Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32013 από kakos
Εγώ πάντως πρέπει να πώ ότι η χρήση του πυρήνα δημιούργησε τοίχωμα πίσσας στον λέβητα ο οποίος πιθανολογώ ότι οφείλονταν στην υγρασία την οποία είχε παρά το γεγονός ότι τον προμηθεύτηκα αποξηραμένο. Άσε για την στάχτη πια, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα :angry: :angry: Για εμένα πυρήνας τέλος. Θα δοκιμάσω ίσως άλλα ήδη βιομάζας.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32017 από stratis 1

Χιος έγραψε: Αν καταλαβα καλα η πυρηνα δεν εχει την ιδια "δυναμη" με το πελετ αλλα ειναι πολυ φθηνοτερη, εκτος κ αν κανω λαθος. Για αυτο σκεφτηκα το ανακατεμα της πυρηνας με το πελετ με καποια ποσοστωση.




Αν λεγοντας πυρηνα ενοεις πυρηνοξυλο,ναι εχει λιγοτερες θερμιδες απο το πελλετ.
Η πυρηνα ομως εχει περισσοτερες θερμιδες απο το πελλετ.
Η αναμειξη των 2 υλικων ειναι μπελας.
Απλα ρυθμιζεις τον καυστηρα(για το πυρηνοξυλο)να ριχνει περισσοτερο καυσιμο .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Χιος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32018 από stratis 1

kakos έγραψε: Εγώ πάντως πρέπει να πώ ότι η χρήση του πυρήνα δημιούργησε τοίχωμα πίσσας στον λέβητα ο οποίος πιθανολογώ ότι οφείλονταν στην υγρασία την οποία είχε παρά το γεγονός ότι τον προμηθεύτηκα αποξηραμένο. Άσε για την στάχτη πια, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα :angry: :angry: Για εμένα πυρήνας τέλος. Θα δοκιμάσω ίσως άλλα ήδη βιομάζας.


Δηλαδη βραχηκε στην αποθηκη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32035 από papg

kakos έγραψε: Εγώ πάντως πρέπει να πώ ότι η χρήση του πυρήνα δημιούργησε τοίχωμα πίσσας στον λέβητα ο οποίος πιθανολογώ ότι οφείλονταν στην υγρασία την οποία είχε παρά το γεγονός ότι τον προμηθεύτηκα αποξηραμένο. Άσε για την στάχτη πια, δεν υπάρχει αυτό το πράγμα :angry: :angry: Για εμένα πυρήνας τέλος. Θα δοκιμάσω ίσως άλλα ήδη βιομάζας.

Για να μην έχεις τέτοια προβλήματα η λύση είναι τρίοδη στην επιστροφή, και καλά είναι ο λέβητας να έχει συνδεσμολογία ώστε να έχει πάντα ζεστό νερό μέσα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by papg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32457 από konstantinoskol
Καλημερα ψαχνω πολυ καιρο χωρις αποτελεσμα να βρω κουκουτσια ελιας και ροδακινου μηπως καποιος ξερει που να απευθυνθω ευχαριστο εκ τον προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35708 από paleokastro
Καλημέρα σε όλους ! Επειδή είμαι καινούριος όσο αφορά την χρήση Forums δείξτε κατανόηση σε τυχόν λάθη.
Τείνω να καταλήξω στην αγορά ενός λέβητα primus 45 mavil πολλαπλής καύσης με το σκεπτικό να έχω επιλογή αγοράς ανάλογα με την τιμή του καυσίμου. Ζώ σε ημιορεινό μέρος της Σάμου με εξωτερική υγρασία >80% τον χειμώνα σε μονοκατοικία 125τ.μ. με μονωμένη ταράτσα και ενεργειακά πλαστικά κουφώματα. Θα ήθελα την γνώμη κάποιου που τον χρησιμοποιεί ήδη και με τι καύσιμο έχει την καλύτερη απόδοση προκειμένου να ψάξω για τιμές τόνου και να κάνω τον προϋπολογισμό μου.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ