Αναβάθμιση τζακιού σε Bad Max fireplace by Gdevil

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120859 από Gdevil
Τελικά το πήρα απόφαση να κάνω ένα θέμα με το τζάκι μου και τι έχω προσπαθήσει να κάνω.
Εκ των προτέρων ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές μιας και θα προσπαθήσω να βάλω αρκετό φωτογραφικό υλικό
Εν αρχή ήτο ένα τζάκι λοιπόν
ένα ανοιχτό τζάκι με γρανιτένια επένδυση και τίποτα άλλο.
Για 10 χρόνια η μόνη του λειτουργικότητα ήταν να βγάζει ζέστη από την καμινάδα και να φιλοξενεί μερικά κεριά μιας και κανα δύο φορές που είχε ανάψει έβγαλε λίγο καπνό έξω οπότε δεν το λειτούργησα πέρα από αυτές τις δοκιμαστικές φορές.



Πρώτα σφραγίστηκε από οπου μπορούσα να σκεφτώ
(ομολογουμένως η αρχική σφράγιση που είχα κάνει δεν ήταν και τόσο της προκοπής οπότε και την ξαναέκανα σήμερα σε αρκετά τμήματα μιας και έμπαζε αέρα που δεν τον έλεγχα)





Κατόπιν ανοίχτηκε μία τρύπα στο κέντρο του τζακιού και μπήκε σχάρα στάχτης.


Κάτω από την σχάρα στάχτης έγινε ένα μεταλικό πλαίσιο στις ίδιες διαστάσεις με την σχάρα αλλά με ένα κενό Φ130 στο κέντρο. Σε αυτό το κενό κολήθηκε στο πλαίσιο μία σωλήνα όσο το πάχος του πάτου του τζακιού συν 3 εκατοστά. Κάτω από αυτή τη σωλήνα μπήκε πρώτα ένα δοχείο το οποίο συλέγει την στάχτη αλλά και συνδέετε με την κυρίως παροχή αέρα του τζακιού. (περισσότερα για αυτό σε επόμενο μύνημα)





Επίσης ανοίχτηκε μία τρύπα με τρυπάνη φ6 η φ7 και μπήκε το συρματόσχινο για να ελέγχω ένα κλαπέ καυσαερίων.





Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120860 από Gdevil
Κάτω από την τρύπα την Φ130 που γράφω παραπάνω μπήκε το εξής δοχείο



Πρώτα μπήκε το δοχείο το οποίο ουσιαστικά είναι ένα μακρόστενο μεταλικό κουτί το οποίο στην μία άκρη έχει τρύπα φ130 στην οποία κούμπωσε ο σωλήνας που ήρθε από το τζάκι και στην άλλη άκρη έχει μία τρύπα φ100 στην οποία κούμπωσε ο πρωτογενής αέρας που έρχεται με σπιράλ από έξω.
Επίσης έκανα και ένα πορτάκι κάτω από την είσοδο του αέρα για να ρουφάω την στάχτη.
Επειδή όμως δεν σφραγίζει καλά το "στούπωσα" με ένα σφυρί :woohoo:

Ο σπιράλ ο σωλήνας που φέρνει εξωτερικό αέρα συνδέετε σε ηλεκτρικά ελεγχόμενο τάμπερ.



Για να μπεί το δοχείο και το τάμπερ βγήκε από τα πλάγια του τζακιού ένα κομμάτι της επένδυσης έγινε ένα άνοιγμα (το οποίο ανοιγοκλείνει) σε αυτό το κομμάτι μπήκε το δοχείο και το τάμπερ και το σπιράλ και μετά το κομμάτι ξαναμπήκε.
Το άνοιγμα χρειάζεται για να αδειάζει η στάχτη.



Επίσης από αυτό το άνοιγμα έρχεται και το συρματόσχοινο που ελέγχει το κλαπέ.

Κάτω από το κλαπέ έγινε μία τεραστιαίων διαστάσεων κόφτρα



Στην οποία από επάνω κολλήθηκαν πλάκες βερμικουλίτη



Κάποια κομάτια βερμικουλίτη δεν κολλήθηκαν μιας και ακόμα ψάχνω πόσο να κλείσω την κόφτρα οπότε τα έχω να μετακινούνται.



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120861 από Gdevil
Κατόπιν έγινε και το αερόθερμο - εναλλάκτης - πόρτα - εισαγωγή δευτερογενούς αέρα.
:pinch: :woohoo: :lol: :P
Τα τμήματα που έρχονται σε επαφή με αέρα που θα μπεί στο σαλόνι είναι ίνοξ.
Η πόρτα είναι ίνοξ.
Οι σωλήνες για την δευτερογενή είναι μαύρη σωλήνα.
Επάνω όψη


Μπροστά όψη.
(εμ... δε έπεσε το φλάς..)



Πλάγια



Και μερικές ακόμα.











Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120862 από Gdevil
Αλλη μία (αφού την έβγαλα...)


Ουσιαστικά τι έχω κάνει.
Το κάτω μέρος της πόρτας είναι αεραγωγός για τον δευτερογενή αέρα.
Από τα πλάγια έρχεται αέρας για το αερόθερμο με μία Φ100, μπαίνει μέσα στην εστία σε ένα κολλεκτέρ Φ90, μοιράζεται σε 8 μπούκες 1+1/4 ίντσας, τρέχουν τον πάτο της εστίας, ανεβαίνουν γυρνάνε μπροστά και βγάίνουν από την εστία.
Πίσω από το αερόθερμο οδηγήται με μία σωλήαν 3/4 ίντσας (μάλλον μικρή... δυστυχώς) αέρας για δευτερογενή καύση και αφού κάνει 4-5 ζιγκ ζαγκ βγαίνει πάνω από τις μπούκες.
Το σύστημα αυτού του αέρα έγινε ξεχωριστό και κομπλάρει με ένα "τρελλο"
Αρχικά από αυτόν τον αέρα έλεγα να δίνω και για την καύση και είχα κάνει κάτι τρύπες αλλά μετά τις βούλωσα.

Το μοτέρ για τον εναλλάκτη αερόθερμο τον έχω στο μπαλκόνι.





Από ένα άνοιγμα στον τοίχο


οδηγείται στο μοτέρ αφού περάσει από ηχοπαγίδα


και μετά ξαναμπαίνει στο σπίτι



και πηγαίνει στο αερόθερμο να ζεσταθεί.
Ο κάτω ο αγωγός ο Φ100 είναι για το αερόθερμο ενω η πάνω η τρύπα φέρνει τον δευτερογενή αέρα από έξω και με μία σωλήνα τον κουμπώνω στην εστία.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120863 από Gdevil
Οι ηχοπαγίδες όμως ήταν 2. όπως και οι περσίδες.
ναι...
Υπάρχει και εναλλάκτης καυσαερίων
Του μισού μέτρου και πολύ μέτριας απόδοσης.
:ohmy: :lol: :woohoo:





Με ζόρισε να τον βάλω αλλά τον ήθελα για να πηγαίνει ζέστη στα πάνω δωμάτια.
Εκανα λοιπόν μία τρύπα στην πλάκα και ανέβασα και τους 2 αγωγούς από την έξοδο του εναλάκτη καυσαερίων στον πάνω όροφο.



Ο πίνακας



έχει τους ρυθμιστές για τα 2 μοτέρ (ένας για το αερόθερμο και ένας για τον εναλάκτη καυσαερίων).
Επίσης υπάρχει ένα τρίτο όργανο
Αυτό μετράει την θερμοκρασία των καυσαερίων



και αναλόγως της τιμής τους ανοίγει ή κλείνει το τάμπερ της εισαγωγής του αέρα.
(το 204 που δείχνει είναι "fake" καθώς από το shift που έχει το ανεβάζω όταν δε δουλεύω το τζάκι για να είναι κλειστό το τάμπερ)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120864 από Gdevil
Αφού στέγνωσαν οι κόλλες που έβαλα ήρθε η ώρα να ξαναστήσω το τζάκι.
Πρώτα μπαίνουν η κόφτρα και οι σωλήνες της δευτερογενούς


Μετά το θηρίο



Συνδέονται και ο αέρας για το αερόθερμο και ο αέρας της δευτερογενούς
(μένει να βάλω αλουμινοταινίες πάνω και κάτω και δεξιά και αριστερά γιατί δε το σιλικονάρω...θέλω να είναι έτοιμο για βγάλσιμο ανα πάσα στιγμή... Οι κόλλες μου τη σπάνε που το έχουν κιτρινίσει το ίνοξ αλλά όταν το πάρω απόφαση να το βάλω μόνιμα θα ξεβιδώσω τα άλλεν και θα βγάλω τα τμήματα που θέλουν τρίψιμο)


Και έτοιμο με το προστατευτικό για το μωρό.



Αυτά τα κατασκευαστικά.
Σε νεώτερα μυνήματα θερμοκρασίες και εντυπώσεις μετά από έναν χρόνο χρήσης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ