Μπάνιο και αποχέτευση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17939 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

Βιομαζιστής έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Αποχετευση δε νομιζω να ειναι γιατι τα πρωτα χρονια (2-3) δε μυριζε.
Μαλλον η ταπα θα ναι.Θα πω στη γυναικα μου που χωραει το χερι της να το ελεγξει.
Υπαρχει ανταλλακτικο κ πως το ζηταω?


Ωχ, πάλι η γυναίκα σου θα την πληρώσει! :whistle:
Τι όνειρο να είδε τις τελευταίες μέρες; :unsure:


Την εχω χρισει βοηθο μου!!! :evil:
Σε οτι δουλειες κανω στο σπιτι ειναι το τσιρακι μου!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17945 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση
Την ταπα Στεργιο δεν την πουλανε μεμονωμενη κακως...παρε μια ταπα 1/2 αρσενικη και δοκιμασε αν ειναι καλη για ταπωμα...αν δεν σφιγγει βαλε λιγο κανναβι η τεφλον για να σφιξει καλυτερα.

Γενικα οτι μπορει να την κλεισει σφιχτα μας κανει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17957 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18004 από Castell
Απαντήθηκε από Castell στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση
@Βιομαζιστή καλημέρα...έχεις βαλθεί να γίνεις πολυτεχνίτης...απλά 1-2 πραγματάκια που θα ήθελα να σου αναφέρω απο προσωπική πείρα. Η κλίση στην αποχέτευση σύμφωνα με τα βιβλία πρέπει να είναι είναι μικρή αν θυμάμαι καλά το βιβλίο μας έδινε μέχρι 7% το ανώτερο ειδικά για μεγάλες αποστάσεις και ο λόγος είναι ότι τα υγρά (νερό) ταξιδεύει πιο γρήγορα με μεγάλη κλίση και τα στερεά μένουν πιο πίσω ενώ εμείς θέλομε να φεύγουν παρέα... :P
Ακόμη είδα ότι έσκαψες όλο τον τοίχο και τον κούφωσες για να περάσεις την αποχέτευση χωρίς να τον υποστηρίξεις αλλά το γεγονός ότι γράφεις στο φόρουμ σημαίνει ότι όλα πήγαν καλά...προσοχή στα μέτρα ασφαλείας δεν είναι αστείο. Ακόμη σκέψου σε ένα σεισμό άμα ραγίσει ο τοίχος σου την πίεση που θα ασκηθεί στην σωλήνα :unsure: για αυτό το λόγο σκάβουμε το μισό τοίχο αλλά στην περίπτωση σου δύσκολα. Τέλος φαντάζομαι ότι έβαλες σωλήνες Β.Τ. και ΕΛΟΤ οπότε σου παρέχουν ένα πλεονέκτημα...
Για ακόμη μια φόρα το μεράκι σου φαίνεται στις φωτογραφίες ελάχιστα συνεργεία θα τοποθετούσαν τις σωληνώσεις τόσο προσεκτικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18005 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

Castell έγραψε: @Βιομαζιστή καλημέρα...έχεις βαλθεί να γίνεις πολυτεχνίτης...απλά 1-2 πραγματάκια που θα ήθελα να σου αναφέρω απο προσωπική πείρα. Η κλίση στην αποχέτευση σύμφωνα με τα βιβλία πρέπει να είναι είναι μικρή αν θυμάμαι καλά το βιβλίο μας έδινε μέχρι 7% το ανώτερο ειδικά για μεγάλες αποστάσεις και ο λόγος είναι ότι τα υγρά (νερό) ταξιδεύει πιο γρήγορα με μεγάλη κλίση και τα στερεά μένουν πιο πίσω ενώ εμείς θέλομε να φεύγουν παρέα... :P
Ακόμη είδα ότι έσκαψες όλο τον τοίχο και τον κούφωσες για να περάσεις την αποχέτευση χωρίς να τον υποστηρίξεις αλλά το γεγονός ότι γράφεις στο φόρουμ σημαίνει ότι όλα πήγαν καλά...προσοχή στα μέτρα ασφαλείας δεν είναι αστείο. Ακόμη σκέψου σε ένα σεισμό άμα ραγίσει ο τοίχος σου την πίεση που θα ασκηθεί στην σωλήνα :unsure: για αυτό το λόγο σκάβουμε το μισό τοίχο αλλά στην περίπτωση σου δύσκολα. Τέλος φαντάζομαι ότι έβαλες σωλήνες Β.Τ. και ΕΛΟΤ οπότε σου παρέχουν ένα πλεονέκτημα...
Για ακόμη μια φόρα το μεράκι σου φαίνεται στις φωτογραφίες ελάχιστα συνεργεία θα τοποθετούσαν τις σωληνώσεις τόσο προσεκτικά.



Για την κλίση το ίδιο με σένα αναφέρθηκε από τον χρηστος8 αλλά πέρυσι που έκανα την εν λόγω εργασία δεν το γνώριζα.
Ο τοίχος ήταν μονός και η σωλήνα Φ100 και εγώ δεν ήθελα να περισσεύει έξω από τον τοίχο όπως βλέπω σε μερικά μπάνια, λόγω αισθητικής. Γι' αυτό και αποφάσισα να την εντοιχίσω ;)
Αν είναι να πέσει κάποιος τοίχος από σεισμό θα πέσουν οι υπόλοιποι και όχι αυτός. Όταν έσπασα το παλιό σοβά, μου σηκώθηκε η τρίχα. Αυτός που τους έχτισε θα πρέπει να ήταν ή πιωμένος ή μαστουρωμένος. Ο σοβάς και μόνο ο σοβάς κρατάει τα τούβλα στην θέση τους. Έριξα και εγώ έναν (σοβά) με μπόλικο τσιμέντο.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18009 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση
το συφωνι ειναι καθαρα ελληνικη παπαρια για να μη μυριζουν τα νερα.. εγω σε ολοκληρο το σπιτι μου δεν εχω συφωνι και δεν μυριζουν καθολου τα νερα.. Ασε που εχουμε ακομη βοθρο στη Λεπτοκαρυα...οσο ναναι θα επρεπε να σκτοβρωμαει το σπιτι.. το θεμα ειναι κατω στην αποχετευση οτι θα πρεπει να μπει ενας μηχανοσυφωνας..... τρελαινομαι οταν βλεπω σε καινουρια σπιτια αυτη τη παπαρια μεσα στα μπανια που λεγεται συφωνι δαπεδου.. βαλτε συφωνια στις βρυσες απο κατω οχι τις απλες πλαστικες σωληνες....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ