Αγριαγκινάρα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5288 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

OANNHSEA έγραψε:

ddt έγραψε:

thlanarass έγραψε: το καλαμι θεωρειτε ξυλο?
θα κανει για πελλετ?
Αυτο που φυτρωνει στα αρδευτικα καναλια δεν γινετε να σπαρει σε χωραφι?


αυτο που μπορω να σου πω με βεβαιοτητα ειναι οτι αν τελικα κατορθώσεις να συλεξεις σπορους ή ριζωματα για να καλλιεργησεις το εν λογω καλαμι σε χωραφι, το συγκεκριμενο αγροτεμαχιο δεν προκειται να ξαναγινει ποτε ξανα "χωραφι".


Πολύ ενδιαφέρων...
Γιατί;;;


Γιατί είναι πολύ δύσκολο να απομακρύνεις τα εκριζώματα από το χωράφι, σε περίπτωση αλλαγής της καλλιέργειας. Συγκαταλέγεται παντως στα ενεργειακά φυτά με υψηλη απόδοση σαν καύσιμο σε στερεα μορφή για την παραγωγη ηλεκτρισμού και θερμότητας. Στην Ελλάδα σε πειραματικούς αγρούς, η αποδοσή του ηταν από 500kg/στρ εως 3 τον / στρ, αναλογα με την σύσταση εδάφους και τον τύπο του χωραφιού( ποτιστικο η ξερικό).

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5289 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

OANNHSEA έγραψε:

ddt έγραψε:

thlanarass έγραψε: το καλαμι θεωρειτε ξυλο?
θα κανει για πελλετ?
Αυτο που φυτρωνει στα αρδευτικα καναλια δεν γινετε να σπαρει σε χωραφι?


αυτο που μπορω να σου πω με βεβαιοτητα ειναι οτι αν τελικα κατορθώσεις να συλεξεις σπορους ή ριζωματα για να καλλιεργησεις το εν λογω καλαμι σε χωραφι, το συγκεκριμενο αγροτεμαχιο δεν προκειται να ξαναγινει ποτε ξανα "χωραφι".


Πολύ ενδιαφέρων...
Γιατί;;;



ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικο ζιζανιο ακομα και σε ολικα διασυστηματικα ζιζανιοκτονα τυπου Roundup.
Κυριως λογου των ριζωματων του(ενα καλαμι κοβεις δεκα βγαινουν)
πολυ απλα ενα τετοιο χωραφι δεν πρόκειται να παψει ποτε να υποφερει απο αυτο το ζιζανιο,ενδεχομένως και σε σημειο που θα ειναι αδυνατη η καλλιεργεια αλλων φυτων,κυριως εαρινων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5291 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

ddt έγραψε:

OANNHSEA έγραψε:

ddt έγραψε:

thlanarass έγραψε: το καλαμι θεωρειτε ξυλο?
θα κανει για πελλετ?
Αυτο που φυτρωνει στα αρδευτικα καναλια δεν γινετε να σπαρει σε χωραφι?


Πολύ ενδιαφέρων...
Γιατί;;;



ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικο ζιζανιο ακομα και σε ολικα διασυστηματικα ζιζανιοκτονα τυπου Roundup.
Κυριως λογου των ριζωματων του(ενα καλαμι κοβεις δεκα βγαινουν)
πολυ απλα ενα τετοιο χωραφι δεν πρόκειται να παψει ποτε να υποφερει απο αυτο το ζιζανιο,ενδεχομένως και σε σημειο που θα ειναι αδυνατη η καλλιεργεια αλλων φυτων,κυριως εαρινων.


Ενημερωμένο σε βρίσκω!!! :) :P (φιλικό πείραγμα)

Ναι, σωστά μιλάς, και λόγω του ριζικού συστήματος, το μόνο που μπορούμε να καταφέρουμε είναι τον....πολλαπλασιασμό σε μια προσπάθεια εκρίζωσης! Ακόμη και κάτω απο τις πέτρες μπορεί να φυτρώσει ξανα. Είμαι...παθων! Ευτυχώς δεν έχασα χωράφι ολόκληρο. Αρα, καλλιέργεια καλάμου.... forget it!

Και για τον φίλο παραπάνω, είτε το ποτίσεις, ειτε δεν το ποτίσεις, οι ρίζες θα υπάρχουν και θα κοιμούνται στο υπέδαφος, και μόλις πάς να χρησιμοποιήσεις το χωράφι, θα ξυπνήσουν.


AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22196 από dimosmav
Καταρχήν καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum που δημιουργήσατε όλοι σας.
Πριν λίγες ημέρες παρήγγειλα τον λέβητα πολλαπλής καύσης Mavil Primus 34 για την οικία μου 120 τμ στην Καρδίτσα. Έχω εφοδιαστεί με 4 τόνους ξύλο δρυ και μετά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω-δοκιμάσω πέλλετ ή να ψάξω για πυρηνόξυλο (λίγο δύσκολο στον κάμπο μας) ή να συνεχίσω με ξύλο. Το ερώτημά μου είναι: η αγριαγκινάρα που καλλιεργώ στο χωράφι μου(συμβολαιακή καλλιέργεια χωρίς καλές προοπτικές οικονομικά) μπορεί να καεί ως βιομάζα (με κάποια ελάχιστη επεξεργασία και ποια είναι αυτή; ) ή θα πρέπει να γίνει πρώτα πέλλετ;
Σας ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dimosmav.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22203 από Nasikas

dimosmav έγραψε: Καταρχήν καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum που δημιουργήσατε όλοι σας.
Πριν λίγες ημέρες παρήγγειλα τον λέβητα πολλαπλής καύσης Mavil Primus 34 για την οικία μου 120 τμ στην Καρδίτσα. Έχω εφοδιαστεί με 4 τόνους ξύλο δρυ και μετά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω-δοκιμάσω πέλλετ ή να ψάξω για πυρηνόξυλο (λίγο δύσκολο στον κάμπο μας) ή να συνεχίσω με ξύλο. Το ερώτημά μου είναι: η αγριαγκινάρα που καλλιεργώ στο χωράφι μου(συμβολαιακή καλλιέργεια χωρίς καλές προοπτικές οικονομικά) μπορεί να καεί ως βιομάζα (με κάποια ελάχιστη επεξεργασία και ποια είναι αυτή; ) ή θα πρέπει να γίνει πρώτα πέλλετ;
Σας ευχαριστώ.

Ενημέρωσέ μας αν θέλεις για την ΣΥΜΒΟΛΑΙΑΚΗ γεωργία.
Με ποιον συνταγματάρχη την έκανες ;
Ξεκίνησαν κανένα έργο ηλεκτροπαραγωγής στην περιοχή σου -...ή κοιτανε να μοσχοπουλήσουν την άδεια της ΡΑΕ ; (το συμβόλαιό σου έχει όρο για δυνατότητα μεταβίβασης σε τρίτους απο την πλευρά τους ;)

-Κατα τα άλλα,- αν δεν σου παρουν την συγκομιδή οι "μαυρες μερσεντες" που κυκλοφορούσαν στον κάμπο σας- μπορείτε κάλλιστα να κάνετε μόνοι σας επεξεργασία.
Σε καποια άλλη περιοχή της χώρας στήνουν μονάδα και την αγκιναρα θα την κανουν μπριγκέτα.
Η οποία θα έχει τεράστια ζήτηση, καθόσον στην Βουλγαρία τα καυσόξυλα θα στερεψουν σε λίγο (και με νόμο που παει για ψήφιση εκει)- αλλά και οι ξυλολεβητες και τζακια-σομπες που έχουν πουληθει στην Ελλαδα είναι ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ πια.
Μόλις τελειώσει το εργο απο τους αξιοζήλευτους αυτους ανθρώπους (που συλλέγουν επίσης στελέχη καλαμποκιού κλπ) θα ετοιμάσω άρθρο και ΤιΒι ρεπορταζ.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22210 από Βιομαζιστής

dimosmav έγραψε: Καταρχήν καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum που δημιουργήσατε όλοι σας.
Πριν λίγες ημέρες παρήγγειλα τον λέβητα πολλαπλής καύσης Mavil Primus 34 για την οικία μου 120 τμ στην Καρδίτσα. Έχω εφοδιαστεί με 4 τόνους ξύλο δρυ και μετά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω-δοκιμάσω πέλλετ ή να ψάξω για πυρηνόξυλο (λίγο δύσκολο στον κάμπο μας) ή να συνεχίσω με ξύλο. Το ερώτημά μου είναι: η αγριαγκινάρα που καλλιεργώ στο χωράφι μου(συμβολαιακή καλλιέργεια χωρίς καλές προοπτικές οικονομικά) μπορεί να καεί ως βιομάζα (με κάποια ελάχιστη επεξεργασία και ποια είναι αυτή; ) ή θα πρέπει να γίνει πρώτα πέλλετ;
Σας ευχαριστώ.


Τι ποσότητα έβγαλες στο στρέμμα; Γιατί ενώ στο internet γράφεται πως αποδίδει 1500 κιλά + / στρέμμα, κάποιος που το δοκίμασε σε δικά του χωράφια μου ανέφερε πολύ φτωχά αποτελέσματα. Κάτω από 400 κιλά.
Βέβαια ήταν η πρώτη του χρονιά που η απόδοση της παραγωγής δεν είναι η μέγιστη σε αυτό το πολυετές φυτό.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ