Ασύρματο control για βίντσι-παλάγκο

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128006 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Re:Ασύρματο control για βίντσι-παλάγκο

Βιομαζιστής έγραψε:

kakos έγραψε: Φίλε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα αν γνώριζες από ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά θα καταλάβαινες..


Φίλε, πως να σε κάνω να πιστέψεις ότι γνωρίζω επαρκώς για την περίπτωση, ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογικά;
Ασχολιόμουν για πάρα πολλά χρόνια με ηλεκτρονικά και κατασκευές και λίγο έλειψε -αν δεν άλλαζα τότε κλάδο- να είχα τελειώσει ΤΕΙ ηλεκτρονικών.


Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια φίλε απο το να κάνεις υποδείξεις για το κόστος γιατί δεν μες κάνεις μια επίδειξη για το πώς θα υλοποιηθεί μιας και έχεις εμπειρία στα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά με παραλίγο πτυχίο, Εγώ απλά θα αποσυρθώ και θα μας κάνεις το σχέδιο (σίγουρα θα ξέρεις απο την εμπειρία σου) και να το μοιραστείς μαζί μας διαφορετικά θα το λάβω ως εξυπνάδα όλα τα παραπάνω που σχολιάζεις. Αναμένουμε λοιπόν. Μήν ξεχάσεις να κάνεις και μια έρευνα για τα υλικά ΟΚ; B)

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128029 από Βιομαζιστής

kakos έγραψε:
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια φίλε απο το να κάνεις υποδείξεις για το κόστος γιατί δεν μες κάνεις μια επίδειξη για το πώς θα υλοποιηθεί μιας και έχεις εμπειρία στα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά με παραλίγο πτυχίο, Εγώ απλά θα αποσυρθώ και θα μας κάνεις το σχέδιο (σίγουρα θα ξέρεις απο την εμπειρία σου) και να το μοιραστείς μαζί μας διαφορετικά θα το λάβω ως εξυπνάδα όλα τα παραπάνω που σχολιάζεις. Αναμένουμε λοιπόν. Μήν ξεχάσεις να κάνεις και μια έρευνα για τα υλικά ΟΚ; B)



Ξέρεις κάτι ρε μεγάλε; Κακώς που ασχολήθηκα μαζί σου και σου απάντησα. Ανθρώπους σαν την πάρτη σου θα πρέπει κανείς να τους αγνοεί. Δικαιολογείς απόλυτα το nickname σου.
Εγώ έχω αγοράσει ήδη τον τετρακάναλο πομπό και δέκτη και τον λειτουργώ σε άλλη χρήση.
Καθόλου δεν με απασχολεί αν το πιστεύεις ή όχι.
Φτιάξτο εσύ με 40 η 50 ή 500€. Δικαίωμά σου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128031 από Βιομαζιστής
Πάρε και το σχέδιό σου.
Όπου 1ος λαμπτήρας, συνδέεις τα καλώδια για κίνηση πάνω.
Όπου 2ος λαμπτήρας συνδέεις τα καλώδια για κίνηση κάτω.
Φαντάζομαι να ξέρεις πως θα συνδέσεις 2 πιο ενισχυμένους ρελέδες στο κύκλωμα με κόστος 1,5€ ο καθένας.
Αν και οι δικοί του κάνουν γιατί αντέχουν μέχρι 1100 watts. Πόσο είναι το peak του παλάγκου που συνήθως η κατανάλωσή τους είναι γύρω στα 500 ή 600 watts;
Πιστεύω να ξέρεις πως να παρακάμψεις τα 12 volts που φαίνονται στο σχέδιο και να τροφοδοτήσεις το παλάγκο με 220V.









Πάρε και τις οδηγίες χρήσης.








Πάρε και ένα κουτάκι αδιάβροχο στα 3€ για να το βάλεις μέσα.








Πάρε και 2 πιο ενισχυμένα ρελεδάκια στα 10A (2200W) προς 1,5€ το κομμάτι, αν δεν σου κάνουν τα δικά του των 1100.







Πόσο κοστολόγιο έβγαλες;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128065 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Re:Ασύρματο control για βίντσι-παλάγκο

Βιομαζιστής έγραψε:

kakos έγραψε:
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια φίλε απο το να κάνεις υποδείξεις για το κόστος γιατί δεν μες κάνεις μια επίδειξη για το πώς θα υλοποιηθεί μιας και έχεις εμπειρία στα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά με παραλίγο πτυχίο, Εγώ απλά θα αποσυρθώ και θα μας κάνεις το σχέδιο (σίγουρα θα ξέρεις απο την εμπειρία σου) και να το μοιραστείς μαζί μας διαφορετικά θα το λάβω ως εξυπνάδα όλα τα παραπάνω που σχολιάζεις. Αναμένουμε λοιπόν. Μήν ξεχάσεις να κάνεις και μια έρευνα για τα υλικά ΟΚ; B)



Ξέρεις κάτι ρε μεγάλε; Κακώς που ασχολήθηκα μαζί σου και σου απάντησα. Ανθρώπους σαν την πάρτη σου θα πρέπει κανείς να τους αγνοεί. dc028ecd0f14


Και καλά θα κάνεις....αντε τα ρελεδάκια σου και σε άλλο νήμα :lol: :lol:

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131627 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Re:Ασύρματο control για βίντσι-παλάγκο
Επιτέλους τα υλικά κατέφθασαν.
Θα χρειαστούμε 2Χ8 πινα ρελέ, ένα καλό ασύρματο διακόπτη, στην προκειμένη περίπτωση διάλεξα έναν ειδικά για τον λόγο που τον ήθελα 2πλού χειρισμού (ασύρματο και μή), και ένα κουτάκι για να μπουν όλα μέσα καθώς και παρελκόμενα. Αν όλα πάνε καλά το ΣΚ θα έχω έτοιμη και την συνδεσμολογία καθώς και ο τελικό αποτέλεσμα.
Απαντώντας λοιπόν και σε μερικούς έξυπνους παραλίγο πτυχιούχους ηλεκτρονικούς, να αναφέρω ότι η συνδεσμολογία απαιτεί πλην του ασύρματου controler και τα 8 πινα ρελέ τα οποία πρέπει να διαχειριστούν ένα ζεύγος καλωδίων ανα προορισμό (επάνω κάτω)και μάλιστα όσο το δυνατόν καλύτερης ποιότητας και μεγαλύτερης έντασης (AMPER). Τα συγκεκριμένα είναι 10Α και με ασφάλεια προστασίας όπως ακριβώς οι διακόπτες γενικού στο σπίτι μας. Ο ασύρματος controler ο οποίος έχει μόνο 1 επαφή / ρελέ χρησιμοποιήται μόνο για να δώσει σήμα στα 8πινα να ανοίξουν ή να κλείσουν. Ελπίζω τώρα μερικοί που βιάστηκαν να κατηγορήσουν να κατανόησαν το ηλεκτρολογικό σχέδιο.

Δείτε λοιπόν το χειριστήριο απο μέσα





Τα υλικά


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131833 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Re:Ασύρματο control για βίντσι-παλάγκο
Συνεχίζουμε λοιπόν
Στο κουτί με τα ηλεκτρολογικά του μοτέρ προστέθηκε και ένα κουτί με τα ηλεκτρολογικά της κατασκευής μας.
Εκεί μετακόμισε και ο πυκνωτής του χειριστηρίου ο οποίος είναι ιδιαιτέρα ογκώδες.



Εγιναν οι ανάλογες συνδέσεις με τα ρελέ




Το χειριστήριο αντικαταστάθηκε πλήρως απο το νέο το 2πλής το οποίο είναι και ποιό μικρό.
Μια μεμβράνη η οποία θα το αδιαβροχοποιεί πλήρως θα εγκατασταθεί στην πορεία.







Επίσης θα πρέπει να αναφέρουμε ότι οι διαφορές με τον προηγούμενο διακόπτη είναι οι εξής.

Έχει συνεχόμενη λειτουργία και όχι λειτουργία play us you press.
Απουσιάζει (δική μου επιλογή) το κόκκινο στρόγγυλο κουμπί προστασίας που όλοι ξέρετε τι κάνει.
Δεν είναι αδιάβροχος (για τον λόγο αυτό μπήκε σε στεγανό κουτάκι)

Ολος ο μηχανισμός διατηρεί τις ασφάλειες διακοπής λειτουργίας.

Κόστος υλικών

Cosntroler 20€
2X8pin relay 10€
Κουτιά εγκατάστασης 5€
Καλώδια+πρίζες όλα αντικαταστάθηκαν 5€

Σύνολο 40€.

Ανακαλώ το αρχικό μου post περί ομαδικής κατασκευής αφενός λόγο της προσβολής κατ΄εμέ απο τον συμφορουμίτη "Βιομαζιστής" και αφετέρου διότι η κατασκευή που έκανα έχει αρκετές διαφορές απο αυτή που αρχικά είχα στο μυαλό μου και σίγουρα η εγκατάσταση της δεν είναι εύκολη υπόθεση προκειμένω να γίνει απο τον καθένα.

Ωστόσο όσοι θέλουν να προχωρήσουν απο μόνοι τους είμαι πρόθυμος να απαντήσω σε όποιο ερώτημα έχουν.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ