Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135526 από jnet
Κεντρική πλατεία Σερρών. Πρέπει να είναι Παουλοβνιες


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135529 από john88s

eightball2020 έγραψε: Εχω δυο χωραφάκια 6 και 7,5 στρ το ένα χέρσο το άλλο πορτοκαλιές(οι οποίες θα κοπούν φέτος),το χέρσο είναι κοντά σε θάλασσα(στα 500μ), αν καλλιεργησω Παουλοβνια είναι εύκολο να βρω αγοραστές? Μηπως πρέπει κάποιος να ξεκινήσει απο αυτό το στάδιο(του αγοραστη δλδ)?


Το να φυτέψεις δέντρα είναι 1 επένδυση η οποιά περιέχει το ρίσκο. Π.χ με τις πορτοκαλιές το ρίκσο είναι μικρό, γιατί λες, θα τα πουλήσω τα πορτοκάλια στο μανάβη η για χυμό. Κάτι θα βγάλω....

Όταν βάζεις κάτι "πρωτοποριακό" και θες ΜΕΓΑΛΟ κέρδος πρέπει η να ρισκάρεις λέγοντας βάζω παουλόβνιες και σε 10 χρόνια που θα ζητάνε όλοι από αυτό το δέντρο θα βγάζω τα κέρατα μου η κάθεσαι στα αυγά σου...

Πάντως εγώ προσωπικά επειδή το έψαξα, δεν βρήκα κανέναν να αγοράζει, ούτε υπάρχει περίπτωση το πέλλετ να κάνει 200 ευρώ και να πουλάς την παουλόβνια 500 ευρώ το κυβικό η ακόμα και 200 η και 100....30 ευρώ θα την πουλήσεις το πολύ....Βγαίνεις; Και άμα βάλεις 10 στρέμματα παουλόβνιες και μετά σου πει αυτός που βγάζει πέλλετ φίλε δεν κάνει το ξύλο...έχει στάχτη, δεν έχει θερμογόνο...Γιατί υπάρχει πανεπιστημιακή ανάλυση που σε διασφαλίζει; Όλοι λόγια του αέρα λένε....

Άσε που θέλει τρελό νερό....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135530 από Κυριακίδης 2
Ένα πράγμα που δεν συζητήθηκε μέχρι τώρα είναι με αφορμή κάτι που διάβασα ότι από το δέντρο αυτό , εκτός από εκμετάλλευση σε ξυλεία , αναφέρθηκε και σε βιοαιθανόλη .
Να φανταστώ ότι αυτό θα είναι κάτι απλό ? π.χ. σαν την απόσταξη για τσίπουρο? ή όπως την διαδικασία του ηλιόσπορου, σόργου (σύνθλιψη κτλ) .. ή πιο πολύπλοκη διαδικασία?
άλλες πληροφορίες χρήσιμες περί αυτού? π.χ. ποια μέρη του δέντρου για βιοαιθανόλη? Φύλλα?/ κορμός ? κτλ

Αναλογίες βιοαιθανόλης ανά μάζα? (π.χ. από αγριαγκινάρα είναι αντιστοιχία 2 κιλά για 1 λίτρο αντίστοιχου σε πετρέλαιο ..αντιστοιχία καύσης σε ξυλεία ) για την Paulownia πόσο?
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Κυριακίδης 2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135554 από Nasikas
Παρακολουθώ πάντα την συζήτηση με ενδιαφέρον.
Να δούμε ποιος θα κόψει πρώτος να του κάνω προσφορά για δοκιμή σε πελετοπαραγωγη.

{Τα εγχειρήματα μου πάντως να βάλω παουλοβνιες στέφθηκαν από αποτυχία.
Έβαλα σπορείο στην βεράντα της κορούλας μου και για να τονώσω την υπευθυνότητά της, της ανέθεσα το καθημερινό πότισμα επειδή λείπω συχνά.
Γυρνώντας από κάποιο ταξίδι, έπεσε στην αγκαλιά μου γεμάτη κλάματα. Είχε ξεχάσει να τα ποτίσει.

Μετά πήγα και αγόρασα 2 δένδρα και τα φύτεψα στο εργοστάσιο.
Τον 15 Αύγουστο κλείσανε για 4 ημέρες και ...καπούτ. Όμως τώρα βλέπω ότι χτύπησαν κάποια φύλλα πάλι. Ίδωμεν.

ΥΓ. FOXAT, τι θα γίνει φίλε μου? -Θα βρεθούμε ποτέ? Ανεβαίνω Καστοριά 2 φορές/μήνα, αλλά δεν έχω τηλέφωνο σου. Θέλω να δω φυτείες και να σε παρακαλέσω πάλι για.....εκείνο το βίντεο..


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135556 από stratis 1
Αυτόματο πότισμα,ίσως?? :whistle:
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135560 από COMMO 21KW

stratis 1 έγραψε: Αυτόματο πότισμα,ίσως?? :whistle:


Προς βοήθεια και λεπτομέριες εδώ::

Dimitrios Goulas
Agronomist M.Sc.
Mediterranean Paulownia Center
Tel: 2321401590
Mob: 6972105038
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Skype: pavlonia1

Σπύρος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ