Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10477 από Μηχανοδηγός
Γειά σας στην ενότητα
Μάστορα εκεί που τα φύτεψες πρόσεξες μήπως το χώμα είχε σκουλήκια;
Γιατί όταν τα φυτά από σπόρο μεγαλώσουν λίγο μαραίνονται και στεγνόνουν είναι από σκουλήκια που τρώνε την ρίζα.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Μηχανοδηγός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10491 από mastoras

Μηχανοδηγός έγραψε: Γειά σας στην ενότητα
Μάστορα εκεί που τα φύτεψες πρόσεξες μήπως το χώμα είχε σκουλήκια;
Γιατί όταν τα φυτά από σπόρο μεγαλώσουν λίγο μαραίνονται και στεγνόνουν είναι από σκουλήκια που τρώνε την ρίζα.


Χμμμμ :unsure: εάν τα σκουλήκια είναι τόσο μικρά που δεν διακρίνονται εύκολα......ναι, μπορεί να συμβαίνει και αυτό.

Θα το έχω στα υπόψην μου. Καλωσήρθες και ευχαριστώ για την συμβουλή. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10493 από kosmidis80
Εχω παρει σπορο και μεσα στις επομενες μερες θα το προσπαθησω. Μαστορα θα τσεκαρω με τον τροπο που εχεις παραθεσει και θα σου πω αν εχω τα ιδια αποτελεσματα ή θα αρχισουν να μεγαλωνουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10547 από natural power
Καλησπερα στην παρεα.
Μην πολυ πεδεβεστε απο μια μικρη ερευνα που εκανα διαπηστοσα οτι εαν εχεις καποια δεντρα κ καποιες βασικες γνωσεις καλληεργειας μπορεισ να κανεις πολυ ευκολα αναπαραγωγη με χλωρα μοσχευματα.Αλλα εχω μια απορια πως ειναι καλο καυσιμο απο την στιγμη που ειναι δισκαυτο σαν ξυλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10549 από mastoras

natural power έγραψε: Άλλα εχω μια απορια πως ειναι καλο καυσιμο απο την στιγμη που ειναι δισκαυτο σαν ξυλο?


Από που προέκυψε αυτή η πληροφορία ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10552 από natural power
www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&...x92i7wK00HrtB0wjlUug

Απο αυτο το pdf στην 6 παραγραφο.Βεβαια λεει οτι γινεται πελετ. Επισης οταν η καλληεργεια προοριζεται για βοιομαζα η φυτευση ειναι 1χ1 η 2χ0,5 αρα 1000 φυτα το στρεμα.Η πυκνότητα του ξύλου της παουλόβνιας είναι μεταξύ 0,23- 0,30 (δηλαδή 0,23-0,30 % του βάρους του νερού). Η μέση πυκνότητα αυτού του ξύλου είναι 0,28 σε σύγκριση με τη λεύκα, της οποίας είναι 0,42 και της φιλύρας 0,37.
Κατά μέσο όρο, ετησίως αναπτύσσει ξύλο ύψους 2 μέτρων (μπορεί να φθάσει και τα 4 μέτρα) διαμέτρου 4-5 εκατοστών. Οι ρίζες του αναπτύσσονται σε μεγάλο βάθος και μπορεί να φθάσει τα 18 μέτρα.συμφωνα με αυτα τα στοιχια κανουμε συγκομιδη καθε χρονο με περιπου 1000κιλα ανα στρεμα μεγιστο(υπολογισμενο με ογκο κυλινδρου υψους 3μ κ R=2cm) k 0.25 πυκνοτητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ