυμωση η οποια γινεται στο σαρκωδες μερος του πυρηνοξυλου(45%),η οποια προκαλει μονο αυτη την αλλαγη στη μυρωσδια και στο χρωμα του υλικου.Το ξυλωδες μεροςφυσικα (55%),παραμενει ανεπαφο και συμφωνα με μετρησεις που εχουμε κανει,δεν συμβαινει καποια αλλαγη στην συνολικη θερμογονο δυναμη.Ολα αυτα στην θεωρια.
Στην πραξη,εδω και δεκαετιες,καθε χρονο πριν παραγουμε το φρεσκο πυρηνοξυλο,καιμε στους καυστηρες των εργοστασιων μας κατα την εναρξη το περσινο,το ιδιο και στον λεβητα των γραφειων μας και το ιδιο και στον λεβητα της πενταοροφης πολυκατοικιας μας και σας διαβεβαιωνω οτι δεν εχει προκυψει ποτε κανενα προβλημα.



Κυριε Χατζελη καλως ηρθατε στο φορουμ.
Προφανως ειστε πυρηνελαιουργος.
Αν θελετε μας λετε σε ποια περιοχη το εχετε.
Το πυρηνοξυλο οταν μυριζει 'ξυνιλα' δηλαδη εχει υποστει ζυμωση,οφειλεται στο οτι εχει παραπανω υγρασια.
Η υγρασια αυτη κατεβαζει τη θερμικη δυναμη του καυσιμου (αλλη δυναμη στο 7% και αλλη στο 14%)
Αλλα με τη ζύμωση παλι κατεβαίνει η θερμική του δυναμη εξ αιτιας της χουμοποιησης που εχει υποστει.
Αυτο το εχω δει με τα ματια μου στον λεβητα μου.
Ο κοσμος ξεκινησε περσι και φετος να το χρησιμοποιει και δεν εχει την πειρα ακομη.
Του χρονου ομως θα ειναι εμπειρος και θα γινει απαιτητικός .
Ελπιζω, οπως εσεις αποθηκεύεται το πυρηνοξυλο σε στεγασμενο χωρο με μικρη υγρασια,να το εφαρμοσουν και οι υπολοιποι συναδερφοι σος,ωστε να μην ξανασυμβουν τα ιδια φαινομενα την επομενη σεζον!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ