Χρήση πυρηνόξυλου για Fuzzy Logic 2

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95228 από savaspap
Καλησπέρα. Τον Χειμώνα χρησιμοποίησα Βιομάζα από τον Ζαχαριουδάκη στα Οινόφυτα με 150 €/tn και έμεινα γενικά ευχαριστημένος. Ωστόσο λόγω της τιμής έψαξα και βρήκα πηρυνόξυλο από την Ελαιουργική Αλιάρτου - Ριτσώνας. Η ίδια η κατασκευάστρια μου είπε να επιλέξω το πυρηνόξυλο Α ποιότητας το οποίο είναι καθαρό, δεν έχει την ψύχα από το κουκούτσι της ελιάς και αφήνει ελάχιστα υπολύματα. Πήρα δοκιμαστικά μερικά σακιά και διαπίστωσα ότι μέσα υπήρχαν πέτρες σε μέγεθος 3-4 mm (κοινώς αμμοχάλικο). Το Α' ποιότητας είχε Αμμοχάλυκο...Φαντάζομαι το Β' Ποιότητας...και το τραγικό είναι ότι είναι εν γνώση τους!!!
1. Μπορείτε παρακαλώ να μου συστήσετε από την εμπειρία σας ποιός έχει καλής ποιότητας και οικονομικό Πυρηνόξυλο για τον λέβητα Fuzzy Logic 2 στην περιοχή των Οινοφύτων;
2. Γνωρίζετε άλλα είδη εγγυημένης βιομάζας και τι γνωρίζετε για την καύση τους;
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95302 από dhmv2001
Απαντήθηκε από dhmv2001 στο θέμα Χρήση Πηρυνόξυλου για Fuzzy Logic 2
Σαβα μπορεις να μου πεις με τι ρυθμισεις δουλευεις τον λεβητα με τη βιομαζα απο το Ζαχαριουδάκη γιατι εχω και εγω τον ιδιο και καιω πυρηνοξυλο απο το Νοεμβριο. ?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by dhmv2001.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95521 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Χρήση Πηρυνόξυλου για Fuzzy Logic 2

savaspap έγραψε: Καλησπέρα. Τον Χειμώνα χρησιμοποίησα Βιομάζα από τον Ζαχαριουδάκη στα Οινόφυτα με 150 €/tn και έμεινα γενικά ευχαριστημένος. Ωστόσο λόγω της τιμής έψαξα και βρήκα πηρυνόξυλο από την Ελαιουργική Αλιάρτου - Ριτσώνας. Η ίδια η κατασκευάστρια μου είπε να επιλέξω το πυρηνόξυλο Α ποιότητας το οποίο είναι καθαρό, δεν έχει την ψύχα από το κουκούτσι της ελιάς και αφήνει ελάχιστα υπολύματα. Πήρα δοκιμαστικά μερικά σακιά και διαπίστωσα ότι μέσα υπήρχαν πέτρες σε μέγεθος 3-4 mm (κοινώς αμμοχάλικο). Το Α' ποιότητας είχε Αμμοχάλυκο...Φαντάζομαι το Β' Ποιότητας...και το τραγικό είναι ότι είναι εν γνώση τους!!!
1. Μπορείτε παρακαλώ να μου συστήσετε από την εμπειρία σας ποιός έχει καλής ποιότητας και οικονομικό Πυρηνόξυλο για τον λέβητα Fuzzy Logic 2 στην περιοχή των Οινοφύτων;
2. Γνωρίζετε άλλα είδη εγγυημένης βιομάζας και τι γνωρίζετε για την καύση τους;
Ευχαριστώ


Αμμοχάλικο δεν είναι, κόκκοι ασβεστίου στον οποίο είναι πλούσιο ο πυρήνας της ελιάς. Γι΄αυτό είναι και καλό λίπασμα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95523 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Χρήση Πηρυνόξυλου για Fuzzy Logic 2

kakos έγραψε:

savaspap έγραψε: Καλησπέρα. Τον Χειμώνα χρησιμοποίησα Βιομάζα από τον Ζαχαριουδάκη στα Οινόφυτα με 150 €/tn και έμεινα γενικά ευχαριστημένος. Ωστόσο λόγω της τιμής έψαξα και βρήκα πηρυνόξυλο από την Ελαιουργική Αλιάρτου - Ριτσώνας. Η ίδια η κατασκευάστρια μου είπε να επιλέξω το πυρηνόξυλο Α ποιότητας το οποίο είναι καθαρό, δεν έχει την ψύχα από το κουκούτσι της ελιάς και αφήνει ελάχιστα υπολύματα. Πήρα δοκιμαστικά μερικά σακιά και διαπίστωσα ότι μέσα υπήρχαν πέτρες σε μέγεθος 3-4 mm (κοινώς αμμοχάλικο). Το Α' ποιότητας είχε Αμμοχάλυκο...Φαντάζομαι το Β' Ποιότητας...και το τραγικό είναι ότι είναι εν γνώση τους!!!
1. Μπορείτε παρακαλώ να μου συστήσετε από την εμπειρία σας ποιός έχει καλής ποιότητας και οικονομικό Πυρηνόξυλο για τον λέβητα Fuzzy Logic 2 στην περιοχή των Οινοφύτων;
2. Γνωρίζετε άλλα είδη εγγυημένης βιομάζας και τι γνωρίζετε για την καύση τους;
Ευχαριστώ


Αμμοχάλικο δεν είναι, κόκκοι ασβεστίου στον οποίο είναι πλούσιο ο πυρήνας της ελιάς. Γι΄αυτό είναι και καλό λίπασμα.

Αν οι κοκκοι τριβονται ειναι ασβεστη που την ριχνουν μεσα στον γκλιβανο για να κανουν
την ξήρανση για να κατέβουν τα επίπεδα υγρασίας στο 8%-10% και να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ως καύσιμο


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95614 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Χρήση Πηρυνόξυλου για Fuzzy Logic 2

PRIMUS 45 έγραψε:

kakos έγραψε:

savaspap έγραψε: Καλησπέρα. Τον Χειμώνα χρησιμοποίησα Βιομάζα από τον Ζαχαριουδάκη στα Οινόφυτα με 150 €/tn και έμεινα γενικά ευχαριστημένος. Ωστόσο λόγω της τιμής έψαξα και βρήκα πηρυνόξυλο από την Ελαιουργική Αλιάρτου - Ριτσώνας. Η ίδια η κατασκευάστρια μου είπε να επιλέξω το πυρηνόξυλο Α ποιότητας το οποίο είναι καθαρό, δεν έχει την ψύχα από το κουκούτσι της ελιάς και αφήνει ελάχιστα υπολύματα. Πήρα δοκιμαστικά μερικά σακιά και διαπίστωσα ότι μέσα υπήρχαν πέτρες σε μέγεθος 3-4 mm (κοινώς αμμοχάλικο). Το Α' ποιότητας είχε Αμμοχάλυκο...Φαντάζομαι το Β' Ποιότητας...και το τραγικό είναι ότι είναι εν γνώση τους!!!
1. Μπορείτε παρακαλώ να μου συστήσετε από την εμπειρία σας ποιός έχει καλής ποιότητας και οικονομικό Πυρηνόξυλο για τον λέβητα Fuzzy Logic 2 στην περιοχή των Οινοφύτων;
2. Γνωρίζετε άλλα είδη εγγυημένης βιομάζας και τι γνωρίζετε για την καύση τους;
Ευχαριστώ


Αμμοχάλικο δεν είναι, κόκκοι ασβεστίου στον οποίο είναι πλούσιο ο πυρήνας της ελιάς. Γι΄αυτό είναι και καλό λίπασμα.

Αν οι κοκκοι τριβονται ειναι ασβεστη που την ριχνουν μεσα στον γκλιβανο για να κανουν
την ξήρανση για να κατέβουν τα επίπεδα υγρασίας στο 8%-10% και να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ως καύσιμο


ouπς sory δεν το ήξερα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98776 από savaspap
Απαντήθηκε από savaspap στο θέμα Χρήση Πηρυνόξυλου για Fuzzy Logic 2

dhmv2001 έγραψε: Σαβα μπορεις να μου πεις με τι ρυθμισεις δουλευεις τον λεβητα με τη βιομαζα απο το Ζαχαριουδάκη γιατι εχω και εγω τον ιδιο και καιω πυρηνοξυλο απο το Νοεμβριο. ?


Συγνώμη για την καθυστέρηση στην ερώτησή σου αλλά για την επόμενη season θα είναι χρήσιμη…
Οι ρυθμίσεις καύσης στον ηλεκτρονικό πινάκα είναι όμοιες με αυτές του PELLET (δεν πειράζεις τίποτα – απλά επιλέγεις στον πίνακα ως καύσιμη ύλη PELLET που είναι ως εργοστασιακή προεπιλογή) εκτός από το Pressure Fun (ανεμιστήρας για αύξηση του αέρα εισαγωγής στον θάλαμο καύσης – δίπλα στην ανάφλεξη). Έχει μια πεταλούδα στο πίσω μέρος του Fun…την μετατοπίζεις περίπου 1,5 cm έτσι ώστε να έχεις την καλύτερη δυνατή καύση (ακούγεται και ο θόρυβος αύξησης της εισόδου περισσότερου αέρα κατά την λειτουργία του καυστήρα). Ελπίζω να σε βοήθησα. Περιμένω νέα σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ