Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #117 από Θανοςκ04
να κανω μια προταση μιας και αρχιζουμε τωρα να μπει βιομαζα αντι πελλετ γιατι εγω και ορισμενοι αλλοι θα λεω εντυπωσεις και παρατηρήσεις για πυρήνα - πυρηνόξυλο εκτός αν δεν υπαρχει προβλημα τοτε οκ
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138 από KERBEROS
Γνωστός μου θα ξαναβάλει σε λειτουργία -με κάποια 'αναστήλωση'- λέβητα πυρήνα δεκαετίας 70 ή 80, δεν είμαι σίγουρος. Είχε ένα άγχος για τους γείτονες, καθώς πλέον στην περιοχή ζουν πολλοί Θεσσαλονικείς. Τι λέτε; Θα τον κυνηγήσουν;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #178 από Θανοςκ04
γιατι να τον κυνηγησουν ; αν ειναι σωστος ο λεβητας και εχεις σωστες ρυθμισεις δεν θα εχει προβλημα, αν λες για τον καπνο το τζακι καπνιζει παραπανω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #206 από egglezos
μ'αρέσει πολύ αυτό το θέμα γιατί ... ειδικέυομαι...όπως ξέρετε, πριν εμφανιστεί η πελλέτα στην Ελλάδα, το πυρηνόξυλο και το ξύλο ήταν οι κύριες εναλλακτικές λύσεις. Επίσης, το αμύγδαλο, το ροδάκινο και τα τσόφλια φυστικιού έιναι αρκετά διαδεδομένα. Επίσης, η κάυση αγριαγκινάρας όλο και κερδίζει έδαφος.

Προσοχή όμως στην επιλογή του λέβητα: λέβητας αμιγώς πελλέτας ξύλου δεν μπορούν να κάψουν τα προαναφερόμενα καύσιμα.

Στην νότια Ελλάδα, Πελοπόννησο, Κρήτη, Ευβοια, Στερεά, Μυτιλήνη και Σάμο, το πυρηνόξυλο κάνει θράυση. Και με κόστος από 60 μέχρι 100 ευρώ ο τόνος, το δικαιολογώ...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #208 από math_pro

egglezos έγραψε: μ'αρέσει πολύ αυτό το θέμα γιατί ... ειδικέυομαι...όπως ξέρετε, πριν εμφανιστεί η πελλέτα στην Ελλάδα, το πυρηνόξυλο και το ξύλο ήταν οι κύριες εναλλακτικές λύσεις. Επίσης, το αμύγδαλο, το ροδάκινο και τα τσόφλια φυστικιού έιναι αρκετά διαδεδομένα. Επίσης, η κάυση αγριαγκινάρας όλο και κερδίζει έδαφος.

Προσοχή όμως στην επιλογή του λέβητα: λέβητας αμιγώς πελλέτας ξύλου δεν μπορούν να κάψουν τα προαναφερόμενα καύσιμα.

Αν έχω ενα λέβητα πυρηνόξυλου, μπορώ να κάψω πελλέτα ξύλου,αγριαγκινάρας,πυρηνόξυλου κλπ.
Δηλαδή μπορω να καίω και οποιο καύσιμο εχει την μορφή πελλέτας;
Αντίστροφα:Αν εχω λέβητα πελλέτας μπορω να καιω "οτιδήξποτε" αρκει να έχει μορφή πελλέτας;

Μια απάντηση θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by math_pro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #223 από winmbileguru
Καλησπερα και απο μενα και καλως σας βρηκα. Χεραιτω ολοι την παλιοπαραεα, ειμαι και εγω ενας ακομα διωγμενος απο το phorum.gr. Λοιπον ουσιαστικα εχεις διατυπωσει την ιδια ερωτηση δυο φορες.
να σου απαντησω:
Εαν εχεις εναν λεβητα βιομαζας μπορεις να καψεις ολα τα βιοκαυσιμα στην φυσικη τους μορφη.
Εαν εχεις εναν λεβητα πελλετ μπορεις να καψεις μονο πελλετ το οποιο πρεπει να εχει το ανωτερο 10% υγρασια. Αυτος ειναι ο μονος περιορισμος. Τωρα αν θα ειναι φτιαγμενο απο αγριοαγκιναρα, ξυλο, πυρηνοξυλο, τσοφλια, ή οτιδηποτε άλλο αυτο δεν έχει καμμία σημασια. Αρκει να έχει ξαναγραφω εως 10% υγρασια και μήκος 6 εως 8 χιλιοστα , αναλογα με το τι επιτρεπει ο κατασκευαστης του μηχανηματος.

Το πέλετ δεν είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο. Είναι το χαμαλίκι της ζωής σας. Θα πεθάνετε είλωτες του λεβητοστασίου σας. Θα καθαρίζεται τον λέβητα μία φορά την...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miros, guider

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ