Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6884 από mastoras
Να ρωτήσω κάτι.

Πυρηνόξυλο είναι εκείνη η λάσπη που βγαίνει από το ελαιοτριβείο όταν φτιάχνουμε λάδι τις ελιές μας ? :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6889 από stratis 1
Οχι αυτο λεγεται πυρινα Το πυρηνοξυλο ειναι το αποτελεσμα μετα απο επεξεργασια του πυρινα ,εχει χασει την υγρασια και το λαδι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6900 από mastoras
Τι εννοούμε επεξεργασία ?

Μια απλή φυσική ξήρανση ? Η αυτή η επεξεργασία γίνεται σε ειδικό ξηραντήρα με σκοπό την μετατροπή του σε καύσιμη ύλη ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6905 από egglezos

KERBEROS έγραψε:

PARANOIA έγραψε: Έχω έναν λέβητα πυρηνόξυλου ΣΑΜΑΡΑΣ MILE P35 για 6ο χρόνο.
Οι δοκιμές και τα πειράματα που έχω κάνει πάνω του δεν λέγονται !!! Να σας πω μόνο πως τον λύνω και τον δένω πλέον (από μοτέρ μέχρι καπάκια και καυστήρα)σε λιγότερο από μία ωρίτσα. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με κλειστά μάτια. Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρω. Σήμερα με το που ξύπνησε και με είδε πάλι στον υπολογιστή, μου έκανε μία ερώτηση που με σόκαρε. Δεν μου είχε περάσει ποτέ απο το μυαλό !!!
-Καλά- μου λέει- αν εσύ πεθάνεις:woohoo:, ποιός θα ρυθμίζει το λέβητα και αν χαλάσει ποιός θα τον φτιάξει και ποιός θα πηγαίνει να παίρνει πυρηνόξυλο και ποιός θα καθαρίζει την στάχτη και ...και ...και ...
Εγώ άκουσα πρωί-πρωί για τον θάνατό μου ... και έμεινα κάγκελο :S
Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα είναι σοβαρό το θέμα αφού ούτε οι 82χρονοι γονείς μου, ούτε η γυναίκα μου αλλά ούτε και η κόρη μου θα μπορέσουν πραγματικά να κάνουν το παραμικρό για να ζεσταθούν.
Καλό και οικονομικό το πυρηνόξυλο δεν λέω, αλλά ...
Μήπως έχετε καμία πρόταση για το τόσο σοβαρό αυτό θέμα η να το γυρίσω στο πετρέλαιο; όχι τίποτα άλλο, αλλά να μωρέ ... να μην της μπαίνουν ...τέτοιες ιδέες :evil:


Ας ευχηθούμε να τα χιλιάσεις... :lol:


όντως...πρώτα να ευχηθούμε να τα χιλιάσεις...

άν όχι όμως, τότε με έναν κοχλία και 2 αισθητήρες θα τον κάνουμε να φορτίζει πυρηνόξυλο ΄μόνος του. αν και αυτό δεν ικανοποιεί την σύζυγο...ε τότε πές της να σε προσέχει καλά και να σε φροντίζει γιατί αλλιώς...θα ξεπαγιάσει...(ποικιλοτρόπως)...

άκου ερώτηση βρε παιδί μου που σου έκανε...αχ αυτές οι γυναίκες... :P

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6906 από egglezos

stratis 1 έγραψε: Γεια σε ολους
Τη γνωμη σας για αυτη τη μετατροπη που εχω κανει σε λεβητα πυρηνοξυλου για να καιει και πριονιδι


η μετατροπη καλή αλλά...πώς εξασφαλίζεις ότι δεν σου φέυγουν ιπτάμενα καιόμενα σωματίδια από την καμινάδα? Μήν πάρει και τίποτα φωτιά και τρέχεις...

γι'αυτό και το πριονίδι το κάνουμε πελλέτα...

(στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις που το καίμε, το βάζουμε πάντα με κυκλώνες ΄πρίν την καμινάδα γιατί είναι επικίνδυνο...)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6917 από stratis 1
η μετατροπη καλή αλλά...πώς εξασφαλίζεις ότι δεν σου φέυγουν ιπτάμενα καιόμενα σωματίδια από την καμινάδα? Μήν πάρει και τίποτα φωτιά και τρέχεις...

γι'αυτό και το πριονίδι το κάνουμε πελλέτα...

(στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις που το καίμε, το βάζουμε πάντα με κυκλώνες ΄πρίν την καμινάδα γιατί είναι επικίνδυνο...)




Καιομενα οχι αλλα σταχτη ναι οταν το καθαριζω.Τι λυση υπαρχει για τις σταχτες γιατι το ιδιο συμβαινει και με το ενεργειακο τζακι .
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ