Μπάνιο και αποχέτευση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17874 από Βιομαζιστής
Τι; Θέλεις να φτιάξεις ένα νέο μπάνιο αλλά δεν ξέρεις τον τρόπο;
Και γιατί δεν ρωτάς;
Σόρρυ στους υδραυλικούς αλλά είναι η εποχή των ισχνών αγελάδων. Οι παχιές μας ψόφησαν.

Θα ακολουθήσουν πολλές φωτογραφίες για όποιον έχει ενδιαφέρον και όρεξη για δουλειά.








Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17879 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση
Μια παρατηρηση φιλε βιομαζιστη...την αποχετευση του πλυντηριου ρουχων δεν την συνδεουμε στο πατοσιφωνο αλλα μετα το σιφωνι στην εξοδο προς αποχετευση (εγω τουλαχιστον).

Ο λογος ειναι οτι τα νερα του πλυντηριου βγαινουν με αφρους που ξεχειλιζουν στην σχαρα του πατοσιφωνου. Υπαρχει λυση να βαλεις σχαρα που σφραγιζει κατ επιλογην στεγανα οταν το θελεις.

Ακομη καλυτερο και αυτη την κατασκευη ακολουθω εδω και χρονια, να ριχνω την αποχετευση του πλυντηριου στην εξοδο του σιφωνιου με σιφωνισμο της αποχετευσης στον τοιχο για να μην εχουμε ανεπιθυμητες μυρωδιες στο μπανιο αλλα και χωρις αφρους.

Κατα τα αλλα μπραβο σου...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17888 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

χρηστος8 έγραψε: Μια παρατηρηση φιλε βιομαζιστη...την αποχετευση του πλυντηριου ρουχων δεν την συνδεουμε στο πατοσιφωνο αλλα μετα το σιφωνι στην εξοδο προς αποχετευση (εγω τουλαχιστον).

Ο λογος ειναι οτι τα νερα του πλυντηριου βγαινουν με αφρους που ξεχειλιζουν στην σχαρα του πατοσιφωνου. Υπαρχει λυση να βαλεις σχαρα που σφραγιζει κατ επιλογην στεγανα οταν το θελεις.

Ακομη καλυτερο και αυτη την κατασκευη ακολουθω εδω και χρονια, να ριχνω την αποχετευση του πλυντηριου στην εξοδο του σιφωνιου με σιφωνισμο της αποχετευσης στον τοιχο για να μην εχουμε ανεπιθυμητες μυρωδιες στο μπανιο αλλα και χωρις αφρους.

Κατα τα αλλα μπραβο σου...



Δεν το γνώριζα και ευχαριστώ για την συμμετοχή.

Όμως:
1) Το παλιό σιφώνι που έβγαλα (μολυβένιο) την ίδια συνδεσμολογία είχε στο πλυντήριο με αυτήν που ακολούθησα εγώ.
2) Το κατάστημα από το οποίο αγόρασα τα υλικά όταν έψαχνα το σιφώνι μπροστά του, δεν μου ανάφερε κάτι διαφορετικό όταν του εξέθεσα την σκέψη μου πως θα το τοποθετούσα. (να σημειωθεί πως ο πωλητής είναι και υδραυλικός εν ενεργεία)
3) Το συγκεκριμένο έχει αφροπαγίδα αλλά ακόμη δεν το δοκίμασα με πλυντήριο.

Η γνώμη σου πάντως έχει αξία (σαν υδραυλικός που είσαι και τα αντιμετωπίζεις καθημερινά) ιδιαίτερα γι' αυτούς που θα τοποθετήσουν αποχέτευση μπάνιου διαβάζοντας αυτό το θέμα γιατί εγώ την τοποθέτησα ήδη και δεν παίρνει πλέον αλλαγή.

Παρεμπιπτόντως, σιφωνισμό στον τοίχο (με ειδικό σιφώνι) έχω ακολουθήσει κατά την τοποθέτηση της αποχέτευσης της κουζίνας, στο πλυντήριο πιάτων.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17889 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση
Δεν λεει τιποτα η παλια συνδεσμολογια ουτε πρεπει ντε και καλα να την ακολουθησεις κατ αναγκην.

Οι εγκαταστασεις εξελισονται γενικα...ουτε ανακυκλοφορια υδρευσης υπηρχε στις παλιες εγκαταστασεις υδρευσης...αυτο δεν σημαινει οτι δεν την τοποθετουμε σημερα.

Το τι πληροφοριες παιρνεις για το καθετι ειναι σεβαστο, μονο που εσυ θα φιλτραρεις το καλυτερο για την κατασκευη σου.

Η αφροπαγιδα που εχουν τα πλαστικα πατοσιφωνα απο μενα πετιεται με την τοποθετηση πλακιδιου και μπαινει μονο σχαρα 12Χ12 χρωμε.

Περα απο το αισθητικο κομματι της χρωμε σχαρας που ειναι πολυ καλυτερη η αφροπαγιδα με τον καιρο σφηνωνει και συνηθως εχει πολυ στενη εσωτερικη διαμετρο που δεν μας αφηνει να βαλουμε το χερι μας και να το καθαρισουμε αν βουλωσει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17899 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

χρηστος8 έγραψε: Μια παρατηρηση φιλε βιομαζιστη...την αποχετευση του πλυντηριου ρουχων δεν την συνδεουμε στο πατοσιφωνο αλλα μετα το σιφωνι στην εξοδο προς αποχετευση (εγω τουλαχιστον).

Ο λογος ειναι οτι τα νερα του πλυντηριου βγαινουν με αφρους που ξεχειλιζουν στην σχαρα του πατοσιφωνου. Υπαρχει λυση να βαλεις σχαρα που σφραγιζει κατ επιλογην στεγανα οταν το θελεις.

Ακομη καλυτερο και αυτη την κατασκευη ακολουθω εδω και χρονια, να ριχνω την αποχετευση του πλυντηριου στην εξοδο του σιφωνιου με σιφωνισμο της αποχετευσης στον τοιχο για να μην εχουμε ανεπιθυμητες μυρωδιες στο μπανιο αλλα και χωρις αφρους.

Κατα τα αλλα μπραβο σου...


Εμενα παντως απο μυρωδια απο το πλυντηριο αλλο τιποτα.(χωρια ο αφρος που βγαινει απο το σιφωνι)
Ειναι ακριβως συνδεδεμενο οπως δειχνει ο Βιομαζιστης.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17903 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Μπάνιο και αποχέτευση

stergiosbik έγραψε:
Εμενα παντως απο μυρωδια απο το πλυντηριο αλλο τιποτα.(χωρια ο αφρος που βγαινει απο το σιφωνι)
Ειναι ακριβως συνδεδεμενο οπως δειχνει ο Βιομαζιστης.




Πως είναι δυνατόν να υπάρχει μυρωδιά αφού γίνεται σιφωνισμός; :silly:
Βρε μπας και εσένα δεν σου βάλανε ούτε καν το σιφώνι; :woohoo: :woohoo:
Μήπως σου έχει ψοφήσει κανένας ποντικός μέσα στη σωλήνα; :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ