Αναβάθμιση τζακιού σε Bad Max fireplace by Gdevil

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121243 από bill mastoras
Φίλε Gdevil,
-Σχετικά με τον σκελετό και πάλι, κατανοητά ότι μου είπες και συνεχίζω τις ερωτήσεις, πώς στηρίζεις το όλο σύστημα? εγώ το σκέφτομαι με μεταλλικά ούπα στο πυρότουβλο αλλά δεν μπορώ να βρώ σε μικρό μέγεθος, εναλλακτικά σκέφτομαι τρύπα γέμισμα με κόκκινη ή μαύρη σιλικόνη και βίδωμα με μικρό στριφώνι, τι λές?
-Για το τζάμι σκέφτηκα από κεραμική εστία λόγω θερμοκρασιών αλλά σήμερα που έκανα βόλτα στα κοντέινερ ανακύκλωσης παρατήρησα ότι εκτός από σκούρα που είναι (πράγμα που δεν με ενοχλεί) έχουν και στρογγυλά σημάδια για τις κατσαρόλες οπότε σβου, αλλά τα τζάμια της πόρτας της ηλεκτρικής κουζίνας? συνήθως έχουν 2 μέσα και έξω, το μέσα φαντάζομαι να κάνει.
-Για τον αέρα, κατάλαβα ότι θα αδειάσει το σπίτι και θα βάζει από έξω λόγω αυτού που τραβάει η φωτιά, σωστά? άλλα και πάλι δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που γίνεται τώρα που είναι ανοιχτό το τζάκι...
-Για το τζάμι, η κόκκινη σιλικόνη δεν είναι μέχρι 300 βαθμούς? αντέχει στην σχετικά άμεση επαφή με την φωτιά?
Και συγνώμη αλλά έχω 1-2 πράγματα ακόμα να ρωτήσω, μέτρησα τον χώρο που θέλω να ζεστάνω άμεσα και είναι 156 κυβικά, κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι το μοτέρ πρέπει να έχει δυνατότητα να ανακυκλώνει τον αέρα 3 φορές την ώρα οπότε με μοτερ 460 κυβικών περίπου θα είμαι οκ? και σχετικά με την δευτερογενή καύση είπες ότι χρειάζονται μεγαλύτερες τρύπες από αυτές που έχεις? σπρώχνεις αέρα ή τραβάει μόνο του όσο θέλει? εγώ σκέφτομαι να του έχω ένα βανάκι να του ανοιγοκλείνω την παροχή.
Αυτά συγνώμη που σε κούρασα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121616 από Gdevil

gousan έγραψε: φοβερη δουλεια ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΩ για την δουλεια που εριξες....
η δικια μου ερωτηση εχει να κανει με την τεραστια κοφτρα....το εξηγεις λιγο απο που περναν τα καπναερια με τοσο μεγαλη κοφτρα?τις πλακες βερμικουλιτη τις εβαλες πανω απο την κοφτρα?η κοφτρα ειναι απο ινοξ λαμαρινα?

στο καψιμο δεν σου καπνιζε?
μισο μετρο εναλακτη και 2 εξοδους προλαβενεις να παρεις τιποτα?

και παλι συγχαρητηρια ασχετος αν αξιζει η οχι το αποτελεσμα....αν και πιστευω οτι θα γινει ηφαιστειο το σπιτι.... :)

Καλησπέρα και thx :)

Περί κόφτρας έγραψα εδώ μιας και είδα σε ενδιαφέρει για το Volcano

Όσο για τον εναλλάκτη που έβαλα εγώ.
Δστχώς όταν τον έβαλα δεν ήμουν μέλος στο φόρουμ. (πχ θα είχα επιμείνει να μπεί και δεύτερο κλαπέ μετά τον εναλλάκτη....) Και επίσης δυστυχώς δεν μπορούσα να βάλω και μεγαλύτερο σε μήκος. Οπότε κατέληξα σε αυτόν.

Για το τι θερμοκρασίες σηκώνει.
Στην δικιά μου κατασκευή με τον πολύ περιορισμένο πλέον αέρα καύσης (το οποίο σημαίνει και λίγη "χαμένη" ενέργεια στην καμινάδα) ουσιαστικά δουλεύει με 400 κυβικά μοτέρ και βγάζει από 50 μέχρι 70 βαθμούς όταν τα καυσαέρια είναι γύρω στο 180 με 200 βαθμούς.
Πάντως τον εναλλάκτη τον βλέπω και σαν "δικλείδα ασφαλείας" της καμινάδας.
Να φανταστείς σε κάποια φάση (που δεν είχα σωστά ρυθμισμένο και ελεγχόμενο αέρα καύσης και ούτε την κόφτρα που έχω τώρα..) είχε χτυπήσει το αλάρμ για θερμοκρασία πάνω από 180 βαθμούς... Για μισή ώρα και...

Περί θερμοκρασιών στο σπίτι θα γράψω άλλο ποστ...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121627 από Gdevil
Με μπλεζάκια τα σχόλιά μου...
:)

bill mastoras έγραψε: Φίλε Gdevil,
-Σχετικά με τον σκελετό και πάλι, κατανοητά ότι μου είπες και συνεχίζω τις ερωτήσεις, πώς στηρίζεις το όλο σύστημα? εγώ το σκέφτομαι με μεταλλικά ούπα στο πυρότουβλο αλλά δεν μπορώ να βρώ σε μικρό μέγεθος, εναλλακτικά σκέφτομαι τρύπα γέμισμα με κόκκινη ή μαύρη σιλικόνη και βίδωμα με μικρό στριφώνι, τι λές?
Όλο μαζί πόρτα + αερόθερμο είναι ένα σώμα. Στηρίζεται... με το βάρος του.. κάτω.
Απλά επειδή εγώ έβαλα και πίσω τις σωλήνες για την δευτερογενή και είναι από μαύρη σωλήνα έχω συστολές - διαστολές που μου το "σμπρώχνουν" όλο προς τα έξω.
Το σταθεροποίησηα από μέσα μεριά με 2 πηχάκια που έρχονται και κοντράρουν στο τσιμετνένιο σώμα του κώνου.
Σκέφτομαι να βάλω και 2 μεταλικά "στοπ" που θα τα βιδώσω στον γρανίτη

-Για το τζάμι σκέφτηκα από κεραμική εστία λόγω θερμοκρασιών αλλά σήμερα που έκανα βόλτα στα κοντέινερ ανακύκλωσης παρατήρησα ότι εκτός από σκούρα που είναι (πράγμα που δεν με ενοχλεί) έχουν και στρογγυλά σημάδια για τις κατσαρόλες οπότε σβου, αλλά τα τζάμια της πόρτας της ηλεκτρικής κουζίνας? συνήθως έχουν 2 μέσα και έξω, το μέσα φαντάζομαι να κάνει.
Πάνε σε ένα τζαμτζή και πάρε πυρίμαχο τζάμι. Δεν είναι ακριβό. Και θα έχεις το κεφάλι σου ύσηχο.

-Για τον αέρα, κατάλαβα ότι θα αδειάσει το σπίτι και θα βάζει από έξω λόγω αυτού που τραβάει η φωτιά, σωστά? άλλα και πάλι δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που γίνεται τώρα που είναι ανοιχτό το τζάκι...
Μη σκέφτεσαι να κάνεις κάτι καλλίτερο από αυτό που έχεις τώρα. Σκέψου (αφού θα ασχοληθείς) να κάνεις κάτι που να δουλεύει κατα το δυνατόν τέλεια. Και δεν είναι λίγο ούτε 30 ούτε 40 ούτε 50 κυβικά κρύου αέρα να έρχονται μέσα στο σπίτι σου αν μπορείς να το αποφύγεις. Εγώ να φανταστείς μετά από 10 χρόνια στο σπίτι μου αυτές τις μέρες διαπίστωσα ότι είχαν κάνει μια παπαριά τα μαστόρια που μου έβαλαν ένα φεγγίτη στον πάνω όροφο και έμενε ελάχιστα ανοιχτός. Και είχα 4 με 5 βαθμούς διαφορά από τον κάτω όροφο. Και έλεγα να μονώσω την πλάκα. Και απορούσα γιατί αφού ήταν μονωμένη. 2 δάχτυλα ανοιχτό ήταν. Τίποτα δεν είναι 2 δάχτυλα θεωρητικά. Και όμως. μόλις το έκλεισα ο όροφος ολόκληρος ζεστάθηκε 3 βαθμούς.
Ναι τώρα σου φεύγεουν από την καμινάδα 300 έως και 1000 κυβικά την ώρα. Και γιαυτό το σπίτι σου κρυώνει ουσιαστικά όταν ανάβεις το τζάκι και πάλι κρυώνει όταν δεν τον ανάβεις. Αλλά γιατί να αφήνεις έστω και 50 κυβικά κρύου αέρα κάθε ώρα στο σπίτι σου?

-Για το τζάμι, η κόκκινη σιλικόνη δεν είναι μέχρι 300 βαθμούς? αντέχει στην σχετικά άμεση επαφή με την φωτιά?
Την σιλικόνη την 300άρα την έβαλα γιατί έψαχνα να δώ από που "έμπαζε" έστω και λίγο αέρα. Φαίνεται να κάνει δουλειά. (αν και τελικά το πρόβλημα ήταν αλλού). Πάντως ίσως 300 σιλικόνη - Στέγνωμα της και μετά από πάνω 1300άρα να είναι καλλίτερα.


Και συγνώμη αλλά έχω 1-2 πράγματα ακόμα να ρωτήσω, μέτρησα τον χώρο που θέλω να ζεστάνω άμεσα και είναι 156 κυβικά, κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι το μοτέρ πρέπει να έχει δυνατότητα να ανακυκλώνει τον αέρα 3 φορές την ώρα οπότε με μοτερ 460 κυβικών περίπου θα είμαι οκ?
για 156 κυβικά θες βεντιλατέρ 800άρι. Το οποίο από την πτώση πίεσης θα γίνει 600άρι.
Και ας μην χρειαστεί να δουλέψει στα 600.
Αλλά το θέμα είναι να κάνεις μία κατασκευή που να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια "συλλογής" θερμότητας για να σου βγαίνουν αυτά τα 600 κυβικά καυτά.
Εγώ πχ ήθελα άλλες 4 μπούκες. (2 σε κάθε πλαινό) Και μεγαλύτερο κολλεκτέρ. Οχι Φ90 αλλά Φ120. Ο μάστορας επέμενε πως δεν θα έπιανα θερμότητα γιατί θα ήταν πιο μικρές και εκτός φλόγας. Και δεν το κάναμε τελικά. Ακόμα επιμένω πως είχα δίκιο........

και σχετικά με την δευτερογενή καύση είπες ότι χρειάζονται μεγαλύτερες τρύπες από αυτές που έχεις? σπρώχνεις αέρα ή τραβάει μόνο του όσο θέλει? εγώ σκέφτομαι να του έχω ένα βανάκι να του ανοιγοκλείνω την παροχή.
Για την δευτερογενή δεν έχω καταλήξει ακόμα τι δεν έχω κάνει καλά.
Ουσιαστικά έχω δευτερογενή καύση πολυ περιορισμένη αλλά και για λίγο χρόνο μόνο στα αρχικά στάδια της ανάποδης καύσης που κάνω. Με νορμάλ άναμα δεν έχω καθόλου αν και τότε έχω πιο πολύ καπνό στην εστία.
Πάντως πιστεύω ότι έχω περιορίσει την παροχή βάζοντας μία μόνο 3/4 σωλήνα ενώ πχ μπορούσα να το κάνω με 2 σωλήνες μίας ίντσας.
Επίσης οι τρύπες που έκανα πάνω στις εξόδους είναι πολλές. (σε κάθε σωλήνα από τους 3 έχω 36 τρύπες με τρυπάνι 4άρι ή 5άρι)
Δεν χρειάζεται πάντως βεντιλατέρ. Πρέπει να τραβάει μόνο του όσο αέρα χρειάζεται όταν κλείνεις τον πρωτογενή αέρα. ΒΑνάκι και εγώ θα βάλω όταν καταλήξω...

Αυτά συγνώμη που σε κούρασα.
Δεν με κούρασες. Απλά αν σκέφτεσαι να κάνεις κάποια κατασκευή θα σου έλεγα να ανοίξεις δικό σου θέμα γιατί έτσι θα έχεις πιθανώς πιο πολλές γνώμες για ότι σε απασχολεί.



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127732 από Gdevil
"Χρωστούσα" κάποιες εικόνες από το ηλεκτρικό ρυθμιστή του τάμπερ
Τελικά το έβγαλα προχθές για να ελένξω την κατάστασή του και είναι το μοντέλο
LM230ASR της Bellimo
Σε κάποια αναζήτηση που έκανα δε το βρίσκω στους πρόσφατους καταλόγους τους.
Πάντως το τεχνικό του φυλλάδιο είναι αυτό .
Κάποια τιμή που βρίσκω στο ebay είναι γύρω στα 90 ευρώ. Εδώ είναι γύρω στα 100 (βέβαια αλλού το χτυπάνε μέχρι και τα διπλά)
Κάποιες φώτο του (μαζί με το τάμπερ) είναι αυτές.









Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128052 από dinos2012
καλημέρα φίλε Gdevil.ηχοπαγίδες της αγόρασες και από που? εγώ συνεχίζω να παίρνω αέρα από έξω για την κατασκευη.ψάχνω ηχοπαγίδες . αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση της κατασκευής που πέρνει αέρα από εξω αλλά πρέπει πρώτα να βρω ηχοπαγίδες και μετά να τραβήξω αέρα από μέσα ...ξέχασα να σου πω στα 4 μέτρα από το τζάκι έχει 1 δοκαρι και εγκλωβίζει η ζεστή στο ταβανι..στο χώρο που είναι το τζάκι έχω 21 και πάνω στο ταβανι 32????είναι λογικό η μήπως δεν μπορεί να πέραση το δοκάρι η ζεστή για να πάει στον άλλο ενιαιο χορο??
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128154 από Gdevil
Καλησπέρα,
οι ηχοπαγίδες είναι και αυτές diy
Εδώ μία εικόνα που άνοιξα τον επάνω



Ουσιαστικά είναι ένα κομμάτια πιο φαρδιάς σωλήνας (πιο φαρδιάς ώστε μαζί με το εσωτερικό υλικό να μη στενεύει ο αγωγός) που μέσα έχει ηχοαποροφητικό υλικό αλλά όχι κολλημένο.
Εμένα ο αγωγός είναι Φ120. Αυτό το κομμάτι είναι είτε φ160 (που έτσι νομίζω) είτε Φ180.
(το πάχος του υλικού είναι είτε 2 είτε 3 εκατοστά. Δεν έχω τώρα πρόχειρο μέτρο να το μετρήσω αλλά για 2 εκατοστά με φαίνεται από την βάση έως τις κορυφές)
Υπολόγισα την διάσταση που πρέπει να έχει, το έκοψα σε παραλληλόγραμμο, το έκανα ρολλό και το έβαλα μέσα.
Αφού το υπολόγισα σωστά δεν ξετυλίγει το ρολό και ούτε "καβαλικεύει"
(οκ.. αρχικά το εκοψα πιο πιο φαρδύ, είδα ότι καβαλίκευε και το στένεψα... αλλά καλύτερα έτσι παρά να έβγαινε μικρότερο...)
To υλικό μέσα είναι το ρικοφόν (νομίζω έτσι το λένε... εγώ το ζήτησα σαν "εκείνο το ηχοαποροφητικό υλικό που είναι σαν αυγουλιέρα")
Επειδή σε αυτό το υλικό (αλλά και σε όλη τη σωλήνα μιας και δεν έβαλα λεία όπως θα έπρεπε αλλά εύκαμπτη) θα επικάθεται σκόνη θα πρέπει να μπορεί να βγαίνει εύκολα για να καθαρίζει.
βάζω 2 φώτο. Μία από την πλευρά ροής του αέρα (που μαζεύεται η σκόνη) και μία από την άλλη (που φαίνεται όσο μπορεί να φανεί από την εικόνα πιο καθαρό)
Βασικά μετά από 1,5 χρόνο (γιατί το αμέλησα...) θα περίμενα πιο πολλά πράγματα να έχουν μαζευτεί. Anyway






Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ