Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35943 από madbad31

stratis 1 έγραψε:

madbad31 έγραψε: καλησπερα,ειμαι πλεον κοντα στην αποκτηση του ΤKAN1 με σκοπο να καψω κουκουτσι ελιας.
επειδη διαβασα για πυρηνες και πυρηνοξυλα,και μπερδευτικα.δε μπορω να καψω το κουκουτσι της ελιας
ατοφιο,αφου περασει ξηραντηριο πρωτα?προεκυψε μετα απο εκπυρηνωση της ελιας και θα υποστει ξηρανση.
τα φωτα σας οσοι εχετε καψει ηδη.ευχαριστω!



Το κουκουτσι της ελιας ειναι ενα φυσικο πελλετ.
Εαν ειναι ξερο μπορεις ανετα να το καψεις σε τετοιου τυπου λεβητα και με καλυτερη αποδοση απο το πυρηνοξυλο γιατι δεν εχει την πουλπα,δηλαδη τη σαρκα της ελιας.



Ευχαριστω,και εγω αυτο σκεφτομουν,θα δειξει σε λιγες μερες,με προβληματισε το οτι καποιοι λενε εδω μεσα οτι μυριζει ασχημα,δεδομενου οτι ειμαι σε διαμερισμα ρετιρε και ο λεβητας θα μπει στο μπαλκονι σε διαμορφωμενο χωρο,θα εχω προβλημα με τους γειτονες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35961 από stratis 1
Αν δεν εχει μεινει βρεμενο σε σωρο ωστε να "αναψει"δηλαδη να αρχισει να σαπιζει,τοτε δεν μυριζει.
Κατα την καυση, να ρυθμισεις καλα τον αερα και τη τροφοδοσια καυσιμου, ωστε να εχεις το λιγοτερο δυνατο καπνο και δωσε υψος στη καμιναδα να υπερβαινει τα υπολοιπα κτηρια, αν γινεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36554 από madbad31

stratis 1 έγραψε: Αν δεν εχει μεινει βρεμενο σε σωρο ωστε να "αναψει"δηλαδη να αρχισει να σαπιζει,τοτε δεν μυριζει.
Κατα την καυση, να ρυθμισεις καλα τον αερα και τη τροφοδοσια καυσιμου, ωστε να εχεις το λιγοτερο δυνατο καπνο και δωσε υψος στη καμιναδα να υπερβαινει τα υπολοιπα κτηρια, αν γινεται.


Ο λεβητας που θα βαλω ειναι ο Radiator TKAN 1 λογικα θα το καψει καλα.η καμιναδα ειναι πιο ψηλα αφου ειναι το πιο ψηλο κτιριο στη περιοχη.τωρα για τις ρυθμισεις θα τις δω στην πορεια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42909 από Stolis
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είδα ότι το γνωστό εργοστάσιο στα οινόφυτα, παράγει πλέον και pellet πυρήνα. Το καλό είναι ότι δεν μυρίζει στην αποθήκη και δεν έχει καθόλου σκόνη. Σκέφτομαι λοιπόν, όταν με το καλό ολοκληρώσω την άλλη εβδομάδα την εγκατάσταση του καυστήρα μου, TKAN 2, να το δοκιμάσω. Εσείς το έχετε δοκιμάσει? Να δούμε θερμιδική απόδοση και ποσοστό στάχτης τουλάχιστον?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43044 από VALEX
eκαλησπερα θελω τα φωτα σας. προσφατα αγορασα τουρκικο 40αρι thermodinamic[πιστευω να το εγραψα σωστα] εννοειται οτι προτημηθηκε λογω χαμηλου μπατζετ. θελω να μου πει οποιος ξερει θα καψει αυτο το πραγμα βιομαζα χωρις προβληματα???τον αναψα μια φορα με βιομαζα ζαχαριουδακη μετα απο λιγα λεπτα εσβηνε καιτην ωρα που δουλεβε εβγαζε μαυρο καπνο απο την καμιναδα...προσεξα οταν εριχνα τα σακια στο σιλο οτι ειχαν πολλυ σκονη...τωρα πηγα πηρα βιομαζα ελιας να δοκιμασω και με αυτη να δω πως θα παει.διαβασα εδω οτι με αναμιξη πελλετ λυνεται το προβλημα, η μηπως να αποριψω την βιομαζα και να στραφω μονο στο πελλετ? [ασε που εχω και προβλημα με το γειτονα λογω μαυρου καπνου]. οποιος μπορει να βοηθησει στις αποριες μου τον ευχαριστω εκ τιν προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43139 από stratis 1

VALEX έγραψε: eκαλησπερα θελω τα φωτα σας. προσφατα αγορασα τουρκικο 40αρι thermodinamic[πιστευω να το εγραψα σωστα] εννοειται οτι προτημηθηκε λογω χαμηλου μπατζετ. θελω να μου πει οποιος ξερει θα καψει αυτο το πραγμα βιομαζα χωρις προβληματα???τον αναψα μια φορα με βιομαζα ζαχαριουδακη μετα απο λιγα λεπτα εσβηνε καιτην ωρα που δουλεβε εβγαζε μαυρο καπνο απο την καμιναδα...προσεξα οταν εριχνα τα σακια στο σιλο οτι ειχαν πολλυ σκονη...τωρα πηγα πηρα βιομαζα ελιας να δοκιμασω και με αυτη να δω πως θα παει.διαβασα εδω οτι με αναμιξη πελλετ λυνεται το προβλημα, η μηπως να αποριψω την βιομαζα και να στραφω μονο στο πελλετ? [ασε που εχω και προβλημα με το γειτονα λογω μαυρου καπνου]. οποιος μπορει να βοηθησει στις αποριες μου τον ευχαριστω εκ τιν προτερων.



Προσπαθησε να ρυθμισεις καλύτερα τη ποσοτητα καυσιμου και αερα.
Μαλλον δεν φταιει ουτε ο λεβητας ουτε το καυσιμο.
Αν το καυσιμο εσβηνε και εβγαζε μαυρο καπνο,ηθελε περισσοτερο αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ