Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14867 από foxsat

tasosp έγραψε: εγω αγορασα λιγους σπορους τους εσπειρα βγηκαν κ μεταφυτευσα ενα ενα τα φυτα . εχω περιπου 100 αν θελει καποιος μπορω να του δωσαω γιατι δεν τα χρειαζομαι ολα. φυτρωνουν ευκολα αν κ ειναι μικροι σποροι κ επισης μεταφυτευονται ευκολα ακομη κ οταν ειναι μικρα. Εγω τα θελω πιο πολυ για τα λουλουδια τους γιατι εχω μελισσες.
πρεπει να πω οτι ειναι παυλωνια tomentosa γιατι υπαρχουν πολλα ειδη. αυτη αντεχει στο κρυο


Εγω θα ηθελα να μας γραψεις την διαδικασια που ακολουθησες και σου φυτρωσαν οι σποροι.
Και αν εισαι κοντα στην Καστορια θα ηθελα και εγω δυο δεντρακια.
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14868 από tasosp
ειμαι στην βεροια . το μαιλ μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (δεν ξερω αν μπορω να δωσω το τηλ μου εδω)
οσα φυτα τα ειχα μεταφυτευσει νωρις εχουν τωρα 15 εκατοστα υψος τα αλλα ειναι πιο μικρα αλλα μεγαλωνουν γρηγορα.
δεν θελουν κατι ιδιαιτερο οι σποροι .απλα επειδη ειναι μικροι τους εβαλα πολυυυυ ρηχα σε τυρφη.Ο σπορος δεν ειναι ολο εκεινο το κομματακι που μοιαζει σαν ζελατινα..εκει μεσα ειναι το σπορακι κ το υπολοιπο το εχει για να το παιρνει ο αερας μακρια.
δυο χιλιοστα το πολυ ηταν το βαθος για να μην πω ενα.και συχνο ποτισμα να μην στεγνωσει ποτε το χωμα τους

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μηχανοδηγός, teomali, ΤΖΙΝΤΖΕΡ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14973 από Μηχανοδηγός

tasosp έγραψε: ειμαι στην βεροια . το μαιλ μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (δεν ξερω αν μπορω να δωσω το τηλ μου εδω)
οσα φυτα τα ειχα μεταφυτευσει νωρις εχουν τωρα 15 εκατοστα υψος τα αλλα ειναι πιο μικρα αλλα μεγαλωνουν γρηγορα.
δεν θελουν κατι ιδιαιτερο οι σποροι .απλα επειδη ειναι μικροι τους εβαλα πολυυυυ ρηχα σε τυρφη.Ο σπορος δεν ειναι ολο εκεινο το κομματακι που μοιαζει σαν ζελατινα..εκει μεσα ειναι το σπορακι κ το υπολοιπο το εχει για να το παιρνει ο αερας μακρια.
δυο χιλιοστα το πολυ ηταν το βαθος για να μην πω ενα.και συχνο ποτισμα να μην στεγνωσει ποτε το χωμα τους


Τάσο καλημέρα

Είμαι κι εγώ απο Βέροια, θέλω κι εγώ 1-2 δεντράκια, μου έδωσε σπόρια ο μάστορας αλλά μόλις βγήκαν

μετά από λίγες μέρες χάθηκαν και τα δικά μου όπως και του μάστορα.

Έχω βάλει και 2 κλαδάκια σε γλάστρες αλλά δεν τα βλέπω να ζωντανεύουν, τα κλαδάκια τα πήρα από ένα δέντρο που

βρήκα δίπλα στις γραμμές τρένου στο χωριό Μέση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15306 από kosmidis80
Καλημέρα,

ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Tasosp που μου εδωσε 4 δεντρακια!

Θα κανω update στο θεμα με φωτογραφίες κατά το φυτεμα και την ανάπτυξη τους!

Επίσης εβαλα και παλι παραγγελία 1.000 σπόρους και ετοιμάζουμε με φιλο αγροτη να καλυψουμε χωραφια

στην ευρυτερη περιοχη της Θεσσαλονικης.


Τασο να σαι καλα και παλι ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15711 από kosmidis80
Απιστευτη αναπτυξη τα φυτα!
Μετα την μεταφυτευση τους σε μεγαλες γλαστρες ειδα διαφορα και δεν περασε εβδομαδα - ηδη μεγαλωσαν τα φυλλα που ειχαν και πεταξαν και αλλη μια σειρα φυλλων!

Ηρθαν και οι χιλιοι σποροι και φανηκαν πολυ καλυτεροι απο την πρωτη φορα που πηρα και ειχαμε αρνητικη καταληξη. Τους σπειραμε ηδη και περιμενουμε!

Θα βαλω αλλη μια χιλιαδα σπορους παραγγελια και προχωραμε...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16015 από starcof13
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ