Αναβάθμιση τζακιού σε Bad Max fireplace by Gdevil

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120905 από house
Πολύ καλή κατασκευή , μπράβο !!! Μου αρεσει ο ενναλακτης μεσα σε κλειστη εστια !
........Bad max fireplace το ονομα του by GDevil .....

Εγώ θελω να μαθω μονο για τον μετρητή καυσαερίων και το ταμπερ του !!! (υλικα,λινκ,λεφτα)
και αν λειτουργεί όπως το φανταστικές , αυτο εδω το κομματι , οχι ολο το τζακι ! Δηλαδη πχ , οταν η θερμοκρασια στον εναλλακτη φτασει στο ανώτατο οριο , τοτε δεινει εντολη να κοψει αερα ??? (αν κοβει αερα γιατι εχει πιασει την θερμοκρασια που θελεις , κοβει τελειως 100% και τη γινετε μεσα στο τζακι ??? Μηπος ανοιγοκλεινει μετα ολη την ωρα σαν τρελο ??? Γιατι αν το τζακι ειναι καλα ερμητικά κλειστο , τοτε δεν το μπουκώνει τελείως ???
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120972 από bill mastoras
Μπράβο εξαιρετική δουλειά, σκέφτομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο αλλά με μαύρο στραντζαριστό 4εκ επί 2 εκ στον σκελετό, το τζάμι που θα βάλω θα είναι από κεραμική εστία ηλεκτρικής κουζίνας, κάνει άραγε μήπως το τζάμι της πόρτας ? σχετικά με την δευτερογενή, είναι απαραίτητο να φέρνεις αέρα από έξω? εγώ δεν έχω την δυνατότητα να τρυπήσω τοίχους γιατί αφενός δεν είναι δικό μου σπίτι αφετέρου είναι σε δύσκολη θέση το τζάκι, οπότε και τον αέρα που θα ζεσταίνεται και για την δευτερογενή θα τον παίρνω εσωτερικά, θα έχω πρόβλημα? και για να μην κουράσω πολύ ένα τελευταίο τα τζάμια πως τα έχεις στηρίξει στον σκελετό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121189 από Gdevil

house έγραψε: Πολύ καλή κατασκευή , μπράβο !!! Μου αρεσει ο ενναλακτης μεσα σε κλειστη εστια !
........Bad max fireplace το ονομα του by GDevil .....

Εγώ θελω να μαθω μονο για τον μετρητή καυσαερίων και το ταμπερ του !!! (υλικα,λινκ,λεφτα)
και αν λειτουργεί όπως το φανταστικές , αυτο εδω το κομματι , οχι ολο το τζακι ! Δηλαδη πχ , οταν η θερμοκρασια στον εναλλακτη φτασει στο ανώτατο οριο , τοτε δεινει εντολη να κοψει αερα ??? (αν κοβει αερα γιατι εχει πιασει την θερμοκρασια που θελεις , κοβει τελειως 100% και τη γινετε μεσα στο τζακι ??? Μηπος ανοιγοκλεινει μετα ολη την ωρα σαν τρελο ??? Γιατι αν το τζακι ειναι καλα ερμητικά κλειστο , τοτε δεν το μπουκώνει τελείως ???

Καλημέρα.
Bad max fireplace by GDevil

χααχαχαχαχαχ.. Αυτός έπρεπε να είναι ο τίτλος...
(θα ζητήσω αλλαγή..)
αχαχαχαχαχ
Για αυτό που ρωτάς τώρα.
Βασικά δεν είναι ρυθμιστής καυσαερίων.. πολύ θα το ήθελα αλλά είναι μόνο ρυθμιστής θερμοκρασίας καυσαερίων. Αμα καταφέρω να βρώ αισθητήρα λάμδα θα δω αν μπορέσω να τον προσαρμόσω
Οπότε προς το παρών αυτό που κάνω είναι να μετράω την θερμοκρασία των καυσαερίων (όχι του εναλάκτη) με ένα αισθητήριο θερμοκρασίας μετά τον εναλάκτη και ο ελεγκτής που τον πήρα από www.elcon.gr/index.php?page=shop.product...art&Itemid=2&lang=en βγάζει μία τάση στα όρια των 0 έως 10 Volt.
0 βγάζει στο κατώτερο όριο που το ρυθμίζω εγώ όσο θέλω στον ελεγκτή και 10 βγάζει στο ανώτερο όριο που πάλι το ρυθμίζω όσο θέλω από τον ελεγκτή.
Στις τιμές ανάμεσα στο χαμηλότερο και το υψηλότερο όριο βγάζει αναλογικά βόλτ. (δεν είναι δλδ on-off. είναι floating point)
Αυτά τα βόλτ τα στέλνω στο ηλεκτρικό τάμπερ της honeywell
Αυτό όταν πάρει 0 κλείνει εντελώς το τάμπερ. Στα 10 το ανοίγει εντελώς. Στα 5 το έχει ανοιχτό μισό κλπ κλπ.
Εγώ ουσιαστικά το βάζω 0-10 στους 150 με 180 όταν θέλω μέτρια ζέστη και 0-10 στους 180 με 210 όταν θέλω δυνατή ζέστη.
Οπότε να σου περιγράψω τι γίνεται πχ στο 0-10 στους 150 με 180
Εχω πχ λίγα ξύλα που σιγοκαίνε στο τζάκι.
Τα καυσαέρια έχουν 80 βαθμούς πχ. Αρα ο ελεγκτής στέλνει 0 βολτ στο τάμπερ το οποίο μένει ανοιχτό.
Βάζω ξύλα. Αρχίζουν αρπάζουν. οσο είναι τα καυσαέρια κάτω από 150 το τάμπερ μένει ανοιχτό.
Πιάνουν 150 και ανεβαίνουν. Τώρα ο ελεκτής στέλνει μισό... ένα... δύο... βόλτ.
Το τάμπερ αρχίζει και κλείνει.
Μόλις πιάσουν 180 το τάμπερ κλείνει εντελώς.
Τώρα ο χώρο καύσης έχει ακόμα αέρα. Οπότε τα καυσαέρια πιάνουν 190 ή και 200.
Όμως τα ξύλα πλέον δεν έχουν αέρα. Αρα πέφτουν οι φλόγες. Πέφτει και η θερμοκρασία των καυσαερίων.
Οπότε φτάνει πάλι κάτω από τους 180 και τότε το τάμπερ αρχίζει ξαναανοίγει.
Κάπου στους 170 σταθεροποιείται συνήθως.
Αφήνει δλδ λιγάκι αέρα να περνάει ώστε να μη φτάσει το ανώτερο όριο.
Ουσιαστικά λοιπόν ανοιγοκλείνει το τάμπερ αλλά αυτό εμένα δε με ενοχλεί καθόλου.
Εγώ του είπα πως θέλω μία θερμοκρασία στα καυσαέρια να μη ξεπεράσει τους 180.
Και αυτό έγινε.
Όσον αφορά το αν ο χώρος της εστίας θα μπουκώσει.
Στο δικό μου το bad max fireplace έχω είσοδο αέρα και από τις τρύπες της δευτερογενής.
Οπότε ΠΟΤΕ δε μένει χωρίς αέρα.
Αν θές να φανταστώ αν οποιοδήποτε τζάκι θα μπουκώσει τότε θα σου απαντούσα με 90% σιγουριά όχι.
Όσο κλείνει το τάμπερ τόσο κόβει η φωτιά. Όσο κόβει η φωτιά τόσο πέφτει η θερμοκρασία των καυσαερίων. Οπότε το τζάκι δεν θα μείνει ποτέ μπουκωμένο.
Ίσως όλο και όλο για κανά λεπτό να μείνει εντελώς χωρίς παροχή αέρα ένα τζάκι που σφραγίζει καλά και έχει μόνο μία είσοδο αέρα.
Κάτι άλλο.
Το ηλεκτρικό το τάμπερ θέλει γύρω στο 1,5 λεπτό αν θυμάμαι καλά από πλήρως κλειστό να πάει σε πλήρως ανοιχτό.
Οπότε δε το βλέπω και σε βάθος χρόνου να έχει κάποιο θέμα με το ανοιγόκλειμα που κάνει.

Από τιμή θυμάμαι τον ελεκτή με το αισθητήριο περίπου 100 ευρώ.
Αν θυμάμαι καλά το ηλεκτρικό τάμπερ με είχε τσούξει... Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω 200 το είχα πάρει.
Το ποιό μοντέλο είναι δυστυχώς δε μπορώ να σου πώ μιας και είναι μόνιμα τοποθετημένο και δε μπορώ να διακρίνω τα στοιχεία του αλλά αυτό που θα κοιτάξεις άμα ρωτήσεις είναι η τροφοδοσία του να είναι 220 βόλτ (εκτός αν έχεις μετασχηματιστεί που σου βγάζει 24 volt) και να δέχεται ρεύμα είσοδου 0-10 volt dc. Δύναμη δε θέλεις να έχει. (υπάρχουν διάφορα μοντέλα που έχουν δύναμη να κουνήσουν μέχρι και κάτι τεράστιες βάνες 10 ιντσών)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": house

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121191 από Gdevil

bill mastoras έγραψε: Μπράβο εξαιρετική δουλειά, σκέφτομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο αλλά με μαύρο στραντζαριστό 4εκ επί 2 εκ στον σκελετό, το τζάμι που θα βάλω θα είναι από κεραμική εστία ηλεκτρικής κουζίνας, κάνει άραγε μήπως το τζάμι της πόρτας ? σχετικά με την δευτερογενή, είναι απαραίτητο να φέρνεις αέρα από έξω? εγώ δεν έχω την δυνατότητα να τρυπήσω τοίχους γιατί αφενός δεν είναι δικό μου σπίτι αφετέρου είναι σε δύσκολη θέση το τζάκι, οπότε και τον αέρα που θα ζεσταίνεται και για την δευτερογενή θα τον παίρνω εσωτερικά, θα έχω πρόβλημα? και για να μην κουράσω πολύ ένα τελευταίο τα τζάμια πως τα έχεις στηρίξει στον σκελετό?

Καλημέρα,
Αν σκέφτεσαι να κάνεις κάτι παρόμοιο σκέψου ότι μπορείς στοιχεία του σκελετού να τα έχεις σαν κολλεκτέρ.
πχ το κάτω μέρος του σκελετού να είναι αγωγός για την δευτερογενή.
Αν δε θές τις μπούκες να φαίνονται εξωτερικά όπως εμένα τότε το πάνω μέρος του σκελετού το κάνεις πάλι κολλεκτέρ και βγάζεις δύο εξόδους από τα δύο άκρα του.

Υλικό.
Το ίνοξ είναι αθάνατο και δεν έχει κάποιο θέμα να περνάει αέρας που θα βγεί στο σαλόνι σου.
Η μαύρες οι σωλήνες είναι μεν πιο φθηνές και γιαυτό όλα τα αερόθερμα που κυκλοφοράνε στην αγορά είναι από τέτοιο υλικό ΑΛΛΑ τι αναθυμιάσεις βγάζουν στον 200+ βαθμούς δεν το ξέρω.
Ένα μειονέκτημα που έχει το ίνοξ είναι ότι έχει μικρότερο συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας από τις μαύρες τις σωλήνες. Δλδ είναι πιο "μονωτικό" οπότε "απάγει" λιγότερη θερμοκρασία μέσα από την εστία προς τα έξω.

Τζάμι
Γράφεις από εστία κουζίνας...
Μπορεί και να κάνει. (αλλά δεν είναι σκούρο αυτό???)
Τζάμι από φούρνο επίσης μπορεί και να κάνει.
Αλλά απλό τζάμι απλής πόρτας ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
(ίσως και να μη κατάλαβα καλά για ποιο τζάμι πόρτας γράφεις...)

Αέρας
οτι αέρας μπαίνει μέσα στην εστία για καύση καλά είναι να είναι από έξω από το σπίτι.
Αν δεν είναι από έξω τότε θα είναι από το σαλόνι σου.
Αλλά επείδή το σαλόνι σου δε γίνεται να "Αδειάσει" θα ανάπληρώσει την απώλεια βάζοντας ίση ποσότητα αέρα από χαραμάδες - κουφώματα. Και θα είναι ΚΡΥΟΣ

Στήριξη τζαμιών.
Κάσωμα πόρτας. Υαλούφασμα. Τζάμι. υαλούφασμα. Πηχάκι βιδωτό.
ή
Κάσωμα πόρτας. Υαλούφασμα. Τζάμι. Υαλούφασμα. Σιλικόνη κόκκινη.
ή
Κάσμα πόρτας. Υαλούφασμα. Τζάμι. Σιλικόνη κόκκινη.

Τα έχω δοκιμάσει και τα τρία...
Νομίζω η τρίτη λύση είναι και πιο απλή και πιο φθηνή και πιο αεροστεγής.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121214 από Fokion
Αλλαγή τιτλου πραγματοποιηθηκε!!!!!!!!!!! :) :) :) :)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121221 από gousan
φοβερη δουλεια ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΩ για την δουλεια που εριξες....
η δικια μου ερωτηση εχει να κανει με την τεραστια κοφτρα....το εξηγεις λιγο απο που περναν τα καπναερια με τοσο μεγαλη κοφτρα?τις πλακες βερμικουλιτη τις εβαλες πανω απο την κοφτρα?η κοφτρα ειναι απο ινοξ λαμαρινα?

στο καψιμο δεν σου καπνιζε?
μισο μετρο εναλακτη και 2 εξοδους προλαβενεις να παρεις τιποτα?

και παλι συγχαρητηρια ασχετος αν αξιζει η οχι το αποτελεσμα....αν και πιστευω οτι θα γινει ηφαιστειο το σπιτι.... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ