Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43511 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

dimlyk έγραψε: πουθενα δεν θα δεις την διαρροη :)
μια και το δοχειο διαστολης θα κραταει σταθερη την πιεση

Δηλαδή, για να καταλάβω... Το δοχείο διαστολής μου έχει έναν ωφέλιμο όγκο 10 λίτρων στην πίεση που το έχουμε ρυθμίσει. Αν υποθέσουμε ότι αρχικά γεμίζει με 10 λίτρα νερό και στην πορεία χαθουν 10 λίτρα από το σύστημα, δε θα πέσει η πίεση; Αν χαθούν 15λίτρα; Θα γεννήσει νερό από το πουθενά για να αναπληρώσει την πίεση;

Ή εγώ έχω καταλάβει λάθος ή το δοχείο διαστολής είναι για να απορροφάει πλεονάζοντα όγκο νερού προστατεύοντας από την υπερπίεση. Δεν μπορεί όμως να μεταβάλει την πίεση στο κύκλωμα αν δεν πειράξουμε την ποσότητα αέρα που εσωκλείει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43544 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;
Ορίστε και το data sheet της WATTS. Δεν ξέρω πόσο γνωστή είναι, αλλά είναι από τα πρώτα αποτελέσμτα στο google και γράφει ότι μετά την πλήρωση του νερού στο κύκλωμα καλό είναι να κλείνουμε τον αυτόματο.

In order to avoid uncontrolled flows of water into the system, which would prevent detection of any leaks, after filling it is advisable to close the shut-off valve. The pressure gauge will indicate any leaks which, if continuous in nature, should be promptly identified and eliminated.

www.wattsindustries.com/download.aspx?doc=430

Στην Αγγλία, μετά την πλήρωση του νερού κεντρικής θέρμανσης, η σωλήνα που χρησιμοποιήθηκε για το γέμισμα είναι παράνομο να παραμείνει συνδεμένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43582 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;
Doom θα στο πω απλά..
Αν εχω πελάτη που καταλαβαίνει 5 πράγματα και ασχολείται με την θέρμανση τότε και εγώ κλείνω την βάνα σε εγκαταστάσεις πετρελαίου και αερίου.
Τα επίτοιχα του αερίου δεν έχουν καθόλου αυτόματο πληρώσεως. Έχουν όμως προστασία ξηράς λειτουργίας όπου όταν πέσει η πίεση κάτω από ένα όριο κόβει ο καυστήρας.
Και για το πετρέλαιο νομίζω ότι υπάρχει κάποιο EN που επιβάλει προστασία ξηρας λειτουργίας αλλά δεν έχω ιδέα αν την ακολουθούν στο εξωτερικό.
Τωρα στους λέβητες βιομάζας δεν θα έκλεινα την βάνα του αυτόματου ιδίως αν είχα απλή θερμική βαλβίδα χωρίς σερπαντίνα ψύξης.

Η εξαέρωση κάνουμε όταν γεμίζουμε την εγκατάσταση για να γεμίσει όλη η εγκατάσταση.
Ισως χρειαστεί να γίνει μια εξαέρωση ακόμα και αφού λειτουργήσει η θέρμανση

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43606 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

aithio έγραψε: Doom θα στο πω απλά..
Αν εχω πελάτη που καταλαβαίνει 5 πράγματα και ασχολείται με την θέρμανση τότε και εγώ κλείνω την βάνα σε εγκαταστάσεις πετρελαίου και αερίου.
Τα επίτοιχα του αερίου δεν έχουν καθόλου αυτόματο πληρώσεως. Έχουν όμως προστασία ξηράς λειτουργίας όπου όταν πέσει η πίεση κάτω από ένα όριο κόβει ο καυστήρας.
Και για το πετρέλαιο νομίζω ότι υπάρχει κάποιο EN που επιβάλει προστασία ξηρας λειτουργίας αλλά δεν έχω ιδέα αν την ακολουθούν στο εξωτερικό.
Τωρα στους λέβητες βιομάζας δεν θα έκλεινα την βάνα του αυτόματου ιδίως αν είχα απλή θερμική βαλβίδα χωρίς σερπαντίνα ψύξης.

Η εξαέρωση κάνουμε όταν γεμίζουμε την εγκατάσταση για να γεμίσει όλη η εγκατάσταση.
Ισως χρειαστεί να γίνει μια εξαέρωση ακόμα και αφού λειτουργήσει η θέρμανση

Εγώ να φανταστώ έχω απλή θερμική βαλβίδα χωρίς σερπατίνα ψύξης;

Εξαέρωση έκανα γιατί αδειάσαμε μπόλικο νερό, just in case. Και για να πω την αλήθεια το σώμα στο μπάνιο έβγαλε μπόλικο αέρα, αλλά μπορεί να ήταν κι από πριν και να μας ξέφυγε... Με τη θερμοκρασία στο 80 την έκανα την εξαέρωση, δεν ξέρω αν έκανα καλά.

Πάω να γκουκλάρω τι παίζει με αυτή τη σερπαντίνα ψύξης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44061 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

Grecu_ έγραψε: Η λογική σου δεν είναι λάθος αλλά δεν μπορείς να θεωρήσεις δεδομένη την ύπαρξη διαρροής.

Ναι, καλά! Εμένα μου λες; Στο δικό μου το λεβητοστάσιο μπαίνεις με την παραδοχή: "Κάποια μαλακία έχουν κάνει στην εγκατάσταση"

Πάω σήμερα να τσεκάρω το λέβητα μετά από αναζωογονητικό ύπνο μέχρι το μεσημέρι:
"Ε, τον πούστη πάλι βρέχει;"

Κοιτάζω το μανόμετρο, πεσμένο πολύ.

"ΟΚ, WTF?"

Παίρνω το ψηφιακό μανόμετρο και μετράω την πίεση στο ΔΔ. 1,1 bar.

Κοιτάζω πίσω από το λέβητα έτσι όπως είχα σκύψει να μετρήσω και βλέπω νερά. Ρίχνω φως με το φακό στη σκεπή να δω που τρέχει και δε βλέπω κάτι. Το μάτι μου πέφτει στη σωλήνα παροχής θέρμανσης. Έτρεχε μέσα από τη μόνωση. Δεν την έσφιξαν σωστά όταν τοποθέτησαν την βαλβίδα αντεπιστροφής.

Πάω και παίρνω τον κάβουρα. Με το ζόρι πηδάω τα καλώδια και χώνομαι πίσω από το λέβητα. Είμαι και XXL παιδί και, όσο να 'ναι, ήταν στενάχωρα! :P

Δίνω-παίρνω να το σφίξω, γυρνάω και τον κυκλοφορητή από τη δύναμη. Δεν είχα δεύτερο κάβουρα δυστυχώς. Ισιάζω τον κυκλοφορητή, σφίγγω τη βίδα. Αυτό έγινε 3 φορές μέχρι να καταφέρω να μη στάζει. Ή έτσι φαίνεται.

Συμπλήρωσα με νερό το κύκλωμα και έδεσα μια χαρτοπετσέτα γύρω από την ένωση για να δω αν λερώσει μέχρι να την ελέγξω.

Συμπέρασμα: Θεωρήστε ότι δεν έγινε σωστή δουλειά μέχρι αποδείξεως του εναντίου... :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ