Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10459 από kakos
Ξεκινάω με λίγα βασικά απο την δική μου εμπειρία. Προμηθεύτηκα και καίω απο την Κυριακή Πυρηνόξυλο σε σακιά των 15κιλών. Ο τόνος πουλιέται προς 137€ εδώ στην πόλη μου (δεν το έψαξα και πολύ βέβαια). Ετσι αγόρασα 12 σακιά (15κιλα) προς 25€ για να δοκιμάσω πως θα πάει. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι η μυρωδιά......όχι αυτή του καπνού όσο του υλικού. Ολο το λεβητοστάσιο- αποθήκη μύρισε όπως το ελαιοτριβείο. Ασε που σιγά σιγά η μυρωδιά άρχισε να μεταφέρεται και στην είσοδο της πολυκατοικίας μου.
Στο δια ταύτα τώρα. Το πυρινόξυλο είναι αποξηραμένο και σπασμένο σαν χώμα στο σακί.Πρέπει να περιέχει και άλλα πράγματα μέσα (διέκρινα και υπολείμματα απο καλαμπόκι σε μικρή ποσότητα.
Οταν τελείωσε το πέλλετ και άρχισε η καύση του πυρ στον θάλαμο καύσης γινόταν ό χαμός απο καπνό. Άνοιγα την πόρτα και απο την κάπνα ήταν σαν να είχα καπνίσει 2-3 μπάφους. Αναγκάστηκα να αλλάξω τις ρυθμίσεις του λέβητα. Αφού παιδεύτηκα αρκετά και πήρα και μερικά τηλέφωνα έγιναν οι εξής αλλαγές. Ανέβασα το ελάχιστο την απόδοση του λέβητα στο 50% (ήταν στο 30%) Άλλαξα την τροφοδοσία απο 3,3κλ/ωρα στα 4. Αύξησα την εισαγωγή του αέρα στο 50%(ήταν στο 20%). Ολα αυτά για να αρχίσει να καίει αξιοπρεπώς και να βλέπω φλόγα και όχι καρβουνιά στον καυστήρα. Μετά απο το πέρας της νύχτας (την επόμενη ημέρα) άνοιξα τον λέβητα. Βουνό η στάχτη άλλα παρ΄όλα αυτά η φλόγα έκαιγε καλά. Πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο δεν έχω τελειοποιήσει τις ρυθμίσεις. Θα πειραματιστώ περισσότερο (βλέπεις θέλει και χρόνο και δεν έχω πολύ). Πάντως σε πρώτη φάση βλέπω ότι σε σχέση με το πέλλετ θα έχω μεγαλύτερη κατανάλωση κατά περίπου 20-30%.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10476 από natural power
Φιλε κακε τα 137ε για το πυρινοξηλο δεν ειναι κ λιγα αλλα ουτε κ πολλα.εγω το αγοραζω 80+φπα χυμα κ 90+φπα σε σακια 30αρια.Σαν υλικο το δουλεβω σε βοιομιχανικουσ λεβητες 300000 θερμιδων χρονια.φετος βγηκαν στην αγορα μιγματα πυρινοξυλου με γεωργικα υπολυματα(στεμφυλα,αχυρα,χαλασμενα δημητριακα κλπ)τα μιγματα αυτα ειναι δυσκολο υλυκο γιατι εχουν πολυ μικρης διαμετρου υλικα (σκονη).επισης το πυρινοξυλο απο μονο του ειναι μπερδεμα φαντασου ανακατεμενο με οτι βρουν.Τωρα οσον αφορα το πυρινοξυλο εχουμε πολεσ κατηγοριες(ποικιλιες)γιατι πολες ειναι κ οι ποικιλιες της ελιας κ ακομα περισοτερο τα μιγματα τους.Οι βασικοι τυποι πυρινοξυλου ειναι 2 1)ο επεξεργασμενος ελαιοπυρινας των ελαιοτρυβειων απο τα πυρινοελαιουργεια κ 2)το σκετο πυρινοξυλο.η διαφορα τους ειναι η εξης το 1 ειναι ολα τα στερεα υπολυματα της ελιας θρυματισμενα,κουκουτσι+φλοιος+ψυχα.αυτο καιω εγω κ ειναι το πιο συνιθυσμενο.Η σχεση τημης αποδοσης ειναι καλη αλλα εχει πολυ βρομια εκτος απο την μυροδια εχει πολυ βρομα στον λεβυτα οταν το καθαρισεις θα δεις.Συνιθως τα πυρινοξυλα εχουν κλινκερ πυρινοξυλα χωρις κλινκερ εχουν την δυλασια σχεδον σταχτη απο τα αλλα αυτο εχω δει απο την εμπηρια μου.Το δευτερο ειναι σκετο κουκουτσι χωρις φλοιο κ ψυχα τη λεγομενη πουλπα αυτο θεωριτικα ειναι καλυτερο απο το αλλο,δεν το εχω καψει οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.εντελως πληροφοριακα να σου πω οτι υπαρχει κ πελετ πυρινοξυλου στην αγορα το ειδα στην εκθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11163 από γιαννης
Ξερει κανενας που θα βρω κοντα στην αθηνα πυρηνα στεγνο και καθαρο να εχει το λαδι του μεσα για αγορα το καλοκαιρι 20 τονους ,η εστω πυρηνοξυλο στεγνο απο πυρηνουργιο σε καλη τιμη ασ ειναι και χυμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11169 από egglezos

γιαννης έγραψε: Ξερει κανενας που θα βρω κοντα στην αθηνα πυρηνα στεγνο και καθαρο να εχει το λαδι του μεσα για αγορα το καλοκαιρι 20 τονους ,η εστω πυρηνοξυλο στεγνο απο πυρηνουργιο σε καλη τιμη ασ ειναι και χυμα


Ζαχαριουδάκης στα Οινόφυτα. Ισως το καλύτερο πυρηνόξυλο στην Ελλάδα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11254 από Αgrovann
Απο την δική μου εμπειρία στο κάψιμο πυρήνα μπορώ να πω τα εξεις:
α)Η θερμιδογόνος δύναμη είναι χαμηλότερη από το πελλετ
β)Η στάχτη είναι ποοολυ περισσότερη άδειασμα καθημερινό
γ)Τα καυσαέρια χαμηλότερα αρχικά με καθαρό λέβητα αλλά επειδή η στάχτη είναι πολύ λεπτή παρασύρεται μέρος της και καταβρωμιζει,διαδρομές, θάλαμο τα πάντα οπότε τα καυσαέρια πανε 190 +
δ)Σαν υλικό είναι βρώμικο γιατί έχει πολύ σκόνη και θέλει προσοχή στο άδειασμα (είναι πολύ πτητική) απο θέμα οσμής όλο το λεβητοστάσιο μυρίζει σαν ελαιοτριβείο προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή η μυρωδιά ;) μονο που μου θυμίζει τους 2 τόνους λάδι που έχω στο υπόγειο απούλητο :( τι έγινε ρε παιδιά κόψαμε και το λάδι φέτος? :huh:
Στο περιβάλλον έξω δεν μυρίζει και από την καμινάδα βγαίνει απαλός λευκός καπνός δεν μπορώ να πω το ιδιο με το τζάκι του γείτονα και την ξυλοσομπα του άλλου γείτονα στα 200 μέτρα από μένα που είναι σαν να καίνε λάστιχα αυτοκινήτου
ε)Με πελετ είχα αυτονομία 3 ήμερες με πυρινα 1.5 ήμερες ο όγκος του υλικού είναι
μεγαλύτερος αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα έτσι και αλλιώς πάω καθημερινά για την στάχτη
Τώρα απο ρυθμίσεις
Απο 15" τροφοδοσία 25" παραμονή και 15% αέρα πήγα σε 25" 25" 12% μετά από τρεις μερες πειράματα.
Το υλικό παρασύρεται και στροβιλίζετε άκαυστο και πέφτει έξω απο τον θάλαμο καύσης και με χαμήλωμα του αέρα πνίγετε στον καπνό όποιος έχει μεγάλο θάλαμο καύσης δεν θα έχει κανένα πρόβλημα
Εχω δει Τούρκικο με ενα τεράστιο στρογγυλό πιάτο στο πάτο του λέβητα να καιει 120 κιλα την ημερα και τον ...ζήλεψα
Το πρόβλημα το έλυσα με προσθήκη 20 κιλά πελετ οπότε το υλικό είναι περισσότερο βαρυ και δεν πετάγεται η φλόγα είναι λαμπρή πορτοκαλί και ο θάλαμος καύσης καλυμμένος με άσπρη πούδρα προϊόν τέλειας καύσης η στάχτη στάχτη ομως :angry:


Η ανάμιξη γίνετε πολύ απλά
ρίχνω ένα σάκο πυρήνα μετά το πέλλετ και κατόπιν ολη την ποσότητα που χωράει το σιλό πυρήνα
όταν τραβάει ο κοχλίας δημιουργείτε τρύπα στο κέντρο που παρασύρει υλικό από όλα τα στρώματα

Το θετικό στο όλο θέμα είναι το χαμηλό κόστος του υλικού και αν κάποιος διαθέτει λέβητα βιομάζας αν εχει αποθηκευτικό χώρο αν μένει σε μονοκατοικία αν έχει απομονωμένο λεβητοστάσιο και το κυριότερο αν έχει την διάθεση και το μεράκι να ασχοληθεί με τον λέβητα διπλάσιο χρόνο να αντικαταστήσει το πελλετ με πυρήνα για να μην λέει μετά δεν ήξερα, άλλα νόμιζα
Και κάτι άλλο στην Πελοπόννησο λειτουργούν για οικιακή χρήση πυρηνοκαυστηρες απο το '80 και εμείς τους ανακαλύψαμε τώρα γιατί ψόφησαν οι παχιές αγελάδες και ζοριστήκαμε απο το πετρέλαιο αν αυξήσουν και τον πυρήνα θα βρούμε τρόπο να κάψουμε τα σκουπίδια, χαρτόνια, αγριόχορτα η αρχή έγινε
έρμαια του καθένα που θέλει να "κονομησει" ξαφνικά δεν θα γίνουμε πάλι τέλος!!!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11298 από γιαννης
[Τι λεβητα εχεις φιλε
uote="Αgrovann" post=11254]Απο την δική μου εμπειρία στο κάψιμο πυρήνα μπορώ να πω τα εξεις:
α)Η θερμιδογόνος δύναμη είναι χαμηλότερη από το πελλετ
β)Η στάχτη είναι ποοολυ περισσότερη άδειασμα καθημερινό
γ)Τα καυσαέρια χαμηλότερα αρχικά με καθαρό λέβητα αλλά επειδή η στάχτη είναι πολύ λεπτή παρασύρεται μέρος της και καταβρωμιζει,διαδρομές, θάλαμο τα πάντα οπότε τα καυσαέρια πανε 190 +
δ)Σαν υλικό είναι βρώμικο γιατί έχει πολύ σκόνη και θέλει προσοχή στο άδειασμα (είναι πολύ πτητική) απο θέμα οσμής όλο το λεβητοστάσιο μυρίζει σαν ελαιοτριβείο προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή η μυρωδιά ;) μονο που μου θυμίζει τους 2 τόνους λάδι που έχω στο υπόγειο απούλητο :( τι έγινε ρε παιδιά κόψαμε και το λάδι φέτος? :huh:
Στο περιβάλλον έξω δεν μυρίζει και από την καμινάδα βγαίνει απαλός λευκός καπνός δεν μπορώ να πω το ιδιο με το τζάκι του γείτονα και την ξυλοσομπα του άλλου γείτονα στα 200 μέτρα από μένα που είναι σαν να καίνε λάστιχα αυτοκινήτου
ε)Με πελετ είχα αυτονομία 3 ήμερες με πυρινα 1.5 ήμερες ο όγκος του υλικού είναι
μεγαλύτερος αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα έτσι και αλλιώς πάω καθημερινά για την στάχτη
Τώρα απο ρυθμίσεις
Απο 15" τροφοδοσία 25" παραμονή και 15% αέρα πήγα σε 25" 25" 12% μετά από τρεις μερες πειράματα.
Το υλικό παρασύρεται και στροβιλίζετε άκαυστο και πέφτει έξω απο τον θάλαμο καύσης και με χαμήλωμα του αέρα πνίγετε στον καπνό όποιος έχει μεγάλο θάλαμο καύσης δεν θα έχει κανένα πρόβλημα
Εχω δει Τούρκικο με ενα τεράστιο στρογγυλό πιάτο στο πάτο του λέβητα να καιει 120 κιλα την ημερα και τον ...ζήλεψα
Το πρόβλημα το έλυσα με προσθήκη 20 κιλά πελετ οπότε το υλικό είναι περισσότερο βαρυ και δεν πετάγεται η φλόγα είναι λαμπρή πορτοκαλί και ο θάλαμος καύσης καλυμμένος με άσπρη πούδρα προϊόν τέλειας καύσης η στάχτη στάχτη ομως :angry:


Η ανάμιξη γίνετε πολύ απλά
ρίχνω ένα σάκο πυρήνα μετά το πέλλετ και κατόπιν ολη την ποσότητα που χωράει το σιλό πυρήνα
όταν τραβάει ο κοχλίας δημιουργείτε τρύπα στο κέντρο που παρασύρει υλικό από όλα τα στρώματα

Το θετικό στο όλο θέμα είναι το χαμηλό κόστος του υλικού και αν κάποιος διαθέτει λέβητα βιομάζας αν εχει αποθηκευτικό χώρο αν μένει σε μονοκατοικία αν έχει απομονωμένο λεβητοστάσιο και το κυριότερο αν έχει την διάθεση και το μεράκι να ασχοληθεί με τον λέβητα διπλάσιο χρόνο να αντικαταστήσει το πελλετ με πυρήνα για να μην λέει μετά δεν ήξερα, άλλα νόμιζα
Και κάτι άλλο στην Πελοπόννησο λειτουργούν για οικιακή χρήση πυρηνοκαυστηρες απο το '80 και εμείς τους ανακαλύψαμε τώρα γιατί ψόφησαν οι παχιές αγελάδες και ζοριστήκαμε απο το πετρέλαιο αν αυξήσουν και τον πυρήνα θα βρούμε τρόπο να κάψουμε τα σκουπίδια, χαρτόνια, αγριόχορτα η αρχή έγινε
έρμαια του καθένα που θέλει να "κονομησει" ξαφνικά δεν θα γίνουμε πάλι τέλος!!![/quote]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ