Πατάτες στο μπαλκόνι ή στην αυλή!

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18371 από Βιομαζιστής
Δεν μπορούμε να αρνηθούμε πως η φύτευση απ’ ευθείας στην γη παράγει περισσότερη πατάτα ανά σπόρο. Προϋποθέτει σκάψιμο, γέμισμα, σκάλισμα και πάλι γέμισμα για να βγάλει κάποιος μια καλή σοδειά. Ένας σπόρος πατάτας μπορεί να δώσει από 1 έως 4 κιλά πατάτας με την ανάλογη φροντίδα (και ανάλογα τον σπόρο βέβαια).

Τι γίνεται όμως αν κάποιος ζει στην πόλη και έχει χώρο στην βεράντα του, θα μπορούσε να φυτέψει πατάτες; Εάν μπορεί να παρέχει ηλιοφάνεια 5-6 ωρών την ημέρα, ναι, μπορεί. Μπορεί να φυτέψει πατάτες χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε μεγάλο δοχείο, παλιά σακιά αδιάβροχα ,μεγάλες πλαστικές σακούλες, παλιούς σκουπιδοτενεκέδες μέχρι και πλαστικό βαρέλι. Τα λάστιχα αυτοκινήτων δεν ενδείκνυνται λόγω του ότι οι πατάτες απορροφάνε τα βαριά μέταλλα όπως το κάδμιο.

Αν αποφασίσετε να φυτέψετε σε σάκους προσέξτε τι προϋπήρχε μέσα στο σακί. Μπορείτε να τα γυρίσετε μέσα έξω και ξεβγάλετε τα καλά.

Δεν λέμε πως θα βγάλετε την σοδειά της χρονιάς αλλά έστω και μια μικρή ποσότητα να βγάλετε δεν είναι καθόλου κακό. Άσε που θα είναι οι πιο νόστιμες που θα έχετε φάει ποτέ. Μπορείτε να βάλετε τα παιδιά σας να το αναλάβουν (εννοείται πως ελέγχετε με τρόπο και χάρη). Ιδιαίτερα τα μικρά θα το χαρούν πολύ. Μην πάτε να ξοδευτείτε σε δοχεία. Σαν αρχή βολευτείτε με ότι έχετε ίσα ίσα να δοκιμάσετε για πρώτη φορά. Ξέρω πολύ καλά πως είναι να σε πιάνει ενθουσιασμός.

Προτιμήστε να αγοράσετε σπόρο πατάτας από κάποιον γεωπόνο και μην χρησιμοποιήσετε τις πατάτες που ήδη έχετε στο ντουλάπι της κουζίνας σας. Ναι μεν θα φυτρώσουν αλλά δεν θα έχουν και την καλύτερη απόδοση παραγωγής. Ο σπόρος πουλιέται με το κιλό και είναι φτηνός. 1 - 1,5 ευρώ το κιλό. Ένα 25κιλο τσουβάλι έχει 25 - 35 ευρώ και περίπου 350 σπόρους. Εννοείται πως δεν θα αγοράσετε τσουβάλι εκτός αν έχετε σκοπό να σπείρετε ολόκληρη την ταράτσα σας! Αγοράστε τα τεμάχια που θέλετε. Καλό είναι να το ενισχύσετε με κοπριά ή βιολογικό λίπασμα.

Πάρτε το δοχείο σας και κάντε του πολλές τρύπες από κάτω για αποστράγγιση. Βάλτε μία στρώση χαλίκι στον πάτο και ρίξτε από πάνω περίπου 20 εκατοστά νωπό κομπόστ. Τοποθετήστε τους σπόρους πατάτας (όχι πάνω από 3 σε κάθε δοχείο – θέλουν και αυτές τον χώρο τους για να αναπτυχθούν), και σκεπάστε τες με αρκετό χώμα. Μην φοβηθείτε, θα τον βρουν τον δρόμο τους.

Αν φυτέψετε σε σακί, διπλώστε το και καθώς θα το γεμίζετε με χώμα θα το ξεδιπλώνετε σιγά σιγά για να ανοίξει. Εννοείται πως θα κάνετε τρύπες από κάτω αλλά μπορείτε και χαμηλά στο πλάι.

Τοποθετήστε τες στο σημείο με την μεγαλύτερη ηλιοφάνεια. Αν τυχόν έχουν ήδη βγάλει "μάτια" φροντίστε (όσο μπορείτε) να κοιτάνε προς τα πάνω.

Όταν αρχίσουν να φυτρώνουν ξαναρίχνετε χώμα ώστε να σκεπάσει το φυτό εκτός από την κορυφή. Αυτό θα συνεχίσετε να το κάνετε όσο μεγαλώνει το φυτό σας. Πρέπει να προστατεύετε τις πατάτες από την απ’ ευθείας έκθεση τους στον ήλιο διότι θα πρασινίσουν και μετά δεν τρώγονται.

Ποτίζετε συχνά, ώστε το χώμα να κρατά υγρασία. Εξαρτάται και από το δοχείο που τις έχετε φυτέψει. Όταν έρθει η ώρα και βγάλουν τα λουλούδια τους μην τα λυπηθείτε – κόψτε τα. Με αυτόν τον τρόπο θα ενισχυθεί ο καρπός. Οι πατάτες σας είναι έτοιμες να βγούνε όταν μετά από περίπου 90 μέρες το φυτό έχει αρχίσει να ξηραίνετε.

Στην Ελλάδα οι πατάτες φυτεύονται Μάρτιο και Ιούλιο (με μικρότερη απόδοση).

Καλή σας επιτυχία!






ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Το παρόν άρθρο δεν είναι δικό μου, είναι δανεισμένο από κάποιο άλλο site.
Την φύτευση πατάτας σε βερέλι 200 λίτρων σκοπεύω να εφαρμόσω από τα τέλη αυτουνού ή τις αρχές του άλλου μήνα.


























Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18381 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Πατάτες στο μπαλκόνι ή στην αυλή!
Φέτος δοκιμάσαμε και εμείς για πρώτη φορά. Με πατάτα και όχι πατατόσπορο. Περισσότερο για πειραματισμό. Θα δείξει το φθινόπωρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18382 από Βιομαζιστής
Και εγώ με πατάτες Κύπρου αγορασμένες από το supermarket θα δοκιμάσω. Τις έχω βάλει ήδη εδώ και μέρες σε ξύλινο καφάσι με ένα πανί από πάνω τους που το καταβρέχω καθημερινά έτσι ώστε να υπάρχει υγρασία και να βγάλουν μάτια.
Είχα φυτέψει και σε έδαφος πριν 2 χρόνια αλλά τα αποτελέσματα ήταν πενιχρά. Έβγαλαν τα φυτά πατάτες αλλά ήταν μικρές.
Ελπίζω πως φέτος μέσα στο βαρέλι θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.
Αν δεν είναι νόστιμη η πατάτα που θα φυτέψεις, να ξέρεις πως και οι καινούργιες πατάτες άνοστες θα βγουν.
Αν θυμηθείς, ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα σου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18383 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Πατάτες στο μπαλκόνι ή στην αυλή!

Βιομαζιστής έγραψε: Και εγώ με πατάτες Κύπρου αγορασμένες από το supermarket θα δοκιμάσω. Τις έχω βάλει ήδη εδώ και μέρες σε ξύλινο καφάσι με ένα πανί από πάνω τους που το καταβρέχω καθημερινά έτσι ώστε να υπάρχει υγρασία και να βγάλουν μάτια.
Είχα φυτέψει και σε έδαφος πριν 2 χρόνια αλλά τα αποτελέσματα ήταν πενιχρά. Έβγαλαν τα φυτά πατάτες αλλά ήταν μικρές.
Ελπίζω πως φέτος μέσα στο βαρέλι θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.
Αν δεν είναι νόστιμη η πατάτα που θα φυτέψεις, να ξέρεις πως και οι καινούργιες πατάτες άνοστες θα βγουν.
Αν θυμηθείς, ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα σου.


Νευροκοπίου κίτρινες φυτέψαμε. Το έδαφος έχει δεχθεί πολλή κοπριά τα τελευταία χρόνια, με πολλή καλά αποτελέσματα σε οπωροκηπευτικά. Τις πατάτες, αφού βγάλαν μόνες τους φύτρες, τις φυτέψαμε σε βάθος 20 εκ και αφού φύτρωσαν ρίξαμε άλλα 10-15 εκ χώμα. Αναμένουμε.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18386 από Βιομαζιστής

giogud έγραψε:
Νευροκοπίου κίτρινες φυτέψαμε. Το έδαφος έχει δεχθεί πολλή κοπριά τα τελευταία χρόνια, με πολλή καλά αποτελέσματα σε οπωροκηπευτικά. Τις πατάτες, αφού βγάλαν μόνες τους φύτρες, τις φυτέψαμε σε βάθος 20 εκ και αφού φύτρωσαν ρίξαμε άλλα 10-15 εκ χώμα. Αναμένουμε.....


Λογικά θα έχεις καλά αποτελέσματα.
Το δικό μου χώμα στον κήπο είναι πολύ φτωχό σε θρεπτικές ουσίες.
Παλιότερα πριν το αλλάξω με νέο ήταν και πετρώδες. Χάλια.
Κοπριά είχα βάλει 2 χρονιές. Την πρώτη τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά. Την δεύτερη γέμισα τσουκνίδα. Όλοι με ρώταγαν: "Τσουκνίδες φύτεψες;"
Βασικά μου αρέσει στα πάντα να είμαι αυτάρκης. Εδώ και 3 χρόνια (από τότε που ήρθα στο χωριό) φτιάχνω κομπόστ. Αυτό θα βάλω μέσα στο βαρέλι με τις πατάτες, αυτό βάζω και μέσα στον κήπο. Όμως λόγω των εργασιών που κάνω στο σπίτι, δεν έχω πολύ χρόνο και παράγω λίγο. Από του χρόνου -πρώτα ο Θεός- ελπίζω πως θα μπορέσω να παράξω αρκετό ώστε να κάνω το χώμα του κήπου γόνιμο.





ΥΓ.

Κάρμα -43; :ohmy:
Ποιον σκότωσες; :unsure:
Κάτσε να σου αφαιρέσω ένα (-) . ;)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AndreasX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ