Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2990 από θανος79
γιατι τετοια νεκρα???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3030 από egglezos

winmbileguru έγραψε: Θα δουλεψει μισό μισό, αυτή είναι η γνώμη μου. Αλλά αν θες μόνο πυρηνόξυλο πρέπει να κάνουμε αυτή την πατέντα που σας έδειξα...


δεν πρόσεξα την συζήτηση σας από την αρχή αλλά αυτός ο λέβητας που αναφέρεται στις οδηγίες αυτές εμένα μου φαίνεται ότι καίει πυρηνόξυλο χωρίς καμία παρέμβαση...κανονικότατα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3240 από kostas1
΄Εχω και εγώ ένα multi λέβητα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει εκτός του πέλλετ.Στην αρχή της συζήτησης λέγατε για καταναλώσεις και εγώ ύστερα από αρκετές δοκιμασίες καταφερα να φθάσω το κατώτατο όριο των 45 κιλών ανά ημέρα με 20 βαθμούς εσωτερική θερμοκρασία και 3 με 8 εξωτερική για σπίτι 185 τμ πλήρως μονωμένο.Για τους κυρίους με τους bioplex ας ανταλλάξουμε πειραματισμούς γιατί αν καταλαβαίνω καλά έχουμε παρόμοια μηχανήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5304 από kiourkas
Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή το πετρέλαιο αρχίζει να μην συμφέρει, σκέφτομαι να βάλω εναν λέβητα που να καίει πυρήνα αλλά δεν ξέρω ποιόν.
Διάβασα ολες τις απόψεις αλλά κανείς δεν αναφέρει τη μάρκα του λέβητα. Ειμαι ανάμεσα στον thermostahl Bioplex 69kw kai Samara Μιλε Π65 για περίπου 230τμ 2 ορόφων.
Φιλος μου που έχει βάλει τον 65 για σπίτι 120 τμ έχει κατανάλωση 12ωρης λειτουργίας με νερά θερμοστάτη 55 βαθμούς και θερμοκρασία χώρου 20 περιπου κιλά, που κρίνω πολύ λογική. Βέβαια στου Σαμαρα δεν ξέρω, το μοτεράκι που δίνει πυρήνα σταματά μόνο με το θερμοστάτη νερών του λέβητα και δεν έχει κανένα χρονικό. Αν καποιος έχει Thermostahl να μας δώσει μια ιδέα για τις καταναλώσεις του και αν δουλεύει με χρονικό. Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5311 από Θανοςκ04
καλησπερα και σε εσενα, δεν γραφεις ποση καταναλωση εχει ο φιλος σου στις 12 ωρες και να μας πεις αν ειναι πραγματικες ωρες λειτουργειας του λεβητα, δηλαδη αυτες τις ωρες που αναφερεις υπαρχει φλογα μεσα στον λεβητα, για τον λεβητα του Σαμαρα υπαρχει ο εγγλεζος εδω που μπορει να σου δωσει οτι πληροφορειες θελεις , πες μας και τιμες , εγω ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης και πηρα απο εδω ενα λεβητα που καιει τα παντα ολα εμενα ειναι ο μεγαλος 80000 - 90000 για δυο σπιτια 130 τμ και 85 τμ θελω στις 10 ωρες πραγματικες ωρες λειτουργειας θελω 80 κιλα πυρηνοξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5342 από kiourkas
Φιλε Θανο, για το ποσες ωρες δουλευει πραγματικα ο λεβητας δεν μπορω να σου απαντησω παντος δουλευε π λιγο ισως γιατι ο θερ/της ειναι χαμηλα.Ξερω οτι τον δουλευει απο 6μμ μεχρι 8πμ με 19 βαθμους συν μποιλερ 200λ με εξωτερικες θερμοκρασιες εδω στο νησι απο 2 μεχρι 10 σε μπορω να πω αρκετα καλα μονωμενο σπιτι.Βεβαια ο λεβητας που εχει ειναι για αλλον ενα οροφο τον οποιο ομως δεν λειτουργει και πιστευω η καταναλωση θα διπλασιαστη με τους δυο μαζι.Οπτικα χωρις να εχω αποψη θεωρω πολυ αξιολογο της thermostahl κατα ποσο ομως ειναι αποδοτικος και ευχρηστος ???????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ