Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19006 από Asteris
Μιά και δεν μπαίνουν κοντά σε σπίτι, εγώ τελικά θέλω 3-4 δεντράκια, μιά και είχες καταστροφές. Αν περισσεύουν φυσικά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19089 από Μηχανοδηγός
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Τάσο και στον Μάστορα.
Φίλε Τάσο τα 3 δεντράκια που μου έδωσες έχουν γίνει 1,20μ και ναι, θέλουν ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!!
το χώμα είναι συνέχεια υγρό και σε 2 μήνες πήραν αυτό το ύψος.
Φίλε μάστορα τα σπόρια που μ' έδωσες συνέχιζα να τα ποτίζω κι έχουν φυτρώσει καμιά δεκαριά, αλλά δεν τα βλέπω να προκόβουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19124 από Αgrovann
Παουλοβνια στην Ελλάδα = μουφα άπατη κοροϊδία :angry:
Τα έχω με τους εμπόρους που σου λένε δεν θέλει νερό
Μεγάλο ψέμα
Τα έχω φυτέψει στο καλύτερο κτήμα μου με υποδειγματική καλλιέργεια αλλά χωρίς νερό και λιμοκτονούν κυριολεκτικά θέλω κάθε φορά 6 κυβικά με το βυτίο για πότισμα βαρέθηκα
Θα ανεβάσω φώτο μόλις βρω χρόνο να δείτε τι λεω
Φίλος και συμφουρμιτης που έχει φυτέψει σε πετρώδες έδαφος αλλά με σταγόνες τέλεια φυτά
Τωρα αν τα βλέπετε την ημέρα μαραμένα κανένα πρόβλημα την νύχτα φουντώνουν πάλι αλλά νεράκι ποοοοοοολυ νεράκι
Όσα φύτεψα μεμονωμένα κοντά σε δασακια σε σύνορα χωραφιών κ.λ.π. ΟΛΑ ξεράθηκαν όταν πήγαν 50 πόντους και έκαναν πλατύ φύλλωμα
Στο θέμα της μεταφύτευσης τώρα
Κλωνοποίησα από την αρχή το ξυλώδες μέρος που περίσσευε απο τα φυτά που αγόρασα και έπιασαν τα περισσότερα
Όταν έκαναν πλούσιο φύλλωμα δεν χωρούσαν και τα αραίωσα μαζί με το χώμα τους
Όσα πείραξα ξεράθηκαν
Συμβουλή μου μην τα πειράζετε αν ξυλοποιηθει η ρίζα τους την επόμενη χρονιά θα πιάσουν ακόμη και αν τα πετάξετε σε μιαν άκρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19179 από jimmys81
Καλησπερα και απο εμενα ηθελα να ρωτησω το εξης η παουλοβλνιασε τι αποσταση περιπου θα πρεπει να ειναι απο μια περιφραξη και ενα σπιτι με υπογειο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19303 από TBD

Αgrovann έγραψε: Παουλοβνια στην Ελλάδα = μουφα άπατη κοροϊδία :angry:
Τα έχω με τους εμπόρους που σου λένε δεν θέλει νερό
Μεγάλο ψέμα
Τα έχω φυτέψει στο καλύτερο κτήμα μου με υποδειγματική καλλιέργεια αλλά χωρίς νερό και λιμοκτονούν κυριολεκτικά θέλω κάθε φορά 6 κυβικά με το βυτίο για πότισμα βαρέθηκα
Θα ανεβάσω φώτο μόλις βρω χρόνο να δείτε τι λεω
Φίλος και συμφουρμιτης που έχει φυτέψει σε πετρώδες έδαφος αλλά με σταγόνες τέλεια φυτά
Τωρα αν τα βλέπετε την ημέρα μαραμένα κανένα πρόβλημα την νύχτα φουντώνουν πάλι αλλά νεράκι ποοοοοοολυ νεράκι
Όσα φύτεψα μεμονωμένα κοντά σε δασακια σε σύνορα χωραφιών κ.λ.π. ΟΛΑ ξεράθηκαν όταν πήγαν 50 πόντους και έκαναν πλατύ φύλλωμα
Στο θέμα της μεταφύτευσης τώρα
Κλωνοποίησα από την αρχή το ξυλώδες μέρος που περίσσευε απο τα φυτά που αγόρασα και έπιασαν τα περισσότερα
Όταν έκαναν πλούσιο φύλλωμα δεν χωρούσαν και τα αραίωσα μαζί με το χώμα τους
Όσα πείραξα ξεράθηκαν
Συμβουλή μου μην τα πειράζετε αν ξυλοποιηθει η ρίζα τους την επόμενη χρονιά θα πιάσουν ακόμη και αν τα πετάξετε σε μιαν άκρη

Νερο δεν θελουν οταν μεγαλωσουν!!! Τα πρωτα δυο χρονια τραβανε το ζορι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19503 από billmarkin
Καλησπέρα!
Αν υπάρχει κανείς από Λαρισα που να είδε φως με τους σπορους ας επικοινωνησει..Δυο φορές πηρα απο ebay(Λιθουανία) αλλα δν βγηκε τίποτα.Εν αντιθεσει με τις ροδιές που πηρα από τον ίδιο και πανε πολύ καλά!
Ανταλλαζω ροδιές με παουλόβνια... :lol: :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ