Kατασκευή πόρτας με αερόθερμο τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85816 από γιωργος

caftis έγραψε: Σκέφτομαι στο πανω μερος που ηταν το κλαπε να το κλεισω με μπετόν και να αφεισω ενα κενο φ 250 μετα αφου θα εχω μονο μια τρυπα εκει ενώνω τον συλεκτη και μονωνω τον χωρο γυρο απο τον συλεκτη με τον γνωστό τροπο.



και λεω τωρα εγω αφου θες να γρεμισεις την παλια φουσκα αμα βαλουμε πανω στο παλιο τζκι στεγανα μια λαμαρινα
χοντρη με ενα στεφανι κολιμενο φ 25 πχ με κλαπε και ενωσουμε καμιναδα , φτιαχνουμε καινουρια φουσκα-θαλαμο
με περσιδα εισαγωγη χαμιλα πανω απο την πορτα που εχεις φτιαξει και εξαγωγη πανω δεν θα ζεστενεται ολοι
η φουσκα απο την φωτια κατω της??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87897 από caftis
Εχω παρατηρήσει τωρα τελευταία οτι η φουσκα σε μια αποσταση περίπου 30 ποντους πανω απο την εστια ζεσταίνεται να προσεξω κατι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88127 από Gdevil
1) H φούσκα από τι υλικό είναι?
2) Το τζάκι πως είναι κατασκευασμένο? (αναφέρομαι στο κομμάτι πάνω από τις μπούκες) Εχει κάποιο χώρο που συγκεντρώνεται η ζέστη και τα καυσαέρια πριν φύγουν στην καμινάδα?
(βασικά ίσως το έχω ξεχάσει κιόλας αλλά το τζάκι είναι μαντέμι ή πυρότουβλο?)
Κάποια φώτο θα βοηθούσε παράλληλα με τις απαντήσεις σου... :)

Βασικά, σαν πρώτη άποψη πάντως, έτσι όπως το γράφεις, φαίνεται ότι έχεις πολύ ζέστη που φεύγει από την εστία σου και πάει στην καμινάδα. Δλδ καις πολά ξύλα τα οποία αποδίδουν θερμότητα που δεν την παίρνεις με τις μπούκες που έχεις. Και γιαυτό σου ζεσταίνεται η φούσκα σου.

Πάρε και ένα ερώτημα... :P
Αραγε αυτή την ζέστη μπορείς να την εκμεταλευτείς χωρίς αερόθερμο? Με άνοιγμα περσίδας τέρμα επάνω και άνοιγμα όσο κάτω γίνεται? (ίσως και από 2 πλευρές?)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88142 από caftis
Λοιπον η φουσκα ειναι απο τουβλα το τζακι απο πυροτουβλα, ειναι χτιστο οχι έτοιμο. Η καμιναδα ειναι ως εξεις εχει παραληλογραμμο κλαπετο και ξεκειναει ενα λοξο χτισμένο μεχρι το ταβανι ενώ η φουσκα ειναι ισια.Το απόγευμα θα ανεβασω και φωτογραφίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88193 από caftis
Εβαλα σε κοφτρα να δουμε τωρα τι θα γινει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88581 από caftis
Με την κοφτρα μάλλον έκανα μ@κ@κι@ με αποτελεσμα οταν φόρτωσα ξύλα την εστία γεμισε ο θάλαμος καπνό και έβγαινε απο την αεροκουρτινα.Εκλεισα την περσιδα του αέρα τελείως και σταμάτησε. Θα χρειαστεί καποια αλλαγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ