Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41380 από DOOM_NX
Την προηγούμενη φορά που ήταν ο μηχανικός που μας πούλησε το λέβητα στο σπίτι, του είπα να ισιάξει το δοχείο διαστολής που έγειρε. Πήγε να το σηκώσει και ήταν ασήκωτο. Μου είπε ότι χάλασε και ότι κανονικά θα έπρεπε να ήταν γεμάτο αέρα, όχι νερό.

Διαβάζοντας πώς λειτουργούν τα κλειστά δοχεία διαστολής, μου δημιουργήθηκε η απορία: Κι αν απλά θέλει γέμισμα με αέρα; Δεδομένου ότι μπήκε 3-4 χρόνια πριν και δεν το άγγιξε κανένας, μήπως απλά θέλει συμπλήρωμα στο άζωτο;

Πώς ακριβώς κατάλαβε ότι χάλασε; Μη χρεωθώ τα λεφτά για καινούριο ΔΔ αν απλά θέλει γέμισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41383 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

DOOM_NX έγραψε: Την προηγούμενη φορά που ήταν ο μηχανικός που μας πούλησε το λέβητα στο σπίτι, του είπα να ισιάξει το δοχείο διαστολής που έγειρε. Πήγε να το σηκώσει και ήταν ασήκωτο. Μου είπε ότι χάλασε και ότι κανονικά θα έπρεπε να ήταν γεμάτο αέρα, όχι νερό.

Διαβάζοντας πώς λειτουργούν τα κλειστά δοχεία διαστολής, μου δημιουργήθηκε η απορία: Κι αν απλά θέλει γέμισμα με αέρα; Δεδομένου ότι μπήκε 3-4 χρόνια πριν και δεν το άγγιξε κανένας, μήπως απλά θέλει συμπλήρωμα στο άζωτο;

Πώς ακριβώς κατάλαβε ότι χάλασε; Μη χρεωθώ τα λεφτά για καινούριο ΔΔ αν απλά θέλει γέμισμα.



Φίλε έτυχε πρόσφατα να διαβάσω ένα τρόπο για να ελέγξεις αν δουλεύει.

Δηλώνω άσχετος με το αντικείμενο και σου συνιστώ να μην το κάνεις. Στο αναφέρω απλά ενημερωτικά, για να δεις ότι υπάρχει μέθοδος ελέγχου.

Οι συμβουλές των aithio και χρηστος8 στο παρόν θέμα, θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες, αν δεν εμπιστεύεσαι τον υδραυλικό σου.

Διάβασα λοιπόν ότι λασκάρεις τη βίδα που έχει πάνω.

Αν βγάλει αέρα, είναι ΟΚ.

Αν βγάλει νερό, μάλλον έχεις θέμα.

Επίσης έγραφε ότι αυτή η μέθοδος, για ευνόητους λόγους, δε μπορεί να εφαρμοστεί πολλές φορές.

Ελπίζω να βοήθησα. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41388 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;
Doom_Nx εγώ λέω μέτρα ασφαλείας για μάς και τους αγαπημένους μας πάνω απ όλα.Φώναξε κάποιον ειδικό με το θέμα .Κρίμα είναι να βρίσκεσαι παντού μετά την έκρηξη σαν την μικρή Αννούλα :P
Ελπίζω να βοήθησα περισσότερο από το φονιά το Γιάννη !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41391 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

DOOM_NX έγραψε: Πώς ακριβώς κατάλαβε ότι χάλασε; .

ελα ντε .
Μπηκε μεσα στο δοχείο ο άτιμος ;
:woohoo:

Καλό Απρίλη σε βλέπω να δοκιμάζεις το φερστ κλας μηχάνημά σου.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41393 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

Sp4wN έγραψε: Doom_Nx εγώ λέω μέτρα ασφαλείας για μάς και τους αγαπημένους μας πάνω απ όλα.Φώναξε κάποιον ειδικό με το θέμα .Κρίμα είναι να βρίσκεσαι παντού μετά την έκρηξη σαν την μικρή Αννούλα :P
Ελπίζω να βοήθησα περισσότερο από το φονιά το Γιάννη !!

GT έγραψε: ...
Δηλώνω άσχετος με το αντικείμενο και σου συνιστώ να μην το κάνεις. Στο αναφέρω απλά ενημερωτικά, για να δεις ότι υπάρχει μέθοδος ελέγχου .
...


Τι λέτε κύριε?!?!?!? Σας παρακαλώ να 'ούμ'!:P

Την ειδικότητα του οφθαλμίατρου την έχεις υπόψη σου? :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41406 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Κλειστό δοχείο διαστολής: χάλασε;

GT έγραψε:
Τι λέτε κύριε?!?!?!? Σας παρακαλώ να 'ούμ'!:P

Την ειδικότητα του οφθαλμίατρου την έχεις υπόψη σου? :lol: :lol: :lol:


ακουστά !! Είναι αυτός ο κύριος που του πάς τα αφοδεύματα και τον ρωτάς : Γιατρέ γιατί όταν το κάνω αυτό δακρύζω ?? Το πέτυχα ?? :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ