Μπάνιο και αποχέτευση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17905 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

Βιομαζιστής έγραψε:

stergiosbik έγραψε:
Εμενα παντως απο μυρωδια απο το πλυντηριο αλλο τιποτα.(χωρια ο αφρος που βγαινει απο το σιφωνι)
Ειναι ακριβως συνδεδεμενο οπως δειχνει ο Βιομαζιστης.




Πως είναι δυνατόν να υπάρχει μυρωδιά αφού γίνεται σιφωνισμός; :silly:
Βρε μπας και εσένα δεν σου βάλανε ούτε καν το σιφώνι; :woohoo: :woohoo:
Μήπως σου έχει ψοφήσει κανένας ποντικός μέσα στη σωλήνα; :woohoo: :woohoo: :woohoo:


Aν θες να σου στειλουμε κ σενα λιγη μυρωδια να πειστεις! :cheer:
Μακαρι να ηταν ποντικας.(ασε που ειναι αδυνατο να μπει.το λαστιχο εξαγωγης του πλυντηριου ειναι μονιμα στη θεση του κ το σιφωνι εχει τη σχαρα του)
Το νερο τρεχει ελευθερα κ εχω βαλει κ συρμα να διωξω τυχον ξενα αντικειμενα απο την αποχετευση αλλα τιποτα.(το συρμα φτανει ανετα στο σιφωνι κ το τραβαω απο εκει)
Οταν βαζει πλυντηριο η γυναικα μου ριχνει μια βρεγμενη πετσετα πανω στο σιφωνι κ στρωνει το πραγμα. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17911 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση
Η σωλήνα της λεκάνης Φ100.
Θα πρέπει να υπολογιστεί επακριβώς το ύψος της σωλήνας από την μεριά της λεκάνης.
Για λεκάνες με έξοδο από την πίσω μεριά θα πρέπει να υπολογίσουμε να μείνει καθαρό πάνω από το πλακάκι 10cm - 10,5 cm από το κάτω μέρος της σωλήνας.
Οπότε θα πρέπει να τοποθετήσουμε την σωλήνα από 19 cm 21 cm περίπου ψηλότερα από το δάπεδο της πλάκας.
Έχουμε υπολογίσει, 8cm - 10cm τσιμεντοκονία, 1 cm το πλακάκι με την κόλλα και 10 cm το τελικό από το πλακάκι έως το κάτω μέρος της σωλήνας. (βλέπε φωτό)

Θα πρέπει επίσης να δώσουμε και την κατάλληλη κλίση στην σωλήνα για να φεύγουν τα νερά προς την αποχέτευση, περίπου 15 πόντους ανά τρέχον μέτρο. Δηλαδή αν έχουμε μια σωλήνα 1,5 μέτρo μήκος και έστω η αριστερή της πλευρά είναι αυτή που θα μπει η λεκάνη, τότε θα πρέπει η δεξιά της πλευρά να ακουμπά στην πλάκα.






Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17913 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση
Βιομαζιστη μηπως εισαι λαθος?
Προετοιμασια 10cm?
Eξ οσων γνωριζω η προετοιμασια για τα πλακακια ειναι 5cm.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17914 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

stergiosbik έγραψε:

Aν θες να σου στειλουμε κ σενα λιγη μυρωδια να πειστεις! :cheer:
Μακαρι να ηταν ποντικας.(ασε που ειναι αδυνατο να μπει.το λαστιχο εξαγωγης του πλυντηριου ειναι μονιμα στη θεση του κ το σιφωνι εχει τη σχαρα του)
Το νερο τρεχει ελευθερα κ εχω βαλει κ συρμα να διωξω τυχον ξενα αντικειμενα απο την αποχετευση αλλα τιποτα.(το συρμα φτανει ανετα στο σιφωνι κ το τραβαω απο εκει)
Οταν βαζει πλυντηριο η γυναικα μου ριχνει μια βρεγμενη πετσετα πανω στο σιφωνι κ στρωνει το πραγμα. ;)


Τα νερά του πλυντηρίου δεν μυρίζουν. Μυρίζει η αποχέτευση.
Πιθανόν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σιφώνι σου αλλά όχι με την γραμμή από το πλυντήριο ώς το σιφώνι.
Το σιφώνι γι΄αυτό μπαίνει για να απομονώνει τις γραμμές της μπανιέρας, του νιπτήρα και του πλυντηρίου από την κεντρική αποχέτευση. Συην λεκάνη δεν βάζουμε σιφώνι γιατί έχει από μόνη της.
Έχεις παρατηρήσει πως αν λείπεις πολύ καιρό από το σπίτι, (πχ στις διακοπές) μυρίζει το μπάνιο;
Είναι λόγω ότι με τον καιρό έχει εξατμιστεί το νερό από την λεκάνη και το σιφώνι του δαπέδου και δεν γίνεται σιφωνισμός.
Ο Χρήστος πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17915 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

Βιομαζιστής έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Aν θες να σου στειλουμε κ σενα λιγη μυρωδια να πειστεις! :cheer:
Μακαρι να ηταν ποντικας.(ασε που ειναι αδυνατο να μπει.το λαστιχο εξαγωγης του πλυντηριου ειναι μονιμα στη θεση του κ το σιφωνι εχει τη σχαρα του)
Το νερο τρεχει ελευθερα κ εχω βαλει κ συρμα να διωξω τυχον ξενα αντικειμενα απο την αποχετευση αλλα τιποτα.(το συρμα φτανει ανετα στο σιφωνι κ το τραβαω απο εκει)
Οταν βαζει πλυντηριο η γυναικα μου ριχνει μια βρεγμενη πετσετα πανω στο σιφωνι κ στρωνει το πραγμα. ;)


Τα νερά του πλυντηρίου δεν μυρίζουν. Μυρίζει η αποχέτευση.
Πιθανόν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σιφώνι σου αλλά όχι με την γραμμή από το πλυντήριο ώς το σιφώνι.
Το σιφώνι γι΄αυτό μπαίνει για να απομονώνει τις γραμμές της μπανιέρας, του νιπτήρα και του πλυντηρίου από την κεντρική αποχέτευση. Συην λεκάνη δεν βάζουμε σιφώνι γιατί έχει από μόνη της.
Έχεις παρατηρήσει πως αν λείπεις πολύ καιρό από το σπίτι, (πχ στις διακοπές) μυρίζει το μπάνιο;
Είναι λόγω ότι με τον καιρό έχει εξατμιστεί το νερό από την λεκάνη και το σιφώνι του δαπέδου και δεν γίνεται σιφωνισμός.
Ο Χρήστος πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.


K πως εξηγειτε το γεγονος οτι η μυρωδια βγαινει κυριως οταν λειτουργει το πλυντηριο?
Υπαρχει βεβαια κ αλλες φορες αλλα οχι εντονα.
Το σιφωνι εσωτερικα ειναι πεντακαθαρο(βγαζω τη σχαρα κ χωραει το χερι της γυναικας μου να το καθαρισει :evil: )

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17916 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

stergiosbik έγραψε: Βιομαζιστη μηπως εισαι λαθος?
Προετοιμασια 10cm?
Eξ οσων γνωριζω η προετοιμασια για τα πλακακια ειναι 5cm.



Το δικό μου το σπίτι ήταν παλιό, του 1983.
Σε μερικά σημεία το είχαν σηκώσει ακόμη και 11,5 πόντους.
Τα καινούργια δεν ξέρω πόσο τα σηκώνουν αν και 5 πόντοι μου φαίνονται λίγοι. Μα 3,5 cm μόνο είναι το σπιράλ για το τουμπόραμα.
Έχω την εντύπωση πως τα σηκώνουν 7cm - 8cm.
Δες εδώ βάθος αμέτρητο:






Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ