Ιδιοκατασκευή ενεργειακής κασέτας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67933 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ιδιοκατασκευή Ενεργειακής κασσετας
Εγώ που ρώτησα για μεταφορικά μου ζήτησε το πούλμαν της γραμμής 1€ το κιλό να τη φέρει από το Κίεβο. Με την εταιρεία που είχα μιλήσει μου είχαν πει πέρσι ότι ετοιμάζουν συνεργασία με Ελλάδα. Πρέπει να είναι θηρία πάζντως!!
Σαν μικρές ατμομηχανές μου μοιάζουν ;) :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67947 από Gtakis
Καλημέρα παιδιά,έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα και είπα να πω και εγώ την εμπειρία μου,εδώ και 3 μήνες έχω

εγκαταστήσει στο σπίτι μου σε παλιό τζάκι κασέτα handmade από εμένα και τον γαμπρό μου και μπορώ να πω ότι

τα 80τμ2 τα ζεσταίνω πάρα πολύ καλά,ειδικά αν σκεφτείτε ότι ζω στην ορεινή Κορινθία στα 870μ υψόμετρο

και στο σπίτι η θερμοκρασία κάτω από 22-23 βαθμούς δεν πέφτει....με ημερήσια κατανάλωση 25-30 κιλά

ξύλα....τον θάλαμο καύσης τον κάναμε με λαμαρίνα πάχους 5 χιλιοστών όπου μας την γύρισαν σε στράντζα

(ένα Π ουσιαστικά) και μετά ράψαμε με ηλεκτροκκόληση στα πλάγια τα τοιχώματα ίδιου πάχους,μετά έγινέ το

ντύσιμο εξωτερικά του θάλαμου καύσης με γαλβανιζέ λαμαρίνα 2 χιλ (ο θερμοθάλαμος ουσιαστικά) και η κάσα

της πόρτας με στραντζαριστό πόρτας 2 χιλιοστών...τζάμι μπήκε πυρίμαχο κεραμικό αντοχής μέχρι 700

βαθμούς και εσωτερικά ντύθηκε όλη η κασέτα με πυρόπλακες 4 cm εκτός από το ταβάνι της όπου μπήκε κόφτρα

γαλβανιζέ 5 χιλιοστών,να συμπληρώσω ότι έγιναν τρύπες μπροστά στην πόστα για την πλήρωση με οξυγόνο του

θαλάμου καύσης και επίσης εσωτερικά πάλι επάνω στην πόρτα χαράξαμε οπές για να μην μαυρίζει το

τζάμι(αεροκουρτίνα) το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό αισθητικά αλλά το κυριότεριο είναι ότι κάναμε

δουλειά,με καμινάδα inox φ200 και αεραγωγούς φ120 όπου συνδέθηκαν σε μοτέρ αναρόφησης θερμού αέρα

καταφέραμε να διοχετεύσουμε ζεστό αέρα σε όλο το σπίτι γύρω στα 600 tm3/h η θερμοκασία του αέρα είναι

συνήθως γύρω στο 100 αν καίει καλά η κασέτα ενώ με λίγη πίεση την έχω φτάσει 140!!!!ο έλεγχος στον αέρα

γίνεται με πινακάκι ηλεκτρονικό (στροφές-προγραμματισμός κλπ)και μπορώ να πώ ότι για τα λεφτά που

χάλασα στα υλικά (900-1000€ χωρίς το μοτέρ) άξιζε η προσπάθεια,αν κάποιος ασχολείται και του πιάνουν τα

χέρια αξίζει να το προσπαθήσει.....ορίστε και φωτό...



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68022 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ιδιοκατασκευή Ενεργειακής κασσετας
Συγχαρητήρια. Πολύ καλή δουλειά. Στη Γκούρα μένεις;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68088 από alex_nous
Συγχαρητήρια κι από εμένα! Πολύ καλή και όμορφη δουλειά!
Για να πω την άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα, θεωρώ ότι το κόστος είναι οριακά ανεκτό. Αυτό που εννοώ είναι ότι με τα ίδια λεφτά κατασκευάζεις εξαρχής καινούριο foyer ή αγοράζεις κασέτα γνωστής ισχύος και απόδοσης. Εδώ είναι και η παγίδα! Πολλές τέτοιου είδους ιδιοκατασκευές ενώ έχουν καλή ισχύ βγάζουν δηλαδή αρκετά kw έχουν όμως και υψηλή κατανάλωση! Έχει τύχει να δω δύο μετατροπές ανοιχτών τζακιών σε τύπου αερόθερμο ενεργειακό, δηλαδή κλείσιμο πόρτας, δημιουργία θερμοθαλάμου και βιντιλατέρ με τα παραπάνω αποτελέσματα και το λέω! Σίγουρα δεν είναι και πυρηνική φυσική αλλά είναι επιστήμη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68090 από Gdevil
Εχμ, εγώ πάλι δεν βλέπω από που τραβάει κρύο αέρα και που το δίνει ζεστό?

Και μιάς και το ανέφερες τις πυρόπλακες από που τις βρήκες?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68173 από Gtakis
τις πυρόπλακες τις προμηθεύεται ο γαμπρός μου από μαγαζί στην Αθήνα δεν ξέρω αν μπορώ να πω όνομα....ο κρύος αέρας μπαίνει από το κάτω μέρος της πόρτας όπου υπάρχουν 12 τρύπες φ10...τώρα για την κατανάλωση είπα 30-35 κιλά ξύλα άντε στα ζόρια πάμε 45.....δεν είναι πολλά....έκαιγα κοντά στα 100 πριν με το ανοιχτό τζάκι...

υ.γ:φίλε dmtr είμαι από Καίσαρι,πιο πριν από Γκούρα αλλά από εκεί κοντά είναι η αρραβωνιαστικιά μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ