Αυτόματα εξαεριστικά υδραυλικού κυκλώματος

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142149 από Savvas
Για να δούμε πόσο γάτοι είναι οι υδραυλικοί του forum...

Στο σπίτι μου έχω κύκλωμα θέρμανσης με ανοιχτό δοχείο διαστολής. Στο πατάρι του σπιτιού, βρίσκεται θερμοσίφωνας-μπόϊλερ με δική του γραμμή απο το κολεκτέρ, ενώ στην προσαγωγή και στην επιστροφή έχουν τοποθετηθεί αυτόματα εξαεριστικά.

Πριν λίγο παρατήρησα, ότι το ένα απο τα δύο εξαεριστικά (της προσαγωγής) δακρύζει νερό. Ξεβίδωσα τι μικρή τάπα και πίεσα για έλεγχο τη βαλβίδα οπότε άρχισε να δακρύζει πιο έντονα και δεν μπόρεσα να το σταματήσω. Τελικά Τοποθέτησα τη μικρή τάπα, και την έσφιξα τελείως ώστε να σταματήσει να βγάζει νερό.

Καμιά ιδέα τι μπορεί συμβαίνει? Θέλει αλλαγή το Α.Ε.? Ο θερμοσίφωνας, απο το Δ.Δ. στην ταράτσα, έχουν 1,5-2μ υψομετρική διαφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142158 από ELECTRICALCHIEF
Θελει αλλαγη. Δεν δουλευει σωστα και εκτος απο εξαερωση κανει και ...διαρροη.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142162 από giokaspart

Savvas έγραψε: Για να δούμε πόσο γάτοι είναι οι υδραυλικοί του forum...

Στο σπίτι μου έχω κύκλωμα θέρμανσης με ανοιχτό δοχείο διαστολής. Στο πατάρι του σπιτιού, βρίσκεται θερμοσίφωνας-μπόϊλερ με δική του γραμμή απο το κολεκτέρ, ενώ στην προσαγωγή και στην επιστροφή έχουν τοποθετηθεί αυτόματα εξαεριστικά.

Πριν λίγο παρατήρησα, ότι το ένα απο τα δύο εξαεριστικά (της προσαγωγής) δακρύζει νερό. Ξεβίδωσα τι μικρή τάπα και πίεσα για έλεγχο τη βαλβίδα οπότε άρχισε να δακρύζει πιο έντονα και δεν μπόρεσα να το σταματήσω. Τελικά Τοποθέτησα τη μικρή τάπα, και την έσφιξα τελείως ώστε να σταματήσει να βγάζει νερό.

Καμιά ιδέα τι μπορεί συμβαίνει? Θέλει αλλαγή το Α.Ε.? Ο θερμοσίφωνας, απο το Δ.Δ. στην ταράτσα, έχουν 1,5-2μ υψομετρική διαφορά.


Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ παλιότερα.
Το Δ.Δ. δεν παίζει ρόλο που είναι τοποθετημένο στο κύκλωμα, αρκεί να δουλεύει και να έχει την απαιτούμενη χωρητικότητα.
Άλλαξε το εξαεριστικό και αν συνεχίζει το πρόβλημα, δες αν δουλεύει το Δ.Δ. και εάν επαρκεί. Δες επίσης και τη βαλβίδα ασφαλείας αν δακρύζει.
Δεν είμαι επαγγελματίας υδραυλικός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ