Ιδιοκατασκευή ενεργειακής κασέτας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66910 από nextforbest
Ηθελα να ρωτησω ποσο δυσκολο μπορει να ειναι οικονομικα αλλα και πρακτικα να φτιαξεις ενα ενεργειακο τζακι κασσετα απο το 0?Εχουμε δει εκατονταδες κασσετες πως λειτουργουν και η αρχη λειτουργιας ειναι σχετικα απλη αλλα θελει βεβαια προσοχη γιατι ενα τζακι μπορει να λειτουργει και σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες 700-800 κελσιου.Επισης δεν ξερω εαν μονο εγω το σκεφτομαι αλλα μπορεις το δικο σου τζακι να το προσαρμοσεις συμφωνα με τα θελω σου (πχ δευτερογενη τριτογενη καυση και ρυθμιση τους,αυλακωσεις στα μαντεμια για μεγαλυτερη επιφανεια κλπ.) να το κανεις ιδανικο για εσενα και μαλιστα καλητερο απο καποιες κακης ποιοτητας κασσετες.
Εχω δει πολλα βιντεο απο youtube, ιδιοκατασκευες για καυστηρες,σομπες,λεβητες αλλα για κασσετα καμια!

Κατα πρωτον ειναι εφικτο ή μονο μαζικη παραγωγη μπορει να γινει?
Γινεται να το φτιαξεις με χοντρη λαμαρινα ή θελει οπωσδηποτε μαντεμι?Το κοστος του μαντεμιου που κυμαινεται?Το εχει προσπαθησει κανενας?

Επισης θα ηθελα να δωσω ιδεα εαν υπαρχουν τζακοπορομενοι σε περιπτωση που ειναι εφικτο να κανουμε με ομαδικη δουλια ενα τετοιο project!

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67320 από nextforbest
Κανενας ρε παιδια?

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67349 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ιδιοκατασκευή Ενεργειακής κασσετας
Μπορείς νομίζω να την κάνεις από χοντρή λαμαρίνα και κει πάνω να βιδώσεις κομμάτια μαντεμιού ώστε να την καλήψεις εσωτερικά, όπως είναι στο άβαταρ μου. Επίσης στο πάτωμα μπορείς να βάλεις κεραμικές πλάκες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67561 από nextforbest
Απο θεμα κοστους ποσο μπορει να παει η κατασκευη ξερεις?

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67582 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ιδιοκατασκευή Ενεργειακής κασσετας
Όχι δεν ξέρω. Νομίζω ότι δεν θα είναι και τόσο εύκολη πάντως. Γιατί δεν κάνεις μια ξυλόσομπα από τούμπα;



www.termofor.ru/eng/products/for_heating/butakov/index.html

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67913 από alex_nous

dmtr έγραψε: Όχι δεν ξέρω. Νομίζω ότι δεν θα είναι και τόσο εύκολη πάντως. Γιατί δεν κάνεις μια ξυλόσομπα από τούμπα;



www.termofor.ru/eng/products/for_heating/butakov/index.html


Πω πω πω! Τι μου θύμισες τώρα! Μια από αυτές έχει ένα φιλαράκι μου στο μαγαζί του κι έχω πάθει πλάκα! Τρομερά εργαλεία! Αν και φτηνές στην αγορά έχουν πολλά μεταφορικά μου είπε. Πάντως όντως τα τούμπα κάνουν δουλειά! Άσε που έκανε πατέντα και σύνδεσε βιντιλατερ και ζεσταίνει απομακρυσμένους χώρους με κανάλια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ