Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42901 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης
Ακομα μπορεις να παρεις πετροβαβακα η ορηκτοβαβακα με αλουμηνιο και να το κανεις οπως εγω.

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42924 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

DOOM_NX έγραψε: Αλήθεια, δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Νόμιζα ότι μπορείς να κάνεις βαρβάτη μόνωση αν θες και έχεις τα λεφτά. Εσείς που ασχολείστε με αυτά, τι ακριβώς παίζει στην Ελλάδα; Μπορώ να βρω τα υλικά που θέλω;


Επειδή λεφτά δεν υπάρχουν, τέτοιο πάχος μόνωση δεν είναι εμπορεύσιμο είδος :lol:

Σοβαρά τώρα, λίγα μαγαζιά διαθέτουν τέτοια πάχη μόνωσης, αλλά υπάρχουν.

Κοίταξε αυτό που σου είπε ο Grecu, που είναι Θεσσαλονίκη, και πιθανώς να σε βολεύει περισσότερο.
Αλλιώς στην Αθήνα, σε monopan και υδρονομή.
Πάντως "τσιμπάει" η τιμή τους. Από τιμοκαταλόγους που είδα: 5,50 ευρώ/μ η 25x18, 6,20 ευρώ/μ η 25x22 και 7,40 ευρώ/μ η 25x28.

Σύμφωνα με τον κανονισμό ενεργειακής απόδοσης κτιρίων τα ελάχιστα πάχη θερμομόνωσης σωληνώσεων είναι τα παρακάτω


Άννα
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42942 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

asfet έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Αλήθεια, δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Νόμιζα ότι μπορείς να κάνεις βαρβάτη μόνωση αν θες και έχεις τα λεφτά. Εσείς που ασχολείστε με αυτά, τι ακριβώς παίζει στην Ελλάδα; Μπορώ να βρω τα υλικά που θέλω;


Επειδή λεφτά δεν υπάρχουν, τέτοιο πάχος μόνωση δεν είναι εμπορεύσιμο είδος :lol:

Σοβαρά τώρα, λίγα μαγαζιά διαθέτουν τέτοια πάχη μόνωσης, αλλά υπάρχουν.

Κοίταξε αυτό που σου είπε ο Grecu, που είναι Θεσσαλονίκη, και πιθανώς να σε βολεύει περισσότερο.
Αλλιώς στην Αθήνα, σε monopan και υδρονομή.
Πάντως "τσιμπάει" η τιμή τους. Από τιμοκαταλόγους που είδα: 5,50 ευρώ/μ η 25x18, 6,20 ευρώ/μ η 25x22 και 7,40 ευρώ/μ η 25x28.

Σύμφωνα με τον κανονισμό ενεργειακής απόδοσης κτιρίων τα ελάχιστα πάχη θερμομόνωσης σωληνώσεων είναι τα παρακάτω

Παντος εγω που εκανα ερωτηση σε αλλο φορουμ πόση ενεργεια χανω απο 9 μετρα σωληνες διαμετρηματος 1&1/4 το νουμερο ηταν τρελο.www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3988
και 500 κιλα ξυλο να εχω κερδος ειναι 80 ευρο παρακαλω πεταμενα στον αερα.

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43001 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης
με τα δεδομενα που χρησιμοποιησε λογικο ειναι γιατι ο υπολογισμος ειναι λαθος απο τον συλογισμο που κανει ...δηλ. με αυτες τις απωλειες η θερμοκρασια του λεβητοστασιου δεν θα ειναι 10 c αλλα 40 αρα και η διαφορα θερμοκρασιας δεν ειναι 70 αλλα 40 ....
αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν ειναι απαραιτητες οι μονωσεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43035 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης
Κατ'αρχάς, Άννα, με ξάφνιασες ευχάριστα. Δεν περίμενα να δω γυναίκες σ'αυτό το forum! :lol:
Σ'ευχαριστώ για το πινακάκι.

Το λεβητοστάσιο, δηλαδή, θεωρείται εσωτερικός χώρος για να επαρκεί το 9mm; Δεν επικοινωνεί με το σπίτι που υπάρχουν τα σώματα, ωστόσο δεν είναι εκτεθιμένο σε καιρικές συνθήκες. Ως πρώην στάβλος, ανοίγματα έχει και μπάζει αέρα, αλλά χιόνια και βροχές δεν μπαίνουν. Οι 3 τοίχοι του είναι από τσιμεντόλιθους, βόρειος και νότιος εκτεθιμένοι και ο ένας πλήθινος. Εγώ θα τον θεωρούσα εξωτερικό χώρο ειδικά μετά τη μόνωση των σωληνώσεων... Ωστόσο, εκπέμπει θερμότητα η σωλήνα της καμινάδας και δεν νομίζω να πιάσει ποτέ ο χώρος τις θερμοκρασίες που έχει έξω.

Αμέσως μετά την έξοδο από το λεβητοστάσιο, υπάρχει ένα κομμάτι 90 εκατοστών εκτεθιμένο και οι σωλήνες θέρμανσης και αυτός του ζεστού νερού χρήσης μπαίνουν στη γη, κάτω από τσιμέντο.

Αυτοί της θέρμανσης συνεχίζουν για άλλο ένα μέτρο και μπαίνουν στο σπίτι, ενώ αυτός του ΖΝΧ συνεχίζει για 4-5 μέτρα και εισέρχεται.

Όπως βλέπετε σ'αυτά τα εξωτερικά τμήματα η μόνωση είναι 9mm για τους σωλήνες θέρμανσης κι απλά ένα σπιράλ για το ΖΝΧ.

Μέσα στο λεβητοστάσιο, υπάρχει (όπως-όπως) μόνωση 9mm στους σωλήνες θέρμανσης (7 μ. περίπου). Για το ΖΝΧ υπάρχει σπιράλ και για 1,5 μ. τίποτα. Κάνα μέτρο ακόμα που συνδέει το ένα δοχείο διαστολής στο δίκτυο είναι ακάλυπτο. Όλοι οι σύνδεσμοι και τα εξαρτήματα σωληνώσεων ακάλυπτα.

Αξίζει να ασχοληθώ λέτε; Υπενθυμίζω, μιλάμε για Καρδίτσα. Τα φώτα σας παρακαλώ!

ΥΓ: Μιλάμε για πολυστρωματικές και όχι χάλκινες σωλήνες θέρμανσης. Για το ΖΝΧ, δεν είμαι σίγουρος, πλαστικό είναι όμως.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43054 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

dimlyk έγραψε: με τα δεδομενα που χρησιμοποιησε λογικο ειναι γιατι ο υπολογισμος ειναι λαθος απο τον συλογισμο που κανει ...δηλ. με αυτες τις απωλειες η θερμοκρασια του λεβητοστασιου δεν θα ειναι 10 c αλλα 40 αρα και η διαφορα θερμοκρασιας δεν ειναι 70 αλλα 40 ....
αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν ειναι απαραιτητες οι μονωσεις :)


Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι η διαφορα ειναι μονο 40 βαθμους?


Το λεβητοστασιο μου ειναι αμονωτο οποτε εχει μαξ θερμοκρασια μεσα 10 βαθμους οταν εξω εχει 5 βαθμους.
Ο λεβητας μου ειναι πυρολησης και εχει θερμοκρασια λητουργιας παντα πανω απο 80 βαθμους.
Η υπολογισμοι ειναι σωστη σε σχεση με τα δεδομενα που του εδωσα.
Αλλα και παλη 300 κιλα κερδος να εχω στους 4 τονους καταναλωση που εχω.Τοτε εχω ενα κερδος καπου στο 8%.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ