Αναβάθμιση τζακιού σε Bad Max fireplace by Gdevil

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140588 από Gdevil
Απορία
Όταν έκανα την μετατροπή δεν είχα σκεφτεί να βάλω το κλαπέ των καυσαερίων μετά τον εναλλάκτη.
Είναι και μικρός, είναι και μετά το κλαπέ, είναι και μετά την κόφτρα με αποτέλεσμα να μην "τραβάει" αρκετή θερμότητα.
Ένας άλλος προβληματισμός που έχω είναι ότι μάλλον έχω αφήσει αρκετό άνοιγμα ασφαλείας στο υπάρχων κλαπέ και υπάρχουν φορές που θα ήθελα να κλείνει παραπάνω αλλά δε γίνεται γιατί έχω αφαιρέσει περιμετρικά μεγάλο κομμάτι.
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω ένα δεύτερο κλαπέ μετά τον εναλλάκτη.
Ελα όμως που κατευθείαν μετά τον εναλλάκτη είναι η καπνοδόχος και δεν θέλω να κάνω επέμβαση στήριξης σε αυτήν.
Σκέφτομαι λοιπόν να τραβήξω ένα συρματόσχοινο από το τσιμεντένιο καπέλο που έχω μέσα στην καμινάδα και ουσιαστικά να κρεμάσω ένα κλαπέ καυσαερίων.
Τι λέτε? Θα πιάσει ή τζάμπα θα παιδευτώ?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140607 από house
πολυ "κακο" το τζακι σου gdevil , μα παρα πολυ "κακο" ....πιστεύω ειναι η καλύτερη κατασκευή εδω μεσα !!!
Είμαι σίγουρος οτι ακομα και αυτο με την ντιζα μπορεις να καταφερεις ! Ειμαι πολυ περιεργος να δω πως με μια ντιζα , θα το βαλεις και μεσα και θα θες να ανοιγοκλεινει κιολας !
Επειδη το τζακι ειναι απο πυροτουβλο , μαλλον θα εχεις υψηλη θερμοκρασια καπναεριων , οποτε μαλλον καντο !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140634 από Gdevil
Προς το παρών θα παρακολουθήσω λίγο το θέμα του Φουσκιτάκη με την ρύθμιση του ελκυσμού
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59117&Itemid=384
γιατί μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ (κλείνω δηλαδή τέρμα την εισαγωγή του αέρα αλλά από κάπου μπάζει και οι φλόγες δεν πέφτουν εντελώς)
Από ότι βλέπω πάντως δε το γλυτώνω το παίδεμα... χααχαχαχ


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140927 από Gdevil
Η δικιά μου σκέψη τελικά γυρνάει πρωταρχικά γύρω γύρω από το πως θα καταφέρω να βρω από που "μπάζει" αέρα η εστία μου και δευτερευόντως (αν τελικά φτάσω να τα παρατήσω και να πω ότι δεν μπορώ να βρώ άλλα σημεία) στο πως θα περιορίσω τον ελκυσμό.
Οπότε η τελευταία ιδέα ήταν η εξής.
(και παρακαλώ τα όποια γέλια να είναι περιορισμένα... χααχαχαχαχ)
Πήγα λοιπόν και σφράγισα το καπέλο με το stretch film της κουζίνας. Το τύλιξα γύρω γύρω καμιά δεκαριά φορές ώσπου να σφραγίσει εντελώς.
Με σβηστή εστία λοιπόν έδωσα γκάζι στον ανεμιστήρα που έχω βάλει στην σωλήνα που καταλήγει στην είσοδο του πρωτογενή αέρα της εστίας μου.
Αναγκαστικά λοιπόν ο αέρας αυτός από κάπου θα έπρεπε να βγεί και μιας και δε μπορούσε να βγεί από την καμινάδα μου έδειξε ένα δύο σημεία στην ένωση του τσιμεντένιου κώνου με την μεταλλική καμινάδα.. Και ένα δύο σημεία που δεν σφράγιζε καλά η πόρτα. Η παλιά καλή φίλη που την λένε σιλικόνη ξαναβγήκε από το κουτί αλλά το αποτέλεσμα την επόμενη μέρα δεν ήταν το αναμενόμενο. Υπάρχουν και άλλα σημεία φαίνεται που δε μπορώ να τα βρώ. Ίσως κάπου στην πλάτη ή στα πλαινά της εστίας που δεν μπορώ να τα επιθεωρήσω μιας και είναι ντυμένα με την επένδυση.
Anyway, αφού το έκανα είπα να το γράψω ώστε αν κάποιος ενδιαφέρεται για το πως θα βρεί σημεία που μπάζει η εστία του ίσως να βοηθηθεί.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140929 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Σε έχασα...

Τάπωσες από μέσα από την εστία την καμινάδα, έκλεισες την πόρτα, και φύσιξες αέρα από το σπιράλ του 1γενή.
Πως φύσιξες (στεγάνά) αέρα εκεί μέσα?

Και μετά πως διαπίστωσες από που βγαίνει ο αέρας μέσα από την εστία? Με αναπτήρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141012 από Gdevil
Τάπωσα την καμινάδα από έξω. Ανέβηκα δηλαδή στην ταράτσα μου, έβαλα την σκάλα και τύλιξα γύρω γύρω το καπέλο με stretch film.
Εκλεισα την πόρτα και φύσηξα αέρα από το σπιράλ του πρωτογενή. Στο σπιράλ του πρωτογενή εγώ δεν έβαλα μία σίτα στον τοίχο. Εβαλα ένα βεντιλατέρ. Ωστε όταν θέλω να το ανοίγω και να φυσάει. πχ με λίγα καρβουνάκια όταν μένει η εστία, πατάω από πάνω 2-3 ξυλαράκια και από επάνω κατευθείαν χοντρά ξύλα. Ανάβω για μερικά δευτερόλεπτα το βεντιλατέρ και κατευθείαν αρπάζουν. Αντί να παιδεύομαι φύσα φύσα με το στόμα ή με τα κλασικά φυσερά. Anyway το θέμα είναι ότι είναι στεγανό το βεντιλατέρ με το σπιράλ.
Και μετά όντως με αναπτήρα είδα από που έβγαινε αέρας. Αλλά έβγαινε έντονα. Ενώ με αναμένο το τζάκι δε το καταλάβαινα είτε γιατί στα σημεία που βρήκα δεν μπορούσα να πλησιάσω καθώς έκαιγε η εστία είτε γιατί άλλο σημείο ήταν κοντά στην απαγωγή του θερμού αέρα και δεν το καταλάβαινα.
Θα ξαναδοκιμάσω έχοντας βάλει να καίγεται μέσα στην εστία και κάτι μυρωδικό. πχ κανέλα ή κάτι άλλο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ